Jak s pomocí mobilu najít nejbližší restauraci, bankomat nebo hospodu? Podíváme se na programy, které vám pomohou zorientovat se na cestách, ať už jste kdekoliv. S těmito aplikacemi se už v cizím městě neztratíte!
S chytrými mobily už dnes nepotřebujete papírovou mapu, ani se vyptávat domorodců. V zásadě dnes ať se ocitnete kdekoliv, stačí mít správnou aplikaci, přístup k mobilnímu internetu – a neměli byste se ztratit v zásadě kdekoliv v civilizovaném světě. Co tedy si stáhnout a jak tyto programy využít?
Mapy.cz
Výborný program zdarma od Seznamu. Hned na úvodní obrazovce se zobrazí místa, která se nachází ve vašem okolí. Jedná se tyto kategorie objektů:
- Zastávky – nebližší zastávky MHD
- Bankomaty
- Restaurace – restaurace, hospody a bary v okolí
- Obchody, lékárny – nejbližší supermarkety a lékárny
- Zajímavá místa – ručně tříděný seznam míst, která stojí v dané lokalitě za to vidět
- Kultura a muzea – kina, knihovny, divadla a muzea v okolí
- Ubytování – penziony, hotely i kempy poblíž vaší polohy
- Sport – v této kategorii se vyhledávají koupaliště, stadiony a sportovní kluby
- Úřady a instituce – vyhledává pošty, nemocnice, obecní úřady a policejní služebny
Google mapy
Na iPhonech a mobilech s Androidem se tato aplikace jmenuje jednoduše „Mapy“ a je výchozí součástí systému. Zatímco verze pro
iPhone umožňuje jen procházet mapu a vyhledávat místa, verze pro Android má podobně jako Mapy.cz i funkci pro zobrazování nejbližších míst určité kategorie v okolí.
Stačí se aplikaci dotknout ikonky s mapou a pak zvolit položku Místa – zde pak vyberte, co v okolí hledáte. Kromě připravených kategorií objektů jako jsou kavárny, bary, bankomaty, nebo pošta, můžete také hledat „ručně“ – tj. zadáte například výraz Kaufland do vyhledávání a za chvíli byste měli mít před sebou výpis nejbližších prodejen tohoto supermarketu na mapě.
Foursquare
Foursquare je sociální sítí, jejíž cílem je shromažďovat tipy na různá místa po celém světě. Funguje to tak, že když někde jste, dáte to vědět ostatním (provedete tzv. check-in) a můžete přihodit nějaký tip na to, co se tam dá dělat (jako např.: „pivo v této hospodě je hnusné, zato guláš vynikající a za dobrou cenu“). Kromě tipů shromážděných k jednotlivým místům má i funci Explore, která umožňuje vyhledat místa s tipy v okolí a tzv. listy – seznamy od znalců jednotlivých lokalit, kde jsou shromážděna doporučení vázající se k určitému městu nebo
oblasti. Na foursquare tak můžete najít například seznam nejlepších kaváren v Praze, nejlepších míst, kam zajít v Jihlavě, apod. Stačí se registrovat na Foursquare a uložit si některý z těchto seznamů – místa s nimi spjatá se vám pak budou zobrazovat v sekci Explore.
Registrace na Foursquare se dá provést poměrně jednoduše pomocí Facebooku, za přátele se můžete přidávat buď lidi, které znáte, a nebo někoho kdo třeba chodí často po restauracích a zajímá vás, jak hodnotí podniky – nemusíte se tedy osobně znát – Foursquare zobrazuje jen křestní jména, nikoliv celá jména jako Facebook.
Foursquare pro iPhone můžete stáhnout zde, pro Android pak tady.