Prakticky denně každý používá různé elektronické přístroje. Projektor sice nepatří mezi ty nejvytíženější, ale ve školách, firmách, rekreačních zařízeních nebo při realizaci vzdělávání se mnohdy nevyhneme promítanému obrazu. A pokud si chce někdo rozšířit možnosti zobrazování, tak proč se nepoohlédnout po vhodném projektoru.
Umístění projektoru
Výběr tohoto přístroje může s sebou přinést komplikace, protože o projektorech se všeobecně zatím toho tolik neví.
Dnešní projektory jsou vyvíjeny i pro domácnosti, kde mohou umocnit zážitek při využití domácího kina.
Nejprve je třeba si zvážit účel, ke kterému bude projektor sloužit. Vyplatí se zamyslet nad místem, kde má být projektor umístěn. K přístroji musí být připojen napájecí kabel. Také je třeba počítat s kabeláží, kterou se přivede zdroj obrazu a zvuku, případně počítač nebo notebook. Vzhledem k tomu, že obraz by neměl být rušen pohybem lidí v místnosti, tak se doporučuje přimontování projektoru ke stropu s kolmicí nad promítací plochu. Montáž projektoru ke stropu lze zrealizovat pomocí různých montážních souprav, které jsou na trhu v hojné míře k dispozici.
Zvolená projekční místnost musí být co nejlépe zatemnitelná, protože projektor zobrazuje světlejší tóny než je projekční plocha. Pomocí žaluzií, rolet nebo závěsů se dosáhne při projekci černé barvy a temných odstínů. Jistě že zobrazovaný obraz pomocí projektoru lze sledovat i při špatném zatemnění, ale obraz ztrácí na barevnosti a tmavé odstíny se slévají dohromady. Ale tmavá místnost není jediným nezbytným doplňkem při promítání obrazu. Je zde i projekční plocha. Zde je nejlepší využít speciální projekční plátno nebo postačí vyhladit zeď sádrovou stěrkou a poté plochu natřít barvou s vysokou bělostí.
Samotné projektory se dělí podle mnoha hledisek. Asi nejrozšířenější způsob rozdělení je podle technologie zobrazení obrazu,ale setkat se lze i s dělením podle hmotnosti nebo účelu použití.
Osvětlení
Středobodem celého projektoru je lampa. Ta vytváří obrovský zdroj tepla, které je nutné z prostoru projektoru odvětrat. To se děje pomocí ventilátoru a tady je skryto další úskalí projektoru. Musí být tichý a to tak, aby hluk lopatek ventilátoru nevstupoval do zvuku promítaného filmu. Samotná životnost lampy je odhadována na dva až tři tisíce hodin. Výměnu lampy si při troše šikovnosti můžete zrealizovat sami, ale zadání této činnosti servisu také není od věci, protože vysvícená lampa by mohla prasknout a střepy by poškodily vnitřek přístroje.
Technologie obrazu
Samozřejmostí je širokoúhlé zobrazení 16:9. Ale technologií obrazu je u projektorů několik. CRT projektory jsou nejstarší formou, od které se odstupuje. Nejlevnější LCD varianta využívá jednoho displeje, přes který na stěnu střídavě promítá modrou, červenou a zelenou složku. Barevná reprodukce je u této varianty skvělá, ale projektory ztrácejí na světelnosti při přechodu mnoha vrstvami displejů a jemnými zdvojeními obrazu, která vznikají při průchodu vrstvou. Jednoduše řečeno, obraz „bliká“. Podstatně kvalitnější technologií je takzvaná 3LCD. Tady se obraz vytváří průchodem světla přes tři LCD panely, poté jsou barvy složeny v optickém hranolu a promítnuty ven přes objektiv. Tato technologie se používá nejčastěji. Třetí variantu představuje DLP technologie. K projekci je využito odrazu světla pomocí vychylovatelných zrcátek. Tato technologie poskytuje vysoký kontrast a menší rozeznatelnost struktury obrazu. Při výběru se ale soustřeďte spíše na doprovodné vybavení přístroje, protože odmítáním jedné ze dvou posledně jmenovaných technologií nic nedocílíte. Obě se vývojem ustálily na srovnatelné kvalitě bez rušivých efektů a „mřížkování“ obrazu.
Rozlišení obrazu
Důležitou vlastností projektoru je rozlišení obrazu. Pro prezentace a školení je nejvhodnější nativní rozlišení, které se označuje SGA a čítá 1024 x 768 bodů. Samostatnou kapitolu tvoří projektory pro domácí kina, takzvané „ Home Cinema“ přístroje. Ty jsou schopny širokoúhlého zobrazení, disponují komponentním vstupem pro využití zdroje v HDTV rozlišení a také vstupem HDMI. Při dnešních DVD a Blu-ray technologiích je více než vhodné sáhnout po přístroji ve Full HD rozlišení – SXGA 1280 x 1024 bodů. Ještě pochopitelné by se jevilo rozlišení HD Ready 1280×720 bodů, ale to je opravdu hranice, pod kterou nejít! A pozor, když už se rozhodujete pro přístroj Full HD, tak je lepší si připlatit za kvalitu, protože ty levnější Full HD projektory by mohly mít horší optiku.
Svítivost
Vzhledem k tomu, že projektory jsou vybavené lampami, tak se počítá s další vlastností, se svítivostí. Vysoká svítivost je vhodná pro prezentace v zatemněných místnostech, ale u domácího využití by vysoké osvícení obrazu bylo k zlosti. V domácích podmínkách si můžete připravit ideální stav místnosti pro promítání a vysoká svítivost by přinášela přesvětlené tmavé scény a celý obraz by byl nepřirozeně jasný. Svítivost se udává v ANSI lumenech a ta ideální pro „ Home Cinema“ je kolem 1200 ANSI lumenů. Některé projektory mohou být vybaveny možností přepnutí světelného toku do úsporného režimu. Tím se šetří životnost lampy a snižuje hlučnost přístroje.
Vybavenost projektoru
Co se týká dalšího vybavení projektoru, tak se nejprve zastavme u reproduktorů. Zabudované reproduktory jsou často nekvalitní, zvuk mají dost otřesný. Je tady na zvážení vše ozvučit externě.
Projektory musí mít dostatečné množství vstupů. U přístrojů Full HD je to předpokládáno, ale v jiných případech by měl projektor mít VGA / DVI výstup pro počítač, potřebný je třísložkový ( tříkonektorový ze tří „cinchů“) komponentní vstup, např. S- Video. Projektor by mohl být vybaven i automatickým vyhledáváním signálu a dokonce je možné ho využít i ke sledování televizního vysílání, ale to je nutné k přístroji připojit buď DVD se zabudovaným tunerem nebo samostatný externí TV tuner.
Za další přidané funkce k projektoru si připlatíte, proto důkladně zvažte, co je využitelné pro domácí projekci. Mnohé přístroje mohou být vybaveny počítadlem hodin pro odhad životnosti lampy, možné je použití hesel pro zablokování nebo vybavení USB nebo kartovým vstupem pro zpracování uložených souborů na externím zdroji. A v neposlední řadě, některé projektory mohou komunikovat pomocí Wi-Fi nebo Ethernetu.
Výrobci, ceny
A dostáváme se k výrobcům a k cenám. Rozhodně se neprohloupí s modely Sony, Epson, NEC, BenQ, Acer či Canon. A ty hodně levné výrobky, které rozhodně neposkytnou tu kvalitu pro domácí projekci, se dají pořídit od 4 500 korun. U Full HD přístrojů čekejte cenu kolem dvaceti tisíc a kdo chce opravdu profesionální model, tak se může pohybovat mezi 80 až 100 tisíci korunami.
Dobrý výběr.
T.B.
Do domácnosti stačí nějaká zlatá střední cesta. Projektory Epson nebo BenQ rozhodně nejsou špatné. Mám s nimi jen a jen dobré zkušenosti.
Všetko záleží na tom, koľko je človek ochotný zaplatiť CZK za projektor, či už ide o projektor do domácnosti alebo do konferenčnej miestnosti. Potrebné informácie o projektoroch, projektory, lampy nájdete na webovej stránke Projektory a lampy.cz
A dodatek – tady je pěkně shrnuté, jak prodloužit životnost lampy do projektoru: http://www.projektory-lampy.cz/Infografika-10-tipu-pro-delsi-zivotnost-projektorove-lampy/. Může se hodit.:-)
Pěkný článek,děkuji mockrát za něj 🙂 A když už jsme u toho vybírání, pak je ještě potřeba vybart správně projekční plátno, našel jsem například tento článek: http://www.consulta.cz/vybirame-projekcni-platno-do-skoly-a-zasedacky
Ahoj! My máme takovou svojí řekněme zájmovou skupinku, scházíme se několikrát do měsíce, a projektor potřebujeme jen několikrát za rok, když děláme velké akce pro hodně lidí. Shodli jsme se, že kupovat ho je zbytečné. Navíc projektor který bychom potřebovali na větší akce je dost drahý. Proto využíváme pronájem projekční techniky. Kvalitní projektory mají třeba tady https://rental.economic-service.cz/kategorie-produktu/video/ Z dlouhodobého hlediska se nám vyplatí si techniku půjčit než v ní mít zainvestované peníze a ještě se o ni muset starat.