Nedílnou součástí počítačové sestavy je monitor. Vzhledem k faktu, že na trhu s počítači a s jejich příslušenstvím je k mání obrovské množství monitorů všech možných značek i druhů, tak není od věci se na tento důležitý komponent podívat zblízka, aby bylo rozhodování o tom, jaký model si pořídit, co možná nejjednodušší a eliminovaly se případné chyby výběru.
Nejprve bychom se podívali na investici do vybíraného zboží. Cena monitoru se odvíjí od jeho velikosti / úhlopříčky /, od vybavení výrobku a potažmo i od výrobce. LCD monitor lze pořídit za cca 2500 korun, ale cena luxusního výrobku se může také vyšplhat na 30 000. Záleží totiž na tom, co zákazník od LCD monitoru očekává a na co bude výrobek využíván. Výrobců monitorů je opravdu hodně, mezi ty nejoblíbenější a současně nejprodávanější značky patří BENQ, Asus, Acer, Samsung, LG, Philips, Fujitsu nebo právě luxusnější monitory Eizo.
Úhlopříčka
Jak již bylo napsáno výše, ceny LCD monitorů jsou závislé od jejich velikosti, přesněji řečeno, od úhlopříčky a důležitý je i poměr stran. V dnešní době většina dostupných LCD monitorů odpovídá poměru stran 16:9. Tento poměr stran je velmi vhodný při pouštění filmů / jsou omezeny černé pruhy, většina filmů je natočena v poměru stran 16:9 nebo jsou širokoúhlé /, při brouzdání po internetu nebo při hraní her. Neodmyslitelná je i klasická kancelářská práce, které nejlépe vyhovují 22“ monitory, protože je na nich možné si zobrazit větší množství informací. Pokud ovšem zákazník disponuje omezenou finanční hotovostí, tak levnější a dostačující variantou LCD monitorů pro kancelářskou práci jsou výrobky s 19“ úhlopříčkou. Nyní trochu odbočím. Velikost úhlopříčky LCD monitoru / ale i televizního přijímače / se udává v palcích, značeno dvěma malými čárkami za číslicí. Jeden palec odpovídá 2,4 centimetrů. 19“ úhlopříčka je veliká cca 48 centimetrů a 22“ je necelých 56 centimetrů. Pro náročnější uživatele jsou na trhu dostupné LCD monitory s velikostí úhlopříčky až 30“. A když už se zmiňuji o obrazovce LCD monitoru, tak se nelze vyhnout rozhodování, zda monitor bude v matném nebo v lesklém provedení. Obecně se více odborníků přiklání k matnému LCD monitoru, který má lepší viditelnost při dopadajícím přímém světle – při slunečním záření. Je ale pravdou, že lesklá varianta zase vylepšuje barevný kontrast. Lze se setkat se třemi technologiemi displejů LCD monitoru.
Technologická řešení
Nejstarším a nejpoužívanějším typem LCD panelu je ten s označením TN / Twisted Nematic /. Vzhledem k jeho nízké ceně a k faktu, že je pro běžného uživatele plně dostačující, tak je také displejem vhodným jak do kanceláře, tak pro domácí práci či zábavu. TN panel vyniká rychlou odezvou a nové typy již mají vyrovnaný jas, kontrast i velmi slušný pozorovací úhel. Této technologii snad lze vytknout pouze hůře probarvenou černou barvu, která někdy vypadá jako šedočerná a také to, že poškozené pixely výrazně svítí. S panelem TN neprohloupí ani ti mnohahodinoví počítačoví hráči, kteří u svých her právě ocení onu rychlou odezvu monitoru. Pro kancelářskou práci a především, pro práci s grafikou a s fotografiemi je určena technologie IPS a S-ISP / In-Plane Switching /. LCD monitory vybavené displejem s tímto označením vynikají výborným zpracováním barev a prakticky nejsou ohroženy „mrtvými“ pixely. Panely IPS a S-ISP ocení především profesionální umělci a výtvarníci. Třetí skupina displejů je označována PVA/MVA a tato technologie se vyznačuje rychlou odezvou a vysokým kontrastem. Vzhledem k tomu, že LCD monitory typu PVA/MVA zpracovávají barvy také na solidní úrovni / ale barevných kvalit předešlého S-ISP nedosahují /, tak se uplatní u hráčů her i u uživatelů, kteří pracují s grafikou.
