Lampičky pro připojení do USB vám mohou posloužit zejména v situacích, když nemáte svítící klávesnici na notebooku a potřebovali byste na ni při dlouhém večerním psaní vidět. Zaměříme se na to, jaké jsou typy a jak ji vybrat.
Typy lampiček
Podle mechanické konstrukce můžeme lampičky k notebookům rozdělit na následující typy:
- Lampičky s hadím krkem. Zapichují se do USB portu a díky tvarovatelné hadici si může nastavit polohu přesně tak, jak potřebujete.
- Lampičky stojící na stole. Hodí se vám tehdy, když preferujete méně ostré světlo nebo se s notebookem příliš nepohybujete. Často vypadají jako falešná žárovka.
- Lampičky stojící na stole s hadím krkem. Hybrid pro případy, když máte raději stabilně stojící zařízení a přitom oceníte i flexibilitu nasměrování světelného zdroje.
Podle intenzity svícení pak jsou typy v zásadě dva:
- Lampičky konstantně svítící. Jednoduše je zapíchnete do USB portu a dokud je počítač zapnutý, lampička vám bude automaticky svítit. Samozřejmě, trochu se to projeví na spotřebě, ale budete vidět lépe na práci.
- Lampičky svítící v závislosti na činnosti prováděné v počítači. Například, čím více píšete, tím více svítí. Někomu může toto chování naprosto vyhovovat, někdo ho naopak může zcela nesnášet a brát ho jako rušivý element – dobře se tedy podívejte, zda právě vybraný kus něco takového neprovádí.
Intenzita osvětlení
Svícení je ve většině lampiček zajištěno pomocí 3 led diod. Nenechte se zmást různými konstrukcemi v podobě svíček, žárovek nebo zářivek – takovýto intenzivní světelný zdroj by USB port rozhodně nezvládl. Za další, je potřeba počítat s tím, že poměrně výrazný světelný zdroj je také obrazovka a tato zařízení jsou připravena zpravidla na dosvicování svitu monitoru na klávesy.
Zapojení
Narozdíl od myší, tiskáren a dalších periférií, instalace tohoto typu hardware nevyžaduje vůbec žádný funkční ovladač – stačí ji jednoduše zapojit do USB portu a zařízení by mělo ihned začít svítit. Pokud máte v plánu často manipulovat s lampičkou a odpojovat ji opakovaně, je lepší zapojit ještě mezi ni a USB vstup do počítače rozbočovač – rozbočovač pak nechte zapojený v počítači neustále a lampičku zapojujte jen do něj. USB port v počítači se vám tak neochodí, rozbočovač pak v nouzi stačí vyměnit za jiný, ovšem přímý vstup do počítače zůstane takto nechráněn.
Zdravím.
Potřebuji poradit, zda je lepší do mého noťasu Acer Ferrari nainstalovat opět klasický disk, nebo už dát nový SSD a jaký typ?
Někde jsem se dočetl, že SSD disky po roce začínají být poruchové a pak je problém z nich data dostat. Také do toho nechci vrážet tisíce kč.Snažil bych se data ukládat na jiná paměťová media, ne na disk. aby se co nejméně data na něm přepisovala, ale některým se člověk stejně neubrání, aby je nebyl nucen změnit. Nejsem žádný hráč her, noťas používám na klasiku, tj Internet, prohlížení fotek a videí z vložených paměť. médií apod. Jsem počítačový laik, tak zde prosím zkušené o radu.
Děkuji za odpovědi a rady.
KRTEK