Jak chladit pc

Jak vychladit počítač a předejít přehřátí jednotlivých součástek. Postupy úprav počítače a jeho okolí pro lepší chlazení.

Typy chlazení

Nečekejte žádné zásadní objevy nových revolučních typů chlazení elektroniky – v tomto ohledu zde panuje už pár let poměrně neměnná situace. Počítače se dají chladit pomocí následujících dvou elementů, kterými jsou:

  • voda
    Toto není záběr ze scifi filu, ale pohled dovnitř počítače chlazeného vodou
    Toto není záběr ze scifi filmu, ale pohled dovnitř počítače chlazeného vodou
  • a vzduch.

Vodní chladiče fungují tak, že vně počítače se vychladí kapalina na dostatečně nízkou teplotu a ta se pak pomocí trubiček prohání skrze skříň. Je poměrně rizikové stavět něco takového svépomocí, protože ve chvíli, kdy nějaký spoj nebo svar trubičky začne trochu kapat, je po součástce. Výhodou tohoto typu zařízení je v zásadě nulová hlučnost, za cenu však násobně vyšší ceny než při použití chlazení vzduchového. Správně by se mělo říkat spíše chlazení kapalinou, než vodou, velmi často je voda nahrazována například olejem.

Vzduchové chladiče se dělí na:

  • pasivní
  • a aktivní.

Pasivní chladič funguje tak, že odvádí teplo ze součástky, které by hrozilo přehřátí, někam jinam. Je to zpravidla určitá masa dobře tepelně vodivého materiálu, připojená pomocí teplovodivé pasty k citlivému dílu. Samotný pasivní chladič se pak zpravidla následně ochlazuje za asistence nějakého aktivně chladícího prvku.

Aktivní chladiče se vyznačují tím, že se pohybují, aktivně přispívají k propírání vzduchu a chlazení uvnitř skříně. Nejčastějším zástupcem této kategorie chladících prvků je klasický ventilátor, který svým otáčením prohání .

Protože drtivá většina skříní (case) je dělána na první způsob, tj. chlazení vzduchem pomocí ventilátorů, budeme se dále věnovat především této metodě.

Jak pomoci chlazení

  1. Udělejte kolem počítače dostatek místa pro to, aby vzduch mohl volně proudit. Není dobré, když je počítač příliš u zdi, na koberci, nebo v případě notebooku na měkké podložce.
  2. Občas se šíří různými internetovými fóry zvěsti o tom, že nejlépe se chladí takový počítač, který má otevřenou skříň, protože přeci takto se do něj může jedině dostat maximum vzduchu a nejlépe ho ochladit. Nevěřte tomu a žádné pokusy v tomto směru nepodnikejte! Všechno je přesně vypočteno tak, aby vzduch cirkuloval maximálně efektivně – to se samozřejmě ovšem děje pouze za předpokladu, že skříň je zavřená. Otevřením skříně riskujete, že se naopak počítač přehřeje, protože k této cirkulaci nebude moct docházet.
  3. Vyčistěte všechny otvory pro ventilaci vzduchu, případně i vysajte opatrně vnitřek skříně a odstraňte všechna místa, kde je prach nebo mikroprach.
  4. Dejte pozor, aby počítač nebyl u nějakého zdroje tepla – v zimě u radiátoru, pře léto na přímém slunečním svitu.
  5. Nešetřete na ventilátorech. Pokud provádíte výměnu ventilátorů, nebojte se do nich investovat. Rozdíl pár set korun může znamenat podstatně tišší pobyt u počítače po desítky a stovky hodin práce s ním.
  6. Pokud chcete napomoci chlazení, můžete zvenku instalovat chladič skříně (case fan). Přimontovávají se na zadní stranu počítačové skříně a řada z nich už má na tyto ventilátory i připravené zdířky. V případě notebooku pak zvažte použití chladicí podložky, která se může pod něj položit a nabíjí se pomocí USB – její ventilátory pak zespod ochlazují tělo notebooku a pomáhají předcházet jeho přehřívání.
  7. Nepřetaktovávejte procesor. Pokud máte přetaktovaný procesor a nebo snad používáte nějaký turbo režim, měli byste ho pokud možno deaktivovat, protože je to jedna z věcí, které enormě zvyšují náročnost procesoru na chlazení a mohou vést právě k (doslova) zavaření počítače.
  8. Vyměňte zdroj. Jednak je to často zařízení, které uvnitř skříně nejvíce hřeje a jeho výměna za efektivnější model může vést k výrazné úspoře elektrické energie, a za další velmi často právě ventilátor zdroje je jediným ventilátorem, který ochlazuje skříň a když je s ním něco v nepořádku, hřeje se celý vnitřek.
  9. Všude kde je to možné, využijte zdířek na kartách připravených k osazení chladiči a ventilátory. Například řada grafických karet má na sobě místa, kde mohou i nemusí být ventilátory – samozřejmě pokud tam jsou, sníží se tam významně riziko přehřívání daného hardwaru.
5/5 - (1 vote)

3 komentářů k Jak chladit pc

  1. decka netušim kdo psal tento navod ale to je tak trochu absurdni menit zdroj pakliže netaktujete procak a ušetřeni energie ? to se mužem podivat na rozdil mezi 300 atx a 650 atx rozdil celoročni spotreba rozdil ?zadny a otevřeny case? to je holy fakt zvlašte při chladnejšim počasi tak ne povidačka ale fakt navic při tech vedrech hoři uvnitř zavřeneho case vše nutnost je jen čišteni ale to jak u zavřeneho case tak otevřeneho a nepouživat takt procesoru nebo turbo režim ?to pak netušim nač si kupovali a doplaceli na dany režim to je jako neotvirejte ty okna ba staly furu penez a otviranim se pozkozuje mechanizmus

  2. V podstate ma pravdu pokud mas vzadu a vpredu dobre ventiky tak je blbost mit otevreny case jelikoz takovy 120mm ventik ti za hodinu precerpa i 70 m3 vzduchu a to neni malo a s otevrenou bednou ?? To ho tam mit nemusis. Kvalitni zdroj s ucinosti nad 80% ti uz pc taky moc neohreje, jedinej nesouhlas s taktovanim. Je jasne ze pri zvyseni taktu musis zvednou i napeti cpu a to ma za nasledek ze ti to bude vic topit ale s kvalitnim chladidem na cpu by ses prez 60stupnu dostat nemel pokud jo hledal bych problem s vymenou vzduchu ve skrini.

    NTB ma vseobecne s chlazenim problem. A navic pokud to ma byt herni tam bych rekl ze je podlozka nutnost jinak ti mazlik sotva prezije zaruku

  3. Já chlazení počítače nijak neřeším. V domě máme nainstalovanou klimatizaci, takže chladíme celý dům a nepřijde mi, že by se počítač v létě nějak víc přehříval. Klimatizace do domu Hradec Králové jsme hledali vloni z jara a nakonec zvítězila klimatizace Toshiba Mirai z https://www.recu-clim.cz/klimatizace-hradec-kralove , která byla nejlepší v porovnání ceny a kvality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *