Jak se naučit udělat webové stránky, kde najít na internetu zdroje o programování.
Web od základu
První možností je nasadit vlastní síly vývojářské, vzít to programátorsky a od základu. V tom případě se vybavte ideálně nějakou příručkou html, kde najdete nejpoužívanější html značky a něco o tom, jak nasadit css. Dále můžete najít informace k tomuto tématu i na několika online zdrojích, jako třeba:
- www.jakpsatweb.cz – komplexní přehled a vysvětlení všech html tagů s příklady
- w3schools.com – interaktivní web, můžete si zkoušet účinek kódu přímo v náhledu
- programujte.com – webzine věnující se tématům okolo programování v různých jazycích, najdete tu i seriály týkající se html
Pokud chcete jít v tvorbě webů dále do hloubky, tak pak už u css a html zřejmě nezůstanete a v tom případě určitě nebude od věci nastudovat si něco o php, ve kterém je napsána většina dynamických webů (tj. stránek které se mění), potažmo naučit se s některým z frameworků – celosvětově nejpopulárnější je zend, u nás pak je populární nette, a proniknout do hloubi ajaxu.
Pro toto bádání by vám mohly být nápomocny například následující zdroje:
- www.linuxsoft.cz/php/ – seriál o php na webu Linux Software
- www.zendframework.cz – český web o Zend frameworku
- nette.org – oficiální stránky Nette frameworku
Redakční systémy
Jak jste si zřejmě domysleli z výše napsaného, naučit se dělat web profesionálním způsobem není zas až tak jednoduchá záležitost a vyžaduje měsíce a roky studia a praxe v prostředí neustále se měnících technologií. Jak tedy na to, když chceme řešit stránky sice profesionálně a tak, aby se daly editovat v nějakém prostředí srozumitelném i pro běžného člověka odchovaném na Wordu, ale přitom my tak nějak nemuseli zas až tak moc od základu programovat a ulehčili si co nejvíce práci?
Tady v tom případě je nejlepší sáhnout k už hotovému řešení připraveném pro určitý typ stránek, prostě něčem, co už po nainstalování na server funguje samo o sobě a stačí si to víceméně jen trošku poladit. Tady přinášíme odkazy na české stránky věnované některým, které by neměli v případě, že si zvolíte tuto cestu, ujít vaší pozornosti:
- WordPress – systém primárně na tvorbu blogů, díky pluginům a široké podpoře se dá však použít i na řadu jiných účelů
- Drupal – komplexní systém, vhodný především na tvorbu složitějších portálů
- phpBB – nejpoužívanější php software pro internetová fóra