Jak aktivovat roaming

Jakým způsobem nastavit mobil pro volání ze zahraničí pomocí roamingu u našich tří největších operátorů.

Jak to funguje

Roaming je služba, která vám tehdy, když jste mimo dosah domovské sítě, umožní připojení na cizího operátora a skrze něj pak uskutečňovat volání, posílání a příjem sms a datové přenosy. Vnitrostátní roaming, kdy by člověk přecházel od operátora k operátorovi, podle toho, kdo tu má zrovna nejsilnější signál, se u nás využívat nedá. Běžně ho ovšem operátoři umožňují využívat při opuštění republiky. Účtování funguje standardně tak, že volající straně je jedno, jestli vám volá zrovna na chalupu do Horní Dolní, a nebo na jachtu do Karibiku – volajícího na váš mobil to stojí vždy stejně, jako by volal po republice. Všechny dodatečné poplatky jsou účtovány pouze vám, tj. tomu, kdo je za hranicemi ČR. Tyto poplatky nejsou jednotné a především záleží na tom, v jaké zemi se aktuálně nacházíte. Operátoři mají svět rozdělen do několika zón, které mají různě zpoplatněné. Nejvýhodnější volání je díky regulaci EU uvnitř Evropské unie (tyto země mívají zpravidla označení zóna 1), o stupeň dražší je tzv. zbytek Evropy, což jsou země jako Švýcarsko nebo Turecko a nejdráže se dovoláte ze zóny 3, což jsou země mimoevropské.

Operátoři mají zpravidla pro méně časté využívání mobilu již roaming aktivní a nemusíte nic nastavovat. Tento základní tarif nemá žádné měsíční poplatky a zejména pokud jste na území EU a potřebujete přijmout několik hovorů a poslat pár SMS, neměli byste na tom nějak zvlášť finančně krvácet. Horší je situace na poli datovém – pokud hodláte v zahraničí intenzivněji využívat i datových přenosů, zpravidla se vyplatí zaplatit si jedno- nebo vícedenní datový tarif, kde máte možnost využít fixní datový balíček, a nebo limit z vašeho běžného domácího tarifu. Jedná se vždy ale už o relativně dražší datové služby, takže pokud vám nestačí ke kontrole emailů na dovolené hotelová wifi, už to trochu vaše peněženka bohužel pocítí. Samozřejmě, pokud jste v zahraničí v dosahu kvalitní wifi, dá se už poměrně dobře optimalizovat – místo SMS používat zadarmo email, k volání používat Skype nebo VOIP. Pokud ale jezdíte do zahraničí často, případně jste tam po více týdnů, existuje ještě jedna výhodnější metoda, než jakýkoliv český roamingový tarif. O co jde? Úplně jednoduché řešení: koupit si místní SIM kartu a využít služeb některého místního operátora přímo, bez toho, abyste za používání jeho služeb platili ještě českému operátorovi. Jakého operátora ve které zemi vybrat by ovšem už bylo nad kapacity tohoto obecného článku, takže pokud řešíte nějaký konkrétní problém v konkrétní zemi, můžete se na nás obrátit prostřednictvím komentářů nebo vložit dotaz do poradny.

Aktivace roamingu u jednotlivých operátorů

Vodafone

O2

  • roaming je automaticky aktivní 30 dní po aktivaci SIM karty
  • nastavení lze upravit přes samoobsluhu (moje.o2.cz) nebo na čísle *30

T-Mobile

Rate this post

1 komentář k Jak aktivovat roaming

  1. Dobrý den. Mám německou sim kartu ale jsem momentálně v ČR a potřebuji na té německé aktivovat roaming, myslím ze je to ten problém, aby mi chodily sms a já mohla psát. Je to starší sim od známého a asi tam někdo ten roaming vypnul… A teď ČR nevím, jak to aktivovat. Jde to vůbec? Nemám v telefonu žádnou aplikaci operátora… Nevím co s tím. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *