Jak předejít rozbitému telefonu

Jistě se vám to stalo také, Váš zbrusu nový smarthone se z ničeho nic vysmekl z ruky nebo vyklouzl z kapsy a tváří tvář se setkal s chodníkem nebo se schodištěm. Hups! Nebo jste se rozhodli koupat a zapomněli telefon nechat na břehu. Hups! Případně pracujete na staveništi nebo v prašném prostředí a přístroj se ucpal jemným prachem. Hups!

Naštěstí se podobné situace dají řešit, a to rovnou dvěma způsoby.  Buď telefon ochráníte speciálním obalem, nebo si pořídíte některý z odolných modelů.

Ochranné fólie a odolné kryty

Nejjednodušší a nejlevnější možností, jak alespoň trochu ochránit váš drahocenný telefon je nalepit na jeho displej ochrannou fólii. Značkové fólie stojí pár stovek korun a ty neznačkové pořídíte pod stokorunu. Fólie částečně zvýší odolnost displeje proti rozbití a poškrábání a rovněž omezí tvorbu otisků prstů. Výhodou tohoto řešení je kromě ceny i její neviditelnost.

rozbitý telefon

O něco dražším řešením jsou ochranná pouzdra. Ty jsou většinou vyrobeny z kůže nebo plastu a zakrývají celý nebo určitou část telefonu. Jejich cena se pohybuje v řádu stokorun a oproti fólii již ochrání telefon výrazně lépe. Nicméně pokud nezvolíte nějaký minimalistický model, zvýší se celkové rozměry zařízení. U flipových pouzder pak může někomu vadit nutnost jejich neustálého otevírání a zavírání.

Pro nejdražší telefony jsou k dostání ještě odolné kryty, atestované dle vojenských standardů, které ze smartphonu vytvoří outdoorové zařízení. Jejich cena většinou nepřekračuje 1000 Kč a s trochou nadsázky ochrání váš telefon i při pádu z vesmíru.

Odolné smartphony

Další možností je přímo koupě některého z odolných modelů. Ty poznáte tak, že se chlubí odolnostními certifikacemi. Ta základní, IPxx, říká, jak moc je zařízení odolné proti prachu a vodě. Konkrétně nejvyšší stupeň IP68 dokládá, že je smartphone zcela odolný vůči prachu a rovněž je schopné nepřetržitého potopení do vody. Vojenský standard MIL-STD 810G pak udává odolnost vůči teplotním šokům, nárazům, vibracím a řadě dalších nežádoucích vlivů.

S odolností se bohužel pojí i několik nevýhod. Zaprvé nabídka modelů je oproti zbytku trhu výrazně omezená, což může být špatnou zprávou pro vybíravé zákazníky. Najít přístroj, který bude splňovat všechny vaše požadavky (skvělý displej, kvalitní foťák, rychlý procesor apod.), nemusí být nic lehkého. Stejně tak po designové stránce nepatří tyto telefony vždy k těm nejkrásnějším, ačkoli i to se pomalu mění k lepšímu. S čím je však nutné počítat, tak že za odolnost se platí. A to buď cenou nebo slabším výkonem.

Z konkrétních modelů můžeme uvést například telefony značky Caterpillar, soustředící se primárně na těžký strojírenský průmysl, outdoorové smartphony české značky Evolveo, nebo novinku s nerozbitným displejem z kategorie telefonů vyšší třídy Lenovo Moto X Force. Z modelů, které jsou na našem trhu hůře dostupné vyniká Kyocera Brigadier se safírovým displejem nebo Sonim XP7 s extrémně dlouhou výdrží baterie. Pro přehled doporučujeme článek o nejlepších odolných telefonech na webu testado.cz.

Závěr

Ať již zvolíte jakoukoli z představených variant řešení, rozhodně se vám vyplatí více než neustále opravy nebo nákupy nových mobilů. Možná se vám odolný kryt nebo outdoorový design telefonu zpočátku líbit nebude, ale až vám párkrát spadne na zem nebo ho „utopíte“, vězte, že budete šťastni, že ho máte.

Rate this post

4 komentářů k Jak předejít rozbitému telefonu

  1. Co se zaměřit i na tlačítkové varianty s odolnými konstrukcemi? Hledám radu k CAT B25 ale nikde jsem nic moc nenašel. Tady je v porovnání se smartphony na relativně slušných příčkách https://www.arecenze.cz/mobily/odolne-mobily/. Podle mě má cenu ho brát, pokud se zajímáte o klasickou varinatu s odolnou konstrukcí a netrváte na dotykovém displeji.

  2. Pane TomPetr, pokud jde o odolné telefony, osobně bych spíše hledal dotykový než tlačítkový telefon. V dnešní době je to šikovnější a získáte telefon, srovnatelný s chytrým telefonem, ale zároveň odolný. Zkuste se mrknout sem – https://vas-pomocnik.cz/nejlepsi-odolne-telefony/ , kde najdete porovnání jednotlivých odolných telefonů (voděodolné teď neřešte, ty, které vybrali, nejsou do terénu) 🙂

  3. Já bych volil odolný telefon podle toho, kde a jak ho budete používat. Pokud budete používat mobil s rukavicema, pak bych radši bral tlačítkový. Záleží taky co od toho telefonu očekáváte. Dobré srovnání je např tady: https://www.testino.cz/odolne-telefony

  4. Co mám zkušenost, tak tvrzená skla jsou určitě dobrý základ, ale myslím si, že jen samotné sklo k ochraně telefonu prostě nestačí. Chce to i nějaký pořádný kryt. Mně osobně se třeba nejvíc osvědčily takové ty vyloženě protinárazové kryty na mobilní telefony. Jeden takový mám na svém iPhonu už asi 4 roky a právě díky němu je pořád jako nový. A to mi teda padá docela často.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *