V tomto článku se podíváme na to, jak si můžete sami v pohodlí vašeho domova vytvořit nové audio CD s hudbou.
Hudbu si dle českých zákonů z internetu stáhnout smíte. Ovšem je zakázáno ji dále šíři natož pak prodávat, takže pokud se nechcete dostat do problémů, respektujte to.
Zaprvé je potřeba si opatřit disk CD-R. Nejvýhodnější je vzít jich větší balík, abyste rovnou měli zásobu i pro příští vypalování. Vybrat si můžete z disků různých výrobců na Heuréce.
Za další je potřeba mít počítač s vypalovací CD mechanikou. Pokud ji váš počítač nemá a nechce se vám v něm montovat, je ideálním řešením externí vypalovací mechanika, která se zapojí přes USB kabel. Takováto zařízení najdete zde.
Co tedy udělat jako první? Stáhnout si nějakou hudbu ve formátu mp3 – více o tom najdete v tomto článku o stahování hudby z internetu.
Takže dejme tomu, že už nějaké písničky stažené máme a jsme nyní jsme ve fázi, kdy máte nějaké hudební stopy a toužíte si je vypálit. Budete samozřejmě potřebovat funkční vypalovačku a prázdný CD disk. Z prázdného CD můžete udělat hudební dvěma způsoby: buď tam na něj dát hudbu v mp3 – jednoduše tam soubory přetáhnout bez převodu, stačí vám k tomu libovolný vypalovací program – a nebo udělat z něj klasické audio cd, které se dá přehrát ve všech rádiích, věžích a přehrávačích s cd mechanikou.
Další věcí, která bude potřeba, je nějaký vypalovací program. Doporučujeme osvědčené Nero (placené) nebo poměrně kvalitní program, který je navíc zdarma a to Ashampoo – stáhnout si ho můžete zde.
Vypalujeme přes Ashampoo
- Po té, co si program stáhnete a nainstalujete, prohlédněte si trošku rozhraní a oťukejte si ho. Když už vidíte jak se program přibližně ovládá, vložte prázdné CD do mechaniky.
- Najděte v programu možnost Vypálit hudební CD a postupujte krok po kroku (program už vás povede). V průběhu budete pravděpodobně volit název CD, vybírat formát (některé programy si písně před vypálením přeformátují) a samozřejmě vybírat písně, které se mají ocitnout na disku.
U vypalování doporučujeme raději na počítači nepracovat nebo alespoň z části omezit zatížení, vypalování není zase tak nenáročná činnost. Díky omezení práce po dobu vypalování, jednat ušetříte čas vypalování a zároveň se vyhnete zbytečnému špatnému vypálení, které byste při poslechu poznali třeba sekavým zvukem, přeskakováním atd. Stejné zvukové nepříjemnosti vás potkají, pokud CD poškrábáte, takže hned po vypálení, šup s ním do obalu.
Dále pak doporučujme zvolit co nejnižší rychlost vypalování – čím pomalejší zápis, tím kvalitněji se do vypalovaného cédéčka stopa zanese.
Kristýna Jahnová
Když takhle udělám hudební CD, všechno se mi přejmenuje na stopa01, stopa01… Neznámé album (datum vypálení), neznámý interpret, … Jak můžu hudbu vypálit se zachováním údajů každé skladby?
Je to hrozné jak se nám rozmohlo to pirátství. Pamatuji si doby, kdy se normálně nedala najít žádná skladba na saxofon
a dnes jsme v situaci, kdy si můžeme vybírat kterou skladbu si kdy pustíme. Nebylo youtube, nebylo nic. Prostě jen tužka a papír a koncert LIVE.
Ano, a také se nám tu dřív proháněli mamuti a lidé je lovili…Dnes už bohužel musíme pro maso do řeznictví…