Jak vybrat digitální videokameru

V tomto článku se dočtete několik důležitých informací a rad, jak vybrat tu správnou kameru, která bude vyhovovat vašim potřebám.

Ještě dříve, než začnete vybírat novou digitální kameru, musíte si ujasnit, kolik peněz za ní chcete utratit, jestli budete natáčet spíše jen zážitky a dovolené s rodinou, nebo máte v plánu profesionální činnost a také jestli budete kameru používat spíše pro venkovní natáčení, nebo v interiéru. Pokud jste si tyto věci ujasnili, můžeme jít na výběr vhodné kamery.

Záznamové médium

První věc, ve které se kamery liší, je způsob záznamu nahrávky. V dnešní době už jsou minulostí analogové kamery, které zaznamenávaly nahrávku na pásky MiniDV nebo Digital8 a místo nich jsou tu kamery se záznamem na DVD disky, na pevný disk (HDD), nebo kamery se záznamem na paměťové karty. Každá z těchto možností má něco do sebe:

Kamery se záznamem na DVD disk

  • výhodou těchto kamer je, že ihned po natočení vašich zážitků jen vyjmete DVD disk z kamery a po vložení do DVD přehrávače, nebo do počítače si rovnou můžete přehrát Vaší nahrávku.
  • nevýhodou je, že sebou musíte mít pro jistotu ještě náhradní nový DVD disk, kdyby se během natáčení jeden zaplnil.

Kamery s pevným diskem

  • velká kapacita pevného disku uvnitř kamery, takže nemusíte mít strach, že by Vám nevystačila jeho kapacita na celou dovolenou.
  • nejsou potřeba žádné další investice do záznamového média, jakto třeba u záznamu na DVD disky
  • pevný disk se časem opotřebí

Kamery se záznamem na paměťovou kartu

  • tento druh záznamu je poslední dobou nejrozšířenějším(díky čemuž se snižuje cena paměťových karet)
  • nahrávku z paměťové karty po jejím zaplnění můžete snadno zkopírovat na počítač a prázdnou paměťovou kartu znovu použít
  • na rozdíl od pevného disku neobsahují paměťové karty mechanické části (nedochází k jejich opotřebení)
  • paměťové karty jsou energeticky nenáročné (kamera může nahrávat na jedno nabití baterie déle, než kamera s pevným diskem)

Kvalita záznamu

Kvalita záznamu závisí především na počtu pixelů (Digitální obraz je tvořen stovkami tisíců drobných teček světla uspořádaných v mřížce. Každý z bodů se nazývá „picture element“, neboli pixel. Čím větší je počet obrazových bodů, tím jasnější a realističtější snímky bude kamera schopná zachytit.) . A  také kvalitu záznamu ovlivňuje velikosti čipu CCD (Informace o pixelech jsou zachyceny na CCD čipu za čočkou. Tyto čipy se vyskytují v různých velikostech, ale platí pravidlo, že čím větší je CCD čip, tím jasnější jsou snímky a mají lepší barvy.)

Také se musíte zaměřit na kvalitu nahrávaného záznamu ve špatných světelných podmínkách. Většina kamer má  spoustu automatických režimů záznamu obrazu, pro případ špatných světelných podmínek. Lepší modely vám nabídnou mimo automatických režimů také možnost ručně nastavit vlastnosti záznamu, aby byla výsledná nahrávka kvalitní i za nepříznivých světelných podmínek.

U videokamer se také setkáte s údajem, jaký má kamera Zoom. V současné době jsou u digitálních kamer dva typy zoomu. Digitální a optické. Digitální zoom přiblíží obraz pouze za pomocí softwaru, proto u tohoto typu zoomu může výrobce udat obrovské číslo, ale výsledný obraz po velkém přiblížení má velmi špatnou kvalitu (pouze zvětšuje pixely).  Oproti tomu optický zoom funguje jako dalekohled a pokud je u kamery kvalitní objektiv a optický zoom, můžete mít kvalitní obraz i při velkém přiblížení.

Stabilita obrazu

Dalším důležitým faktorem při výběru je stabilita obrazu. Pokud máte možnost, vyzkoušejte si Vámi vybranou kameru v nějakém obchodě s elektronikou. Dokud jí nebudete držet v ruce, tak nepoznáte, jak se s ní bude pohodlně zacházet, jakou má hmotnost, jestli jsou všechny ovládací prvky dobře dostupné a nemusíte po nich s rukou tápat a další věci, které z obrázku nepoznáte.

Jaké možnosti propojení kamera nabízí?

Většina kamer má spoustu výchozích portů (zástrček), které slouží k propojení s dalšími přístroji. Pokud budete chtít sledovat nahrávku přímo z kamery, musí mít kamera přípojku do televize, popřípadě DVD přehrávače. Tato starost samozřejmě odpadá lidem, kteří si vyberou kameru se záznamem videa na DVD disk, popřípadě na paměťovou kartu, pokud má DVD přehrávač, nebo televize, vstup pro paměťové karty.  A pokud budete chtít s videem dále pracovat, musíte mít možnost propojení kamery s počítačem (pomocí USB portu). Samozřejmě pokud kamera zaznamenává video na paměťovou kartu, tak cám stačí mít v počítači čtečku paměťových karet.

LCD displej

Digitální kamery mají také LCD displej, na kterém můžete sledovat záznam videa, popřípadě si zde můžete prohlédnout již natočená videa. U LCD displeje se zaměřte především na jeho velikost, jestli Vám bude vyhovovat a také na to, jak kvalitní je obraz uvidíte na displeji při jasném ovětlení.

Závěr

Abych tento článek shrnul, pokud si chcete pořídit novou digitální kameru, zjistěte si důkladně její parametry a nekupujte ihned tu s největšími čísly a dechberoucími nápisy. Také si dobře promyslete, na jaké záznamové médium chcete ukládat  nahrávky. A pokud máte možnost, určitě videokameru před koupí vyzkoušejte v nějakém obchodě s elektronikou, nebo si na internetu alespoň vyhledejte recenze ostatních uživatelů, jak jsou s danou kamerou spokojení.

Šrámi92

Rate this post

1 komentář k Jak vybrat digitální videokameru

  1. mám dotaz,když mám kameru na DVmini kazety a potřebuji to dostat do PC,co mám použít?kamera má výstup DV konektor a S-video…je konektor DV to samé jako 4pin firewire? a půjde to přes něj?děkuji za pomoc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *