Podíváme se na problematiku aktualizací systému Android i jednotlivých aplikací a na to, proč a jak udržovat systém aktuální.
Aktualizace aplikací
Nejprve začneme tou jednodušší částí, tj. podíváme se na to, jak se dají udržovat v aktuálním stavu jednotlivé programy. Aplikace se mohou aktualizovat podle nastavení práv, která jim přidělíte, dvojím způsobem:
- automaticky
- po udělení souhlasu.
Veškerou tuto operativu najdete na totožném místě, odkud se aplikaci dají získat, tj. v Obchod Play. Co všechno se zde dá konkrétně provádět? Zaprvé si můžete nastavit to, kdy se mají aktualizace automaticky provádět – na výběr jsou možnosti jako nikdy, jak s pomocí mobilních dat i wifi a konečně jen na wifi. Pokud nemáte neomezená data a vyskytujete se přiměřeně často poblíž wifi sítí, není v zásadě důvod, je zpravidla nejlepší volbou povolit automatické aktualizovaní pomocí wifi sítě.
Nastavíte ho takto:
- Spusťte aplikaci Obchod Play a stiskněte tlačítko „Nastavení“. Po zobrazení nástrojové lišty klikněte na ikonku Nastavení.
- V nastavení automatických aktualizací zaškrtněte volbu aktualizace pouze pomocí wifi.
V okamžiku, kdy již máme nastaveno, kdy se dovoleno aktualizace automatizovaně provádět, můžeme poladit to, které aplikace mají dovoleno se takto aktualizovat. Proč to nepovolit všem a stojí za úvahu některé programy nedovolit automaticky aktualizovat? Například kvůli tomu, že některé hry jsou tak velké, že aktualizace může poměrně výrazně zatížit systém i paměť, nebo kvůli tomu, že řada aktualizací nemusí mít vyloženě pozitivní dopad – někdy dokonce po aktualizaci ta samá aplikace může přestat fungovat. Proto je v některých případech nenechávat vše automatice a je lepší kontrolovat toto chování ručně.
Jak tedy nastavit, zda má konkrétní program dovoleno se aktualizovat?
- Nejprve přejděte do menu Moje aplikace (dostanete se tam opět přes hlavní stránku Google Play > tlačítko Nastavení > Moje aplikace).
- Vyberte konkrétní aplikaci, jejíž chování chcete upravit a típněte na ni (dejme tomu, že chcete nastavit, jak se má aktualizovat Instagram, takže jednoduše v přehledu vyberete Instagram). Pak už stačí stisknout tlačítko Nastavení a pak zaškrtnout nebo odškrtnout položku Automatické aktualizace.
Aktualizace systému
Co se týká aktualizace systému, zde je situace poněkud složitější – co výrobce, co konkrétní telefon či tablet, to jiný přístup k aktualizacím. Můžeme se setkat se dvěma dva typy aktualizací:
- tzv. over-the-air (vzduchem) – jednoho dne se vám zobrazí informace o tom, že systém Android ve vašem zařízení lze aktualizovat, vy potvrdíte tuto možnost a pak už jen čekáte, až se vše stáhne a přeinstaluje. Takto to je v současnosti běžné pro většinu zařízení – zpravidla nemusíte ani nic potvrzovat a aktualizace se provádí automaticky v noci (přes den se na wifi stáhne nová verze systému a v noci se provede instalace). Občas se může stát, že se telefon z nějakého důvodu nechce sám aktualizovat – v těchto případech můžete aktualizaci „vynutit“ ručně. Kam jít? To se může u každého výrobce trochu lišit. Většinou je to ale schováno pod položkou Nastavení > Systém > Aktualizace softwaru.
- kabelem – v tomto případě musíte propojit pomocí USB kabelu mobil s počítačem, spustit program, který výrobce vybral pro práci s vaší značkou (v případě Samsungů je to Kies, u Sony tuto funkci zastává PC Companion, u LG pak LG Mobile Update) – většina výrobců už přešla na aktualizaci přímo přes mobil bez nutnosti propojování s počítačem
Problémem je, že žádným způsobem generalizovat to, kdy a jakou aktualizaci dostane vaše zařízení nejde – v tomto jste zcela odkázání na podporu od výrobce. Nejvíce dlouhodobá je v tomto podpora aktualizací pro přístroje řady Nexus, vyráběných přímo Googlem, a dále u zařízení, zapojená do programu Android One – jsou to mobily, které mají čistý Android, bez nadstaveb a pomocných programů od výrobce, vybavené vždy aktuální verzí Androidu – patří sem zařízení od Motoroly, řada telefonů značky Nokia a některé mobily Xiaomi.
Neoficiální cesty k aktuálnímu systému
Pokud máte hackerské geny, nemusíte však být dobrou vůlí výrobce úplně limitováni. Protože telefonů a tabletů, které nejsou od výrobce aktualizovány a jejichž majitelé touží po nejnovějším systému, je poměrně hodně, objevilo se několik komunitních řešení, které jsou poměrně úspěšně schopny aktuální verzi operačního i pro výrobcem opomenuté modely zajistit. Jedná se o tzv. alternativní ROM. Z nich mezi nejpopulárnější patří MIUI Rom který možná znáte z mobilů Xiaomi. Přeinstalace celé ROM je samozřejmě poměrně riziková záležitost, takže k takto razantnímu kroku byste měli sáhnout jen tehdy, když skutečně dobře víte, co děláte. Pokud vás téma přeinstalace ROM zajímá blíže, můžete nahlédnout do tohoto staršího článku o tom, jak to provést.
chtěla jsem sledovat své oblíbené seriály na tabletu Samsung Galaxi Tab2,ale nechce mi přehrát film,co prosím dělat ?
Nejsem žádný genius přez počítače,prosím o pomoc ,abych to pochopila.Děkuji
Potíže s androidem ALIGATOR S 4000 DUO.Když chci něco napsat tak mi stránka okamžitě spadne až dolu atak nemám kontrolu co píšu.Obchod Play je taky nefunkční aledo nedávna byl ještě v pořádku.Ted to po mně pořád chce aktualizovat operační systém protože prý můj asloužilý telefon už si s touto funkci neporadí.Tak jsem skoušel rady z radirny internetu ale je to pořád do kola.Jedno vylučuje druhé.Prosím o fundovanou radu.Děkuji.
Poradte mi prosim. Po aktualizaci softweru mi na tel neustale vyskakuje sluzba google pley se zastavila, nejde mi synchronizace s google, nechodi mi nic od google, vse nac kliknu skonci bilou ci cernou obrazovkou a pak to spadne. Pak pise com.proces. google.apps se zastavil nebo tak nak. Pomoc