V poslední době, jako by se s takzvanými VR brýlemi roztrhl pytel. Všemožní renomovaní výrobci, ale i nové technologické firmy se pustili do masového vývoje a následné výroby těchto brýlí. Každý z nich ucítil šanci se prosadit. Namátkou, například takový technologický gigant, jako Samsung, který vůbec první uvedl na trh brýle pro rozšířenou realitu, jež byly určeny široké veřejnosti. Dále se přidaly společnosti Huawei, HTC, Microsoft nebo třeba Google, ten přišel se zajímavým a velmi levným konceptem „Cardboard“. Mimo jiné na vývoji pracuje také Apple. Není divu, že virtuální realita hýbe světem, protože se zdá, že do budoucna může být sázkou na jistotu. Nejen, že si uživatelé chtějí vyzkoušet něco nového, ale nabízí se zde také mnoho možností využití.
Pojem virtuální realita
Abychom si mohli říct něco více o konkrétních typech VR brýlí, je třeba se zmínit o tom, co to vlastně je virtuální realita a jaké jsou její přednosti, co se od ní do budoucna očekává. O virtuální realitě, někdy též nazývané jako virtuální prostředí se mluví zejména od poloviny 20. století. A právě krátce za tímto „mezníkem“ sestrojil Ivan Sutherland první zobrazovací zařízení, které bylo možné nosit na hlavě – první „brýle“ pro virtuální realitu. I když v tomto případě to spíš byla obrovská helma zavěšená na stropě laboratoře. Potom dostal vývoj velmi rychlý spád.
Virtuální realita jako taková umožňuje se integrovat do simulovaného prostředí a vnímat ho daleko intenzivněji, než na na obrazovkách smartphonů, počítačů apod. VR brýle dokáží každému oku zvlášť promítnout obraz z jiného úhlu, upřednostnit popředí, nebo pozadí scény, čímž se dosahuje právě potřebného výsledku a vnímaný obraz působí jako skutečnost. Tato poměrně nová technologie je prospěšná nejen jako účinná forma relaxace, ale umožňuje využití v medicíně, sportu a dalších oborech. Zkrátka je to technologie budoucnosti, o tom nelze pochybovat.
Brýle pro virtuální realitu a jejich základní typy
Tím nejzákladnějším a zároveň nejlevnějším typem brýlí jsou Google Cardboard. Přestože koncept nese jméno technologického giganta, Google samotný tyto VR brýle nevyrábí. Může vám však poskytnout plány a rady, jak si je vlastnoručně sestrojit. Ano, Cardboard brýle si skutečně můžete vyrobit doma, ale vzhledem k ceně, která se běžně pohybuje do dvou set korun je výhodnější výrobek zakoupit. Vyhnete se tím případným komplikacím při sestavování, zvlášť obtížné může být sehnat vhodné čočky, které jsou nepostradatelné. Všechny součástky sice lze koupit v jednom balíčku, ze kterého následně brýle složíte, ale stále vás to bude stát nějaký čas nejen při samotném sestavování, ale hlavně při nezbytném nastudování návodů a plánů.
Google Cardboard jsou jednoduše sestaveny z kartonu, který tvoří celé tělo brýlí a drží uvnitř váš smartphone. Dále jsou použity různé materiály a součástky, zejména důležité jsou čočky, magnety a NFC tag, bez těchto součástek se nichž neobejdete. Tyto velmi jednoduché brýle fungují tak, že do nich vložíte svůj telefon, stáhnete si z Google Play aplikaci Cardboard a můžete vyzkoušet několik různých „demo verzí“ virtuální reality. Samozřejmě existují i aplikace třetích stran, se kterými si užijete spoustu zábavy. Avšak pozor, je třeba se ujistit, že právě váš telefon bude s brýlemi kompatibilní. Udává se, že Cardboard podporuje telefony se systémem Android 4.1 a vyšší. Přesto je vždy lepší si ověřit podporu konkrétního zařízení.
Dalším typem jsou už výrazně kvalitnější brýle, které poskytují větší komfort a možnosti. Princip je v zásadě stejný, opět pracují s vloženým telefonem. Výrazně se však od Google Cardboard liší svým zpracováním, tělo je z různě kvalitního plastu. Hlavní výhodou může být konfigurovatelnost, čoček a jiných součástí, což nejeden uživatel ocení. Dále tento typ VR brýlí většinou obsahuje vlastní senzory a baterii. Často k nim dostanete i bezdrátový gamepad nebo jiné příslušenství. Sluchátka jsou vyřešeny tak, že je jednoduše napojíte přímo do telefonu, stejně jako u všech podobných variant. Některé brýle v této kategorii umožňují také streamovat obraz z počítače.
