Článek se zabývá kontrolou a monitoringem procesoru a tím, jak sledovat jeho vytížení.
Procesor je jednou z nejdůležitějších součástí každého počítače a lze na něm měřit mnoho aspektů. Pro běžného uživatele je asi nejzajímavější měřitelnou oblastí teplota a vytížení procesoru, které má vliv na to, jak rychlý, či pomalý bude celý počítač. Na tato měření není potřeba žádné hardwarové doplňky a vystačíme si zde pouze se softwarovými utilitami.
Základní kontrola
Základní kontrola se obejde bez jakékoli instalace softwaru a zvládne jí i úplný začátečník. Stačí součastně na klávesnici zmáčknout Ctrl + Alt + Delete a zobrazí se tabulka Správce úloh, takto tomu je operačních systémů windows xp a starších, u op. systémů windows 7, dnes nejpoužívanější typ, se ještě před zobrazením tabulky Správce úloh zobrazí základní modrá obrazovka s pěti rozklikávacími položkami, poslední položkou je Správce úloh. Vyberte tuto položku a na ploše se otevře tabulka Správce úloh – standardně s pěti až šesti záložkami (Aplikace, Procesy, Služby, Výkon, Sítě a Uživatelé). Nás budou především zajímat záložky Procesy a Výkon.
Po kliknutí na první uvedenou záložku se zobrazí všechny probíhající procesy. Začátečníkům důrazně nedoporučuji procesy ukončovat, nebo měnit jejich nastavení, mohlo by to způsobit „zamrznutí počítače“ nebo případnou nestabilitu systému! Zde si můžeme povšimnout, přibližně uprostřed okna, sloupce Procesor, ve kterém jsou udávány hodnoty v procentech. Tyto hodnoty udávají, jak která operace zatěžují výpočty procesor. Příklad: proces Explorer.exe, u kterého je uvedená hodnota v kolonce Procesor 48 – zatěžuje procesor na čtyřicet osm procent, což je jinými slovy řečeno; bere 48% procent výkonu procesoru.
Přesuňme se překliknutím ze záložky Procesy do záložky Výkon (na horním panelu okna), kde je vytížení více názorné. V prvním rámečku Využití procesoru je zobrazováno celkové vytížení procesoru, jako plnící se sloupeček (světle zelená znamená vytížení), celková hodnota zatížení v procentech je uvedena pod sloupečkem. Napravo od tohoto rámečku se nachází jeden a více grafů (podle počtu jader procesoru) – Historie vytížení procesoru, zde jsou vykreslovány grafy vytížení jednotlivých jader. Čím je bod křivky výše, tím bylo větší zatížení jádra. Jak je možné si všimnout, grafy se posunují zprava do leva – obnovují se, tím pádem nejčerstvější hodnoty jsou zobrazeny vpravo. Ostatní rámečky a grafy nás v tomto článku nebudou zajímat.
Dle mého názoru si většina z nás vystačí se správcem úloh, protože měření vytížení procesoru není tak důležité jako měření celkového výkonu procesu a teplot, kterých procesor dosahuje v nejvyších zatíženích.
Speed Fan
Speed fan je volně stažitelná přehledná utilitka určená především na měření teploty důležitých komponentů a na měření rychlosti otáčení větráků v počítači, ale jako vedlejší funkci zobrazuje okamžité vytížení. Instalace je velmi snadná a jednoduchá, stačí si pozorně řídit instrukcemi instalace. Po naistalování, by se měla na ploše objevit malá ikonka černého větráku. Po spuštění aplikace se zobrazí příslušné okno s mnoha údaji. Řádek,ve kterém je zobrazováno vytížení procesoru, se nachází těsně nad půlkou okna. Je označen jako CPU Usage a vytížení je zobrazeno jako zelený proužek v bílém obdélníčku (počet bílých obdélníčku je různý, podle počtu jader procesoru). Mimo to si můžete pod tímto řádkem všimnout ohraničení, ve kterém se nachází aktuální rychlosti větráčků, tato hodnota je udávána v RPM – revolutions per minute – otáčky za minutu. U některých nápisů svítí nula, s největší pravděpodobností to neznamená, že by se větrák netočil, ale že v PC není přítomen. Pod tímto rámečkem lze jednotlivé rychlosti manuálně regulovat, ale tato funkce funguje jen u vybraných základních desek, a kdyby jste něco náhodou změnily, nemusíte te mít obavy, protože se hodnoty po restartu pc opět obnoví na výchozí stav. Ve většině případů si tyto hodnoty řídí procesor podle potřeby. Napravo v okně jsou udávané teploty jednotlivých komponentů.
Nahoře v okně se nachází dalších pět záložek, ale většina záložek slouží pokročilým uživatelům. Po neodborné změně údajů v těchto záložkách může dojít k nevratnému poškození komponentů!
Poslední záložka Charts je spíše informační. Po překliknutí se zobrazí černá plocha – prázdný graf. Po zaškrtnutí jednotlivých okének pod grafem se zobrazí spojnicový graf ukazující teplotu zvolených komponent ve stupních Celsia v průběhu času.
M.S
Vytížení procesoru jde sledovat a logovat i na dálku. Free CPU temperature monitor, který je součástí volně dostupného PRTG Network Monitoringu (až 100 senzorů zdarma) umí sledovat nejenom zatížení procesoru, ale i místo na disku, využití paměťi, zatížení síťové karty …