Procesor – co to je a jak funguje

Nemáte představu, co je to procesor a k čemu slouží? Tento článek vám určitě napoví.

Procesor

Zkratka pro procesor je CPU, zkratka anglických slov Central Processing Unit. Je to základní součást počítače, dalo by se říct i mozek počítače. Vykonává strojový kód spuštěného počítačového programu, který je složen z jednotlivých strojových instrukcí (ty jsou uloženy na operační paměti). Procesor je umístěn na základní desce počítače. Řídí všechny funkce počítače a obecně slouží k tomu, aby počítač vůbec fungoval.

Součásti

Hlavní součástí počítače je řadič, který představuje řídící jednotku zajišťující řízení součinnosti jednotlivých částí procesoru podle prováděných strojových instrukcí. Dále zde můžeme nalézt sadu registrů, k nímž je přístup mnohem rychlejší než přístup do operační paměti připojené k procesoru. Registry rozlišujeme na obecné a řídící.

Přetaktování

Procesor je jedním z nejpodstatnějších faktorů ovlivňující rychlost počítače. Ostatní součásti, jako je například paměť pevný disk nebo grafická karta, celkovou rychlost ovlivňují také s tím rozdílem, že hlavní povinnost ve většině případů nese procesor. Právě proto je velice důležité při koupi nového počítače či při přetaktování, dávat procesoru opravdu velkou pozornost. Přetaktování znamená, že daná část v počítači je prováděna ve vyšších hodnotách, než jsou pro ni standardní. Právě u procesorů se tím zvyšuje jeho taktovací frekvence. Takže vlastně získáváme za danou cenu větší výkon. Bez finančních výdajů je pro některé uživatele velice výhodné přetaktování zvýšit i o 20 procent. Přetaktování se však moc nelíbí výrobcům počítačů a procesorů, proto dělají velice často určitě překážky. Před několika lety byl definován jako nelegální, protože se výrobcům nezamlouvalo, že si zákazník zakoupí výkon za danou finanční výši a pak si ji zdarma ještě zesílí. Naštěstí přístup k přetaktování se změnil. Procesory jsou levné a z přetaktování se stala záliba. Přetaktovat můžeme procesor i díky jednomu kliknutím na myš od počítače, tak proč toho nevyužít, že?

Základní pojmy

Procesor je sice mozkem počítače, ale musí zde být i další spousta důležitých částí, bez kterých by počítač neběžel. Mezi takové části patří i základní deska. FSB je sběrnice, nebo-li Front Side Bus, díky které je procesor spojený se základní deskou. Sběrnice má několik parametrů. Rychlost, neboli frekvence, je vyjádřena většinou jako pracovní frekvence. Násobič, neboli multiplier, je hodnota říkající procesoru, na jaké frekvenci by měl pracovat. Násobič a frekvence FSB jsou dvěma základními veličinami umožňující přetaktování. FSB je převážně možné upravit, ale s multiplikátorem je situace naprosto jiná.

Chlazení

Při přetaktování procesoru je jisté jeho větší a častější přehrávání. Právě z tohoto důvodu je nutností používat výkonnější chlazení – ne chladič, který je určený pro procesor pracující v obvyklých podmínkách. Musíme také zjistit dobrý převod tepelné energie z čipu procesoru na blok chladiče. Kvůli tomu se používají tak zvané teplovodivé pasty. Pro aplikaci této pasty platí taková zásada – čím méně, tím lépe. Musíme s ní naplnit místa, kde bok chladiče nemůže mít skvělý kontakt s čipem z procesoru.

1.6/5 - (171 votes)

1 komentář k Procesor – co to je a jak funguje

  1. Co to je profesor a k čemu slouží.?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *