V tomto článku se zaměříme na rysy internetové kriminality a na způsoby, jak rozpoznat falešnou stránku s podvodným obsahem a další metody podvodného jednání, se kterými se můžete setkat na webu.
Internet není zas až tak bezpečné místo, jak si možná myslíte. Ne každá stránka je takovou klidnou a bezpečnou oázou, jako třeba tato, ale naopak je tu řada oblastí, které jsou doslova prolezlé internetovými mafiemi.
O co jim jde
Většinou jde o to, sebrat vám nějaké kontaktní údaje, ideálně pak údaje přístupové k nějakému účtu. Toho, jak je získat je řada. Nejčastěji je to formou podvrženého obsahu seriózně se tvářící stránky na kterých je formulář pro vyplnění jména, hesla, uživatelských přístupových údajů do internetového bankovnictví, nebo obdoba tohoto chování.
Používají se zejména tyto nástroje:
- emaily vyzývající k potvrzení jména a hesla pro přístup k bankovnímu účtu
- falešné stránky platebních systémů a bank (=phising)
- falešné online aplikace pro přihlášení na msn/icq/skype /…
- pochybné stránky vyžadující podrobné kontaktní údaje
Jak se jim vyhnout
Nejjednodušší způsob, jak nezabrouzdat do nebezpečných internetových vod, je zdržovat se na stále stejných a ověřených stránkách. Ovšem, zase když budete pořád dokola chodit jen na jeden web, asi toho moc na internetu si nepočtete. Takže existuje naštěstí několik klíčů, jak se i na stránkách, kde jste nikdy předtím nebyli, zorientovat a rozpoznat jejich důvěryhodnost:
- sledujte řádek adresy: pokud jste na webu nadepsaném Servis 24 a v adrese je xcfgnlhjlt.cn, je asi něco špatně a radši rychle pryč odtud!
- dejte na varování prohlížeče a vyhledávače: pozor na stránky, o kterých prohlížeč hlásí konec platnosti certifikátu, weby které Google označuje za nebezpečné, aj. – vždy používejte pouze akutalizovaný prohlížeč!
Emailové taktiky
Na problematiku emailů jsme již narazili. Obecně platí, vždy když vám píše někdo, koho neznáte, mějte se na pozoru, nikd nevíte, co za člověka (stroj) na druhém konci drátu je a jaké s vámi má úmysly.
- na emaily z banky žádající vaše heslo, nereagujte
- nabídky k sňatku, supervýhodné investici, výběru milionové výhry… mažte
- používejte hlavu – poměrně jednoduché pravidlo, které říká: vždycky když se mi něco nezdá nebo to vypadá divně, nepoužívám to!
- věrohodnost webů si ověřujte – zadejte jméno webu do google, najděte si zmínky o něm, záznamy od jiných uživatelů a zjistěte, o co se vlastně jedná.. jednoduché a funkční