Jak rozebrat notebook

Předem chci upozornit, že rozebírání notebooku není zas tak úplně jednoduchá operace, ale s trochou zručnosti ji zvládne každý. Dále je třeba si říci, že notebook se musí rozebrat nejvíce kvůli jeho fyzickému vyčištění, protože jinak by se také mohl odporoučet do „věčných notebookových lovišť“ i proti vůli uživatele.

Kdy rozebírat notebook

Jak poznáte vhodný čas, kdy je třeba se chopit jemného nářadí a pustit se do demontáže? Varováním je stoupající teplota procesoru po startu a již značná hlučnost notebooku. Pokud je spuštěn nově zakoupený notebook, tak jeho procesor leckdy nedosáhne ani 50 stupňů Celsia. Hluk u nového přístroje je minimální. Ale po takovém roce běžného provozu se může teplota procesoru vyšplhat i k devadesáti stupňům a tehdy se také notebook v rámci své jakési sebezáchovy začne sám vypínat. V tomto okamžiku již nemá cenu otálet a nastává čas rozebrání přístroje. Ještě jednou upozorňuji, že je třeba při tétopráci postupovat obezřetně, aby se akce rozebírání notebooku nezměnila v jeho totální pitvu.

Příprava nářadí

Pokud notebook otočíte, tak se objeví v jeho levé části výfuk vzduchu. Pokud by snad někoho napadlo použít vysavač a fouknout do výstupu, tak to není moc dobrý nápad. Velikým tlakem vzduchu by mohlo dojít k poškození klapek ventilátoru, protože takový ventilátor rozhodně není nic velikého a silně odolného.

Nejprve je třeba si připravit patřičné nářadí. Jedná se o:

  • křížový šroubovák
  • vysavač s regulací výkonu a s úzkou trubicí – například takovýto od Zelmera
  • od věci není i stlačený vzduch ve spreji, který lze sehnat v každém obchodě s počítači. Tato položka ale není nutná, pokud ji zvolíte, jedná se o investici kolem 160 korun.
  • Posledním nářadím je speciální šroubovák „ torx“, pomocí kterého se dostanete na malé šroubečky pod baterií. Zmíněný šroubovák má hlavici ve tvaru hvězdičky, budete potřebovat velikost T8 nebo T9 (oba jsou použitelné ) a šroubováku se říká lidově „hvězdička“.
    Celkově můžu doporučit pořídit si takovouto sadu se šroubováky a hlavicemi všech velikostí, která se vám hodí nejen na notebook, ale i na různé opravy v domácnosti.

Ještě je třeba upozornit, že rozebráním notebooku se neporuší žádná záruka, protože uvnitř přístroje není žádný šroub ani součástka chráněna proti odklopení či vyšroubování.

Samotná demontáž

Samotný postup práce započneme odpojením notebooku od elektrické sítě a od všech ostatních kabelů. Nejprve je třeba vyndat baterii. A přichází složitější činnost. Vyšroubujte pět malých šroubků pod baterií a následně i dva větší, které jsou většinou označené, ty drží klávesnici. Poté opatrně otočíme celý notebook klávesnicí nahoru a vyklopíme displej co nejvíce je to možné. Horní část krytu s tlačítky a s reproduktory je k hlavnímu panelu notebooku připevněna západkami z umělé hmoty. Tyto západky se nacházejí v okolí hlavního odklápěcího kloubu. Vzhledem k tomu, že se málokomu podaří celý kryt plynule odejmout směrem nahoru, tak je třeba využít trošku té síly. Pozor, jedná se o kritické místo celé demontáže, apeluji znovu na trpělivost! Následuje opatrné vypáčení západek v okolí pantů pomocí šroubováku nebo se někdy osvědčí i obyčejný příborový nůž. Uvolněný kryt je nutné posunout tak, aby bylo možné nadzvednout klávesnici. Při této manipulaci je opravdu nutné zvýšit opatrnost, jinak by mohlo dojít k poškození kabelů, které spojují vyndané části s hlavním panelem přístroje. Samotná operace zvedání klávesnice se může u některých notebooků změnit na delší akci, protože někdy používají výrobci k jejímu uchycení velice slušných lepidel. S klávesnicí manipulujte také opatrně a pokud je to nutné, velmi jemně odlepujte. Po nadzvihnutí klávesnice se lze dostat k ventilátoru od procesoru. Vysavačem se vysaje ( volte menší výkon, jinak ventilátor poškodíte ) prach a pokud je na lopatkách špína, tak tu lze odstranit hygienickými tyčinkami s vatou. Zde je možná varianta využití spreje se stlačeným vzduchem, kterým se odfoukne nečistota ze žeber směrem ven od ventilátoru. Následuje jemné zaklapnutí klávesnice zpět na své místo. Zde bych odbočil. Klávesnice se sama o sobě nerozebírá, ale pokud jsou některé klávesy volné nebo vypadlé, tak je možné je v některých případech vtisknout zpět. Pokud by se tato věc nezdařila, tak je možné se podívat na Aukro, kde by se možná dala sehnat a levně koupit přímo ta klávesnice k danému typu notebooku. Nebo lze problém vyřešit připojením klávesnice přes USB. Poslední a nejdražší možností je zakoupení nové klávesnice ve specializovaném obchodě.

Zpět k notebooku. Horní panel se opatrně nasadí na hlavní panel notebooku a je velmi nutné někde uprostřed na něj zatlačit směrem dolů, aby se správně přitiskl k panelu. Poté stačí panel zacvaknout v západkách. Jakmile je hotovo, zavřete notebook a otočte jej spodní částí nahoru. Proveďte kontrolu, zda jsou v prostoru pro baterii zaklapnuté všechny západky a na svých místech. Nyní již zbývá zašroubovat zpět všechny šroubky. Zde platí ono známé – spěchej pomalu, aby nedošlo ke stržení závitů. Poslední akcí je vložení baterie. Tím je notebook připraven na spuštění. Jen malé upozornění nakonec. Zde popsaný způsob je sice mířen na určitý notebook ( emachines ), ale vzhledem k tomu, že je ověřeno, že např. „hápéčka“ se rozebírají podobně, tak by tento návod měl odpovídat s možnými malými odlišnostmi na většinu notebooků. A nakonec, mnoho úspěchů bez komplikací.

T.B.

Rate this post

5 komentářů k Jak rozebrat notebook

  1. Když máte ucpané chlazení prachem, nebojte se toho a přiložte sací hubici vysavače těsně na výduch ventilátoru. Výkon dejte naplno a vůbec se nebojte poškození ventilátoru, má plovoucí ložiska. Pokud se ventilátor proudem vzduchu roztočí do vysokých otáček, je to dobré znamení že již není ucpaný. Taktéž můžete prach ze žeber chladiče opatrně prošťouchnout tenkým drátkem. Nejdřív raději odpojte napájecí adaptér a vyndejte akumulátor.

    Naopak nemohu doporučit demontáž, pokud nemáte dost citlivé ruce a paměť kde co bylo.

  2. Jaksi nechapu autora clanku !
    Postup rozebrani a cisteni NTB je sice detailni ale zapomnel trochu na to ze kazdy je jiny 🙂 Takze jedine spolehliva rada je stahnout si „Maintenance and Service Guide“ primo ke konkretnimu modelu. Kazdy notas se rozebira jinak.

  3. kde se dá stáhnout Maintenance and Service Guide na Asus?
    Díky

  4. Kde mohu stáhnout Maintenance and Service Guide na Asus?
    Díky

  5. Kde se dá stáhnout Maintenance and Service Guide na MSI GX710PX-097 CZ a Toshiba Satellite L20-182?
    Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *