O operační paměti koluje slogan čím více tím lépe! Ale i operační paměť má své zákonitosti a maxima. Tedy spíše základní deska, do které se paměti vkládají.
Operační paměť neboli RAM (random-access memory) je v počítači důležitá, bez ní byste počítač nerozchodili. Každý operační systém, program a hra jí potřebuje, některý více jiný méně. Proto se říká, že operační paměti není nikdy dost, ale to není pravda, protože dost ji může mít vaše základní deska. Ptáte se, jak je možné že základní deska může mít dost? Je to proto, že každá deska má různý počet zásuvek pro paměti RAM a každá má také určený strop maximální možné paměti. Poznáte to jednoduše.
Už při výběru desky v jejích parametrech, nebo v jejím manuálu máte uvedenou hodnotu, jakou největší paměť smíte do desky vložit (také si zjistíte podporované frekvence a typ paměti DDR). Takže můžete mít strop třeba 8GB a na desce 2 zástrčky pro paměti. Tak je jasné že můžete koupit 2 paměti po 4GB.
Zatím jsme si vysvětlili, jak je to s kapacitou RAM, ale pozor – jsou i jiné aspekty. Hlavně to jaké RAM potřebujete. Jestliže jste zakoupili základní desku úplně novou, nejspíše budete používat DDR3, někdo ještě DDR2. To je opět uvedeno v manuálu desky společně s podporovanými frekvencemi RAM. No a ještě něco o již zmiňovaných frekvencích. Každý DDR modul pracuje na nějaké frekvenci (800, 1333… ). A vy si musíte zjistit, jaké frekvence podporuje deska a koupit kompatibilní modul. Samozřejmě je lepší vyšší frekvence.
Rada na závěr: Přesnou kompatibilitu s různými moduly si můžete většinou ověřit na stránkách výrobce základní desky, nebo se poradit u prodejce.
Josef Žaloudek
Na obrázku jsou špatně popsány paměti DDR, DDR2, poslední dvě vpravo DDR3!
Na obrázku jsou špatně popsány paměti DDR, DDR2, poslední dvě vpravo DDR3!
Všechno je možné obrázek je stažen z googlu a je pouze ilustrační.