Mobil spadl do vody. Co s ním?

Jak zachránit mobil namočený do tekutiny nebo utopený ve vodě. Postupy, které pomáhají ho znovu zprovoznit s minimem nákladů.

V tomto článku se pokusíme nastínit řešení problému, který není nijak ojedinělý a stal se už skoro každému. Co dělat v situaci, kdy mobil omylem zmokne, spadne do vody, do čaje, do záchoda, do vany, prostě se namočí, pod displej a do nitra přístroje nateče voda nebo jiná tekutina?

Krok 1: Odpojte baterii

Naprosto první věc, kterou byste měli udělat nejvýše do několika sekund od havárie (tj. natečení vody, kam nemá), je odpojení baterie od přístroje. Pokud se jedná o zařízení, kde baterie odpojit nejde, musíte ho alespoň vypnout. Proč?

Připojení baterie ve chvíli, kdy je v mobilu voda, totiž startuje tyto nehezké procesy:

  • zkraty mezi součástkami (voda vodí elektrický proud tam, kde by vůbec vést neměl)
  • elektrolýzu v kapalině
  • poškození ochranné vrsty základní desky se součástkami

Ještě horší je situace tehdy, když se polije zařízení nějakou tekutinou s obsahem kyselin nebo sladidel – tj. coca colou, fantou, sprite, ledovým čajem nebo sladkou vodkou, rumem, atp. Tehdy navíc mohou tyto kyseliny rozežrat ještě násobně více součástek než čistá voda a navíc zanechat lepivou izolující vrstvu, která může znemožnit vedení proudu mezi miniaturními součástkami.

Krok 2: Vysušte, co se dá

Po odpojení baterie je potřeba co nejdříve a nejrychleji vysušit mobil od všech stop tekutiny. Pokud se jedná o mobil s výměnnými kryty, není na co čekat a rozmontujte je – pokud je nemá, není od věci pořídit si co nejdříve hodinářskéMobil ve vodě šroubováky a rozebrat mobil na co možná nejmenší součásti, aby se daly lépe vysušit. U některých přístrojů je potřeba mít speciální typy koncovek těchto šroubováků, naštěstí na eBay nebo v čínských online obchodech jsou k dispozici už celé takovéto sady, které se dováží i do ČR.

V případě, kdy nespadl do vody, ale do nějaké sladké vody (tj. limonády, čaje, atp.), se doporučuje nejprve odplavit tuto vrstvu ven pomocí tekutiny na bázi lihu – pokud nemáte po ruce čistý líh, měla by podobně posloužit i vodka, tequila nebo vysokoprocentní slivovice. Líh se vypařuje velmi rychle a nereaguje se součástkami, proto se dá pro tyto účely použít.

Pro urychlení vysoušení lze použít radiátor nebo fén (zde ovšem velký pozor na intenzitu, tlak a teplotu teplého vzduchu), aby se co nejdříve dostala voda (resp. jiná tekutina) ven co nejrychleji a její zhoubné působení mělo co nejkratší dobu trvání.

Je dokumentováno také několik případů, kdy velmi dobře posloužilo naložit mobil do nádoby vyplněné rýži. Rýže není až tak velká, aby propadla skrze otvory a zaplnila prostor uvnitř mobilu a přitom má velmi dobrou savost, takže „vytáhne“ vlhkost z mobilu ven rychleji, než když by se vysoušel bez ní. Zejména u zařízení, kde nejde odpojit baterii, se jedná v zásadě o jedinou možnost, jak vysoušení napomoci.

Krok 3: Příprava na uvedení do provozu

To, že je přístroj suchý, zdaleka neznamená, že je všechno uvnitř ve stejném stavu, jako před potopením. Se zapnutím může nastat zkrat a zlikvidovat se jedna nebo více součástek. Nejlepší je odnést ho co nejdříve po prvotním vysušení do servisu a popsat problém i  provedený zásah. V každém případě se bude jednat o placený zásah, záruka se na tento typ poškození nevztahuje.

Pokud do servisu jít nechcete, naopak nechte vysoušet mobil co nejdéle, tj. 3-7 dní. Před prvním pokusem o opětovné oživení je potřeba provést pak důkladnou kontrolu. Zásadní je zejména kontrola kontaktů – zaměřte se na kontakty SIM a baterie a očistěte je jemným mechanickým tlakem. Ideální je dále vyjmout základní desku s plošným spojem a postříkat ji izolačním sprejem (např. ochranným sprejem na DPS plastik nebo urethan) tak, aby nemohlo docházet k samovolným zkratům mezi spojeními, narušenými tekutinou. Až po provedení těchto kroků zkuste mobil poprvé zapnout.

Prevence nejhoršího

I když vám mobil zrovna nespadl do vody, můžete už teď předejít riziku ztráty dat i funkčnosti hardware. Jak?

  • Nastavte automatickou synchronizaci dat přes internet. Android, iOS i Windows Phone umí automaticky zálohovat prakticky všechna data na internet, takže po připojení nového zařízení budete mít všechno důležité opět k dispozici. Zkontrolujte všechny možnosti automatického zálohování a zapněte je. Pokud to váš přístroj neumí, zálohujte ho alespoň v pravidelných intervalech manuálně přes kabel do počítače.
  • Pokud víte, že se budete pohybovat v rizikových situacích, připravte na to i váš mobil dopředu. První možností je pořídit si odolnější zařízení, které už je od výrobce konstruováno tak, aby přežilo i nešetrné zacházení a namočení ve vodě. Druhou možností je „opevnit“ váš stávající přístroj tím, že si na něj pořídíte odolné pouzdro. Například pro iPhone existuje obrovské množství příslušenství, které ho umožňuje ovládat poměrně pohodlně i pod vodou, ale je i řada univerzálních pouzder, řešících přesně tento problém. Před ostrým nasazením do provozu doporučujeme vložit samotné pouzdro do vody a sledovat, zda skutečně neprotéká. Pokud funguje jak má, může však pouzdro za pár set korun efektivně ochránit několikanásobně dražší elektroniku v něm schovanou.
3/5 - (2 votes)

12 komentářů k Mobil spadl do vody. Co s ním?

  1. Krutoprisny clanek! Hodne pomohlo:)

  2. A pomuze ta ryze, i kdyz se ten mobil pocura? Reknete prosiiim

  3. Dobrý den, dobrý článek . mám necelé 3 měsíce doma Sony xperia m2 aqua prý ,,vodeodolna “ , dnes mi spadla z pul metru do par centimetru vody a ta voda natekla zajimavim způsobem pod displej telefonu , vsechny krytky byly zavrene, nevíte co s tím ? Nebo kolik stoji oprava ? ( nejde sundat zadní kryt ) předem díky za rady

  4. dobrý den spadnul mi mobil do vody ja ja jako neskušená jsem ho zapnula…
    ale hned sem ho vypnula a vyndala byterku sim. kartu a paměťovku..
    tak se chci zeptat stane se snim něco?

  5. Dobrý den mamce spadl do vody telefon Lenovo A536 celej se ponořil nechali sme ho vysušit tři dny telefon funguje jak má ale nejde jí fotak píše to NELZE SE PŘIPOJIT K FOTOAPARÁTU porad tě co s tím

  6. Spadl mi do vody mobil.
    Celý se ponořil.
    Vysušila jsem ho a funguje jak má.
    Jenom mi blbne volání.
    Lidi mě skoro vůbec neslyší.
    Spraví se to?

  7. Dobrý den, telefon mi spadl do záchoda, hned jsem ho vyndala a vysušila, telefon jsem nevypla, jak jsem s ním manévrovala, dala jsem ho do režimu letadla, zjistila jsem pak, že nefunguje dotyková obrazovka. Dosušila jsem ho pak na sluníčku. má cenu servis?Co třeba zkusit?baterku bohužel nemůžu vyndavat. Děkuji za pomoc

  8. vcera v sedum jsem i s mobilem a rucnikem spadla do bazenu … mobil tam byl mene nez 5 sekund … vysusili jsme ho s kamaradama …. a nechali vysvchnout … dneska ráno uz nešel .. pujde to neak opravit ??? … nabijí se ale kdyz se ho pokousim zapnout nejde to … 🙁

  9. Mobil mi spadl do vody. Mám huawei p9 lite mini, nový. Nejde vyjmout baterie. Vypnula jsem ho, vyfénovala a pak sem ho dala do misky s rýží. Snad se rozjede.

  10. Mám stejný problém jen mám huawei p9 lite..

  11. Nedávno se mi něco podobného stalo. Chtěla jsem si pustit film a naložit se do vany. Jenomže jsem ten notebook převrhla a ten do té vody spadl. Jak byl zapojený, tak to jen prásklo a vyhodilo elektřinu v celém domě. Rychlostí blesku jsem vygooglila elektrikář Praha 8 – https://elektro-elefant.cz/praha-08/ . Pán naštěstí přijel stejně tak rychle a do večera bylo po problému, ale řeknu vám, není to nic příjemného. Představte si, že bych v té vaně už byla.

  12. Dobrý den, kupte si nový. Voda má v tomhle obrovskou sílu a pokud nebyl v plastovém neprodyšném pouzdře, tak dříve či později prostě stejně odejde. Voda má sílu. Vezměte si třeba řezání vodou, kdy šíleně silný a mířený proud vody dneska přeřízne prakticky cokoliv. Takže asi tak. Kupte si nový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *