K čemu je který konektor a kabel u počítače a jak je správně pospojovat – problém řešený zejména při koupi nového hardware. Pokusíme se popsat k čemu je který a udělat v tom trochu jasno.
Typy USB konektorů
USB je plochý konektor, využívaný k připojování myší, tiskáren, scannerů, ale i třeba sluchátek nebo bluetooth adaptérů. V počítači jsou konektory, do kterých lze zasunout plochý konektor typu A. Kromě typu A existuje ještě typ B, který vede zpravidla do zařízení – typicky do tiskárny. Kromě těchto „velkých“ koncovek existují ještě dvě miniaturizované verze: microusb a miniusb. Micro USB patří v současnosti k nejčastěji využívaným konektorům pro mobily a dá se skrze něj přesouvat data mezi mobilem a počítačem a nebo mobil nabíjet.
Síťové kabely
U počítače naleznete dva typy síťových kabelů a konektorů. První vede do elektrické sítě – tj. do zásuvky s 230V, druhý (ethernetový) pak můžete zasunout do modemu nebo routeru a přivést přes něj lokální síť nebo internet. Poplést se naštěstí nedají – kabel a konektor pro elektrickou síť jsou na tři vidlice a rozměrově výrazně větší.
LPT konektor
Využívá se k propojení s tiskárnou tehdy, když to není možné přes USB port (starší tiskárny využívají výhradně tohoto konektoru). Naštěstí, existuje i redukce USB na sériový port, která se dá využít pokud váš počítač už tento typ konektoru na základní desce zabudovaný nemá (bývá označována jako USB na LPT).
Kabely k obrazovce
Historicky nejstarší typem konektoru, používaným k propojení monitoru a grafické karty je analogový VGA. Ten byl nahrazen digitálním DVI konektorem, který se vyskytuje ve třech variantách: DVI-D (pouze digitální signál), DVI-A (pouze analogový signál) a DVI-I (digitální i analogový signál). Nejnovějším typem konektoru je HDMI, který se používá k přenosu digitálního audio-video signálu mezi novějšími modely obrazovek, DVD přehrávačů, ale i třeba projektorů.
Konektory pro sluchátka a mikrofon
Posledním typem často používaných konektorů jsou 3,5 mm vstupy ve zvukové kartě pro mikrofon a sluchátka. Podle typu zvukové karty jich může být více (jeden pro výšky, další pro basák, atd.) v základu jsou dva: jeden je zvukovým výstupem, který se z druhé strany zapojuje do sluchátek nebo reproduktoru, druhý je zvukovým vstupem, do jehož zdířky se zapojuje mikrofon. To, kam patří který, lze zjistit buď na základě popisek, grafických symbolů nebo barev konektorů.
Můžete mi poradit, dá-li (vůbec) se propojit PC se starou analogovou TV, kde chytám terestriální signál přes STB? PC má RS232, USB a růžový/zelený konektor na video/audio, TV má scart a audio/video, STB má jen scart.
Děkuji
Já bych možná jen podotknul to, že pokud si někdo neví rady s tím, jak zapojit počítač, tak není rozhodně špatně využít někoho na montáž elektroniky. 🙂 Jako fakt to jsou věci, který nějakým způsobem umožní to, že ten počítač bude fungovat mnohem lépe a i v taky v rámci nějaké efektivnější roviny. A kromě toho vám ten člověk udělá i cable management.