Jak vybrat notebook, které technické parametry zkoumat, na co dát pozor. Kterým výrobcům dát přednost a jak se nespálit.
V tomto článku se zaměříme na to, jak si v záplavě notebooků vybrat ideální stroj, nejprve se zaměříme na technické parametry a pak navzájem srovnáme nejčastěji kupované značky notebooků. Jedná se jen o základní přehled a určitě pro své další rozhodování využijte ještě další zdroje, jako srovnávací formuláře na webech prodejců a recenze strojů, mezi kterými se rozhodujete.
Technické parametry
Obrazovka
Velikost obrazovky se pohybuje od 17 palců po miniaturní obrazovky netbooků (10 palců). Takovým rozumným kompromisem, na kterém se ještě dají celkem obstojně sledovat filmy a přitom je notebook ještě celkem skladný, je někde mezi 13 – 15 palci, samozřejmě záleží na vašich požadavcích a tom, co hodláte na laptopu dělat, pokud vás filmy nezajímají a chcete především malý přenosný počítač nebo naopak chcete spíše hledáte druhý domácí počítač, který zabere méně místa.
Klouby
Na mechaniku držící pohromadě notebook se zaměřte, je to nejchoulostivější mechanická součást celého přenosného počítače. Stabilnější a méně poruchové jsou rozhodně masivní klouby viditelné z boku.
Klávesnice
Klávesnice nejmenších notebooků nemají standardní velikost kláves, na to pozor. Přednost dejte notebookům s klávesnicí oddělenou fólií do ostatní elektroniky, když vám pak na klávesnici náhodou ukápne trocha vody, nebudete muset hned shánět servis.
Grafická karta
Pokud nechcete vyloženě kancelářský stroj, měli byste dát přednost před integrovanou grafikou Intel některé z kvalitnějších karet od ATI nebo nVidia. Platí však, že čím výkonější grafická karta, tím vyšší spotřeba energie.
Výdrž baterie
Velmi důležitá a při nákupu často podceňovaná veličina. Pamatujte na to, že údaje uváděné výrobcem jsou dosažitelné (pokud vůbec) pouze při provozu s vypnutou WiFi, ztlumenou obrazovkou atd., takže ve skutečnosti je výdrž mnohem nižší. Nenechte se tedy radši zlákat úsporou jednoho tisíce a investujte do notebooku, který něco vydrží, i když se to možná nezdá, ona se ta delší výdrž hodí docela často.
RAM, procesor a pevný disk
Tady asi není co řešit, čím větší RAM a harddisk, čím rychlejší procesor, tím lépe.
WiFi, Bluetooth
Zbytečně nešetřete a určitě si pořiďte notebook, který má obě tyto technologie. WiFi se vám hodí až půjdete na kafe a budete si chtít přečíst emaily a bluetooth při spojování mobilu s notebookem.
BlueRay/DVD/CD mechanika
Role mechaniky na optické disky se díky rostoucím kapacitám USB flash disků snižuje, každopádně nemá cenu pořizovat si technologickou mechaniku, která nepřečte Blue Ray disky, které dřív nebo později vytlačí DVD.
Webkamera
Je to takové zařízení, které asi nikdo nepoužívá každý den, ale občas se při volání přes Skype nebo pro nějakou momentku celkem hodí.
Snímač otisku prstů
Pokud plánujete mít na notebooku citlivá data, pak si určitě zašifrujte disk a se snímačem otisku prstů také určitě nic nezkazíte. Pro běžného uživatele je ale vybavení notebooku touto komponentou ale celkem zbytečným navýšením kupní ceny.
Čtečka karet
Většina fotoaparátů, mobilů a podobných zařízení se dá propojit pomocí USB kabelu a čtečka karet tedy není nijak zvlášť nezbytnou, občas se ale hodí.
FireWire
Rozhraní, které se většinou moc nepoužívá, využijete je snad jen pokud však přes ně hodláte mít připojený externí disk, tok dat skrze ně je řádově rychlejší než klasický USB port.
TV-out
Propojovat notebook s televizí asi moc často nebudete, pokud ale něco takového plánujete, pak tento port je pro vás nezbytností.
VGA-out
Tuto zástrčku můžete použít k připojení externí obrazovky, opět to ale asi nikdo nedělá každý den.
Značky a výrobci
Závěrem tu podáváme takový stručně-orientační přehled nejprodávanějších značek notebooků u nás. Nejsou tu uvedeny zdaleka všechny notebooky, pokud máte zkušenosti s některou ze zde opomentých značek, můžete pod článkem přidat svůj poznatek nebo zkušenost.
Acer
Nejprodávanější značka v ČR, zejména díky ceně. Ohledně kvality však nejlepší pověst nemá, i když má vzetupnou tendeci.
Apple
Značkové notebooky, cena odpovídá, jako všechny počítače od Applu mají vlastní operační systém MacOS X.
Asus
Celkem rozumná vyváženost kvality a ceny, i když i u něj se sem tam objeví některé více poruchové kusy.