Rozlišení
Jelikož se výše zmiňuji o pixelech, tak s pixely nebo jinak řečeno, s obrazovými body souvisí i rozlišení LCD monitoru. Jedná se
o údaj, který udává, kolik obrazových bodů se vejde na plochu monitoru. Standardní rozlišení pro LCD monitory s úhlopříčkou 22“ a větší je 1920×1080. 19“ monitory mají tedy rozlišení menší, které se velmi často pohybuje kolem 1440 x 900 bodů. Pokud by se někdy zobrazovala na monitoru stránka „hrubozrněji“, tak moderní operační systémy mají v sobě obsaženu funkci „vyhlazování fontů“, což je, laicky řečeno, vylepšování obrazu / patrné např. u písma /. Nešvarem LCD monitorů jsou vadné, mrtvé pixely. Naštěstí, vývojem moderních technologií již k poškození nebo k úplnému vyřazení pixelů u LCD monitorů tolik nedochází a to ani u technologie TN. 3-5 mrtvých obrazových bodů je tolerováno a to je vada prakticky neznatelná.
Odezva, jas, kontrast
Důležitým údajem u LCD monitoru je odezva, jas a kontrast. Odezva se udává v milisekundách a značí, za jakou dobu se změní zobrazená skutečnost v jiný obraz. Dnešní LCD monitory s technologií TN se pohybují v odezvě u 2 až 5 ms, což je příznivý údaj především pro hráče počítačových her. Pro běžnou práci s počítačem je plně dostačující odezva dosahující až 10 ms. Jasem je míněna schopnost prosvítit obraz na monitoru a kontrast je údaj, který označuje, jak je probarvována sytě černá a bílá barva. Kontrast udávaný jako dynamický je vylepšen různými fintami např. v prosvícení LCD monitoru nebo i v jednotlivých bodech a udává se až v milionech :1. Ten základní kontrast se pohybuje u hodnot až 2 000:1 a platí, čím vyšší číslo, tím bude černá více černá a bílá více bílou.
Vybavení – vstupy
LCD monitor by měl být vybaven kromě klasického analogového vstupu / D-SUB / i vstupem digitálním DVI. Případný HDMI vstup umožní propojení LCD monitoru s herními konzolami, s domácím kinem, s DVD přehrávačem či s videokamerou. LCD monitor by mohl mít ve své výbavě i tyto vstupy – SCART, audio L/R, PC audio, optický vstup SPDIF a pro někoho by mohl být užitečný i USB vstup. Každý LCD monitor má vestavěny i reproduktory, které asi nebudou konečným řešením pro poslech opravdu kvalitního audia pro hudební fajnšmekry. Je sice pravdou, že současné možnosti a technologie umožňují zvuk reproduktorů monitoru vylepšovat prostorovými efekty a zvýrazňováním basů a výšek, ale kvalitní reproduktorovou soustavu to nenahradí. Moderní výrobky také dokáží šetřit elektrickou energii pomocí technologie LED podsvícení. To dokáže majiteli ušetřit 30 – 40% energie oproti klasickému displeji, navíc, například při poslechu rozhlasových stanic je možné vypnout obrazovku monitoru. Moderní LCD monitory mohou být vybaveny i tunerem pro příjem analogového a digitálního televizního vysílání DVB – T. Dokonce je možná i varianta LCD monitoru se dvěma tunery, k tomu pro příjem pozemně šířených televizních kanálů je přiřazen další DVB – C pro příjem kabelové televize. Tyto monitory jsou vybaveny i CI slotem na vložení přijímací karty. Někoho může potěšit i funkce PIP, což je vlastně „obraz v obraze“. Tím technologickým vrcholem mezi LCD monitory jsou výrobky s tunery DVB-T a DVB-C a se schopností zobrazit 3D efekty ve hrách a ve filmech. Cena těchto takto vybavených špičkových výrobků se ovšem pohybuje tak od 11 000 výše. Je ovšem možné si zakoupit 3D LCD monitor bez televizních tunerů a ten je o pár tisícovek levnější.
T.B.
Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat monitory, které znemožnují čitelnost z jiného úhlu než je pozorovací úhel uživatele. Někdy jsou tyto monitory nasazeny např. v bankách.
Moc děkuji Limburský