Čtení knih v mobilu je díky rostoucí nabídce ebooků v českých knihkupectvích a velikosti současných mobilních telefonů stále více oblíbené. Jaké aplikace budete potřebovat a kde sehnat co číst?
Jaký použít program na čtení
Dříve než začnete hledat knihu si do mobilu stáhněte program, který umožňuje čtení ve formátu elektronických knih ePub – tento formát souboru je pro čtení v mobilu pohodlnější, než prohlížení pdf, protože umožňuje přizpůsobit velikost textu displeji mobilního zařízení a poradí si i s obrázky, což pdf neumí (v pdf se stránka zobrazuje vždy stejně, nehledě na to, jestli ji čtete v mobilu, počítači nebo v tabletu).
O jaké aplikace se konkrétně jedná?
- Pro Android (což je aktuálně nejrozšířenější systém, který je na většině mobilů značek HTC, Samsung, LG, Huawei a dalších) doporučujeme na Google Play stáhnout program Aldiko
- Pro iPhone je ideální volbou aplikace na čtení knih od Apple iBooks
- Na mobilech s Windows Phone (kterým je vybavena nejvyšší řada Nokií a některé mobily od HTC, Samsungu a LG) si nainstalujte čtečku Freda
- Na Nokiích se Symbianem lze použít program Dorian, případně FBreader
- Pokud máte Samsung se systémem Bada (systém, který používá řada Samsung Wave), stáhněte si v Samsung Apps program ePub reader.
Další možností je využít čtečky knih od prodejců ebooků. Tyto aplikace mají tu výhodu, že kniha, kterou stáhnete nebo zakoupíte v eshopu, se automaticky stáhne do vašeho mobilu, a nemusíte pak řešit formáty souborů ani žádné další čtečky.
Jedná se o tyto aplikace:
- Pro knihy v angličtině Amazon Kindle, kam se automaticky stahují ebooky zakoupené na Amazon.com
- Pro knihy v češtině pak Wooky, kam se stahují knihy koupené na rajknih.cz, ebux.cz nebo neoluxor.cz
Kde sehnat elektronické knihy
Pro přehled webů, kde se dají sehnat elektronické knihy zdarma doporučujeme tento starší článek, při převodu knih z pdf nebo mobi do epub můžete využít program Calibre. Zdarma se dají sehnat zpravidla jen publikace starší (jejichž autor je 70 let po smrti a vypršela na ně autorská práva), a nebo od méně známých autorů, většinu nových knih takto neseženete.
Nicméně i zde se situace zlepšuje a ve formátu ePub už vychází i knižní novinky, jen je potřeba najít ta správná nakladatelství – u nás k největším patří martinus.cz.
Další možností je využít právě výše zmíněnou čtečku Wooky a navštívit některý z eshopů (rajknih.cz, neoluxor.cz, atp.), který do ní knihy dodává.
V angličtině je trh o něco dále, nejpozději do měsíce má většina nových knih i verzi pro Kindle. Pokud máte nainstalovanou čtečku iBooks, řadu knih (převážně v angličtině, ale několik je jich už i česky) pak můžete stáhnout přes iBook Store, kde můžete nakupovat pomocí vašeho Apple ID.
Doplním zajímavou android aplikaci (která není v textu zmíněna a myslím, že stojí za vyzkoušení). Jedná se o aplikaci pro poslech audioknih v českém jazyce:
http://www.androidtip.cz/recenze-audioteka-cz-android-aplikace-poslech-audioknih-ceskem-jazyce/
Přiznám se, že já bych na mobilu asi číst nemohl. Mám čtečku a to mi naprosto vyhovuje. Ale jsou pak moje nejoblíbenější knihy, které mám v té klasické papírové formě. Třeba nějaké věci od Čapka, sebrané dopisy Boženy Němcové a tak. To jsou prostě věci, které by měl mít v knihovně každý.