Dell
Kvalitní notebooky, které lze určitě doporučit.
IBM
IBM se už asi 15 let drží stále stejného designu svých notebooků, technologicky je však dlouhodobě na naprosté špičce.
HP
Hewlett-Packard má několik výrobních řad, bohužel u nižších se občas vyskytnou exempláře mající pár much.
MSI
Celkem kvalitní notebooky, obecně se celkem dají doporučit.
Sony
Notebooky Vaio patří mezi technologickou i designérskou špičku, cena však odpovídá.
Kde notebook koupit?
Z vlastní zkušenosti doporučuji k nákupu IT techniky využít tyto eshopy:
Dobrý den chtěla bych poradit který notebook se hodí pro začátečníka.Děkuji
Mrkněte třeba na http://notebooky.heureka.cz/ a tam si naklikejte jen to, co využijete – vyjede vám seznam notebooků, co by vám vyhovovali
Mám TOSHIBU Satellite a jsem vcelku spokojený a pokud si budu kupovat nový NB, tak se pokusím sáhnout znova po této unikátní kočce
Dobrý den chtěl bych si koupit notebook na hraní . Kamarád mi poradil http://www.alza.cz/acer-aspire-v3-531g-b9704g75makk-cerny-d363686.htm myslíte že na tomhle počítači rozjedu hry jako jsou COD4 battlefield 3 mafii2 ? dekuju
tak tohle se dá zjistit celkem jednoduše:
najdi info o hře, jaké má minimální hardwarové požadavky >> koukni jaké má notebook >> jestli má notebook hardware stejný nebo lepší, hra tam půjde.
Takže například: Battlefield 3 jsem našel má doporučené HW požadavky:
Operační systém: Windows 7 64-BIT (nebo 32 bit minimální)
Procesor: 4-jádra (minimální 2 jádra)
Operační paměť: 4 GB (minimální 2GB)
Volné místo na disku: 20 GB
Grafická karta: DirectX 11 kompatibilní s 1024 MB VRAM (NVIDIA GEFORCE GTX 560 nebo ATI RADEON 6950) (minimální 512 VRAM)
Zvuková Karta: DirectX kompatibilní
Příslušenství: myš a klávesnice
Mechanika: DVD
a tenhle notebook má:
Operační systém je tam linux >> takže to pak musíš přeinstalovat na Windows
4 GB DDR3 operační pamět >> je to OK
Procesor: 2 jádra, 2 thready >> je to nad minimální, hrát to půjde, takže OK
NVIDIA GeForce GT630M s 1 GB vlastní paměti
96 CUDA jader >> je to OK
Zvuková Karta: DirectX kompatibilní >> OK
Příslušenství: myš a klávesnice >> OK
Mechanika: DVD >> OK
mam hp probook 4535s
procesak 1,4 ghz amd(budu si ho mnenit)
grafika 1gb amd
ram:4 gb
zobrazení 1366×766 panorama
a rozjedu crysis 3 na nizký detaily bez lagu.
Díky za návod. Jeden jsem vytvořil i zde – Jak vybrat notebook?
Uh, špatný odkaz – tady
Dobrý den, potřeboval bych notebook s Full HD obrazem a možností hraní velmi náročných grafických her na plný detail. (samozřejmě bez sekání) a to vše (moc toho není :D) bych potřeboval od 15 000 do 21 000 tisíc. Nevím co bych si měl vybrat za notebook, zatím mě napadl jen Lenovo Ideapad/Thinkpad nebo MSI, ale zase bych nevěděl jaký (typ). Předem děkuji, pokud by jste mi „radči“ mohli napsat e-mail, byl bych !velmi! spokojený.
S pozdravem, Fiše
Dobrý den, chci se zeptat jestli je pro praci v programu adobe after effects lepší mit čtyřjádrový procesor a jen jednu grafiku GT 750M (755M), nebo dvoujadro a grafiku GT750M SLI?
Díky
co jsem teď četl, tak je lepší ta 755M, pokud to je ještě k tomu na čtyřjádru místo na dvoujádru není asi co řešit
Dobrý den , máme problém s utrabook Asus x502C Když ho zapnu píše Error 15 Nevíte jak do dát do nouzového režimu ? Děkuji
Dobrý den, pořizuji si nový ntb. Rozhoduji se mezi HP 15-r259nc a ASUS X552MJ-SX006H. Poradíte prosím nebo navrhnete jiný 15″ do 13000,- (nejlepší v poměru cena/kvalita) Díky
Co si myslíte o tomto počítači? Chtěl bych ho především na hraní her (ale ne nějakých velmi náročných), prohlížení internetu atd.
http://www.czc.cz/acer-aspire-e15-e5-573g-504h-seda/178243/produkt
Zdravím chci se zeptat..myslíte ze je tenhle notebook vhodný pro studenta vut ? Pro práci v archicad,autocad + občasné hraní her ? Děkuji za odpověď.
https://m.gigacomputer.cz/zbozi/920532-hp-14-ac003ne.html