Co je to internet, jak funguje a jak pracuje? Jak se dá vysvětlit tento celosvětově rozšířený pojem?
Internet je systém fungující po celém světě. Systém navzájem propojených počítačových sítí. Jednou z těchto sítí je i váš počítač, u kterého nyní sedíte.
Charakteristika
Slovo Internet je původně sestaveno z předpony inter (v češtině to znamená mezi) a anglickým slovem net (network znamená česky síť). Zprvu šlo o označení jedné síti připojené k internetu, ale později došlo k zobecnění pojmu a internet označuje celou síť na světě.
Jak jsem již naznačila v úvodu, Internet jsou volně navzájem propojené sítě počítačů spojující jeho jednotlivé síťové uzly (síťový uzel je počítač či specializované zařízení, jako je například router). Každý počítač, který je připojen na internet, má v rámci protokolů TCP/IP svou adresu IP, která nemůže být shodná s jiným počítačem. Snadněji si určitě zapamatujeme spíše doménové jméno, jako je například www.radirna.cz, než nějakou rozsáhlou IP adresu plnou čísel.
Základní služby
Internet představuje opravdu mnoho služeb, které mohou využívat uživatelé této celosvětově rozšířené sítě. Služby zajišťují počítačové programy, nebo programy, které spolu komunikují díky protokolům. Ty jsou většinou přesně určeny v dokumentech RFC – to nejsou normy, ale doporučení snažící se dodržovat bezproblémové komunikace. Mezi nejzákladnější službu Internetu patří služba WWW, což je systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče a běžně používá protokol http. Další službou je E-MAIL, což vyznačuje elektronickou poštu a využívá protokolu SMTP. Mezi Instant messaging můžeme zařadit například ICQ či Jabber. Je to služba zajišťující on-line komunikaci uživatelům Internetu a aplikace se převážně jmenují stejně, jako samotný protokol. Mezi další, mezi obyčejnými uživateli méně známé, služby patří například VoIP (telefonování pomocí internetu – program Skype, SIP), nebo FTP (přenos souborů využívající protokol HTTP).
Připojení
Můžeme znát několik možností, jak se k Internetu z počítače připojit. Nejběžnějším způsobem je telefonní linka, kdy se majitel linky nebo telefonního operátora připojí k Internetu přes adsl modem (dříve bylo velice rozšířené připojení pomocí vytáčení). Můžeme také využít kabelové přípojky, bezdrátové sítě (satelit, mobil, wi-fi), elektrické rozvodné sítě atp. Kvalitu ovlivňuje především agregace, nebo-li množství uživatelů sdílící jednu linku, doba odezvy, rychlost připojení a technologie použitá k připojení.
Internet a Česká republika
Nejčastěji domácnosti využívají bezdrátového připojení (přibližně 36 %), pomocí technologie WiFi a po té nejvíce pevnou linkou a ADSL (přes 20 procent).
Téměř 20 procent uživatelů Internetu ani nevědí, jakou rychlost má jejich připojení k Internetu.To si můžete zjistit zde po kliknutí na pokyn SPUSTIT, na měřiči vpravo na stránce.
Zajímavosti
Roku 1962 vznikl první projekt týkající se Internetu díky agentuře ARPA a čtyři roky na to vznikla první experimentální síť. Za službu e-mail můžeme poděkovat Rayovi Tomlinsonovi, který vynalezl tento program v roce 1972. V roce 1984 bylo k Internetu připojeno pouze 1000 počítačů, o tři roky později už to je dvacetisedmi násobek. Pojem Internet, jako takový, vznikl v roce 1987, což je už přibližně dvacet čtyři let. V roce 1996, před patnácti lety, měl Internet už neuvěřitelných 55 miliónů uživatelů z celého světa, což se během dalších let rozšiřovalo o stovky miliónů uživatelů. V roce 2009 to bylo již 1,8 miliardy lidí.
Co je opravdu pozoruhodné je, že na Internetu může snadno a rychle vzniknout závislost, stejně jako u jakékoliv jiné věci, ať už hmotné či nehmotné. Studií je na toto téma však málo a proto je tento, pro někoho mýtus, velice podceňován.
k čemu slouží příkazový řádek, dále potřebuji najít stránky s návody, nejlépe s videem Počítač pro začátečníky, dědi atd.
Je zajímavé, jak se ten pojem internet a jeho výklad liší. No, co si budeme povídat. My máme internet Mladá Boleslav a fungujeme prostě tak nějak v rámci běžného internetového připojení ve městě. Ne že by to bylo nějak špatné, to vůbec ne. Naopak bych řekl, že třeba na rozdíl od velkých providerů se ti menší pak více snaží.