Zřejmě největší pozornost pak přitahují VR brýle, které mají vlastní displej, nepotřebujete tedy ke zobrazování virtuální reality telefon před očima. Existují v mnoha variantách, od cenově dostupných, které nabízí vše, co by „střední třída“ těchto brýlí nabízet měla – konfigurovatelnost, příslušenství, komfort při jejich užívání apod. Jak už bylo zmíněno, mají vlastní zabudovaný displej, který se stará o zobrazování a často je jejich kompatibilita taková, že je lze propojit s nejen s PC, ale i herními konzolami. Cena se často odvíjí od kvality displeje, stejně jako u mobilních telefonů je to jedna z nejdražších součástí. High end modely, které se svou výkoností, kvalitou zpracování, ale i designem řadí mezi horních pár nejlepších vám mohou poskytnout velké Full HD displeje, integrované grafické čipy, nejčastěji Tegra 4 a mnoho příslušenství. Často podporují snímání rukou a prstů nebo dokonce očí, kterými můžete virtuální realitu ovládat. Zajímavá je také možnost spojení obou realit, kdy je opravdová realita snímání pomoci zabudovaných kamer a jsou do ní vloženy prvky virtuální reality.
Levně VR brýle seženete na AliExpress.com
V současné době se dají kvalitní VR brýle pořídit různě. Výhodné jsou především zahraniční obchody. Jedním z nich je nepochybně AliExpress.com, ten nabízí snad nepřeberné množství těchto brýlí v různém provedení, s různými funkcemi, ale bohužel i různé kvality. Největším lákadlem u toho známého obchodního serveru je nízká cena a doprava zdarma.
Kromě kompletních VR brýlí je důležité, že na AliExpress najdete také mnoho náhradních součástek, od gumiček, magnetů, až po čočky nebo kartonové či plastové doky. Sortiment náhradních dílů je uzpůsoben nejprodávanějšímu zboží a tím je jednoznačně ekonomicky nenáročné řešení Google Cardboard.
Úplně tím nejzákladnějším „kartonem“, který zde můžete koupit je kopie Google Cardboard. Nabízí podporu telefonů s verzí Androidu 4.1 a vyšší. Maximální rozměr smartphonu může být 5,1 palce. Brýle obsahují vše, aby za splnění těchto podmínek mohly bez problému fungovat. Samozřejmostí je, že si musíte stáhnout do telefonu potřebné aplikace. Za cenu 2 dolary, tedy v přepočtu necelých 50 korun slibuje prodejce kvalitní zboží a vaši maximální spokojenost.
Další možností je zakoupit kvalitnější Cardboard, výrobce slibuje zpracování podle vytvořeného konceptu od společnosti Google. Tato verze sice stojí v přepočtu asi 130 korun, ale stále se jedná o výrazně levnější řešení, ve srovnání s naším trhem, kde prakticky stejné zařízení seženete za 200 Kč a o dopravě zdarma si můžete nechat jen zdát. Můžete se tak dostat až na tři sta korun. Čínský prodejce nabízí kompatibilitu s telefony od 3,5 palce do 6“. Podpora Androidu je v tomto případě samozřejmostí, ale brýle navíc podporují Apple iOS. Sestavení je velmi jednoduché a ve třech krocích ho zvládne každý. Jako malý bonus si můžete vybrat z několika barevných variant.
Kvalitnější plastové VR brýle seženete od 350 korun. Konkrétněji je zajímavým řešením tento Xiaozhai VRBOX, který dle prodejce nabízí kvalitní plastové zpracování, komfort pro vaše oči, ale díky flexibilitě nastavení také komfort hlavy. Nošení by mělo být naprosto pohodlné. Do těla brýlí lze vložit telefon s velikostí displeje od 4,7 palce do 6 palců. Potěší podpora systému Android, iOS, ale také možnost propojit brýle s počítačem a mnoha zařízeními díky bluetooth rozhraní, například s ovladačem či jiným gamepadem. Brýle lze využít také ke sledování 3D filmů.
Kupoval jsem si kartonové brýle za 99Kč a zatím všechno v pohodě, pouze mi chybí víc RPG her, zatím je výběr docela slabý, ale musím uznat, že se všechny herní studia předhání, tak skoro každý den vychází nějaká zajímavá appka ve virtuální realitě
měl jsem cardbordové brýle, ale minulý týden jsem si koupil tyto https://www.vrbox.cz/vr-bryle/leji-mini-vr-verze-2-0/ a ten rozdíl je fakt poznat, hlavně je super, že jdou čočky nastavovat a o pohodlnosti ani nemluvím, lepší než si pořád muset brýle držet
Dobrý den, mám levné brýle na VR EVOLVEO VRC-4 chci si jen prohlédnou navrženou kuchyň v plánovači. Otáčet se dá, ale chtěla bych se po kuchyni pohybovat (přiblížit se k částem nábytku) a to mi nejde. Jde to nějak? Telefon mám Samsung Galaxy A3 2017.
Děkuji za radu
*SV*