Na internetu je mnoho zdrojů, ze kterých můžeme stahovat hudbu. Převážně se najdou stránky, na kterých si stahování musíme zaplatit nebo naopak stránky, které jsou pochybné a můžeme z nich stáhnout mimo hudby i nevítaného hosta (vir). Kde tedy stahovat hudbu, aniž bychom se museli bát o náš počítač a nemuseli platit? To probereme v dnešním článku.
Jak šel s hudbou čas
Fonautograf
První zařízení, které dokázalo zaznamenat zvuk tak, jak se šířil vzduchem, ale nedokázal ho přehrát. Fonautograf byl používán pro studium zvukových průběhů. V roce 1860 byl vytvořen fonautogram písně Au Clair de la Lune, poprvé byl ovšem přehrán až v roce 2008 počítačem.
Fonograf
Patentovaný v roce 1878 Thomasem Alvou Edisonem. Ze zvukového záznamu se stal během dvou desetiletí mezinárodní průmysl. Byly prodávány miliony kusů válečků těch nejznámějších titulů.
Gramofon
Koncem první světové války se stala gramofonová deska hlavním médiem pro distribuci zvuku až do konce 20. století. Fajnšmekři používají gramofon a gramofonové desky dodnes.
Od gramofonu se pomalu dostáváme k walkmanům, které byly na kazety, discmanům na CD a v neposlední řadě k MP3, později MP4 přehrávačům, které již nepotřebují žádné hmotné médium, pouze digitální soubor.
MP3, WAV, FLAC…
Nejrozšířenější, troufám si říci, že nejvíce známý, je formát souboru mp3. Ovšem když se kouknete na nabídku mp3/mp4 přehrávačů, můžete narazit i na ostatní typy souborů.
MP3 je formát ztrátové komprese zvukových souborů. Zachová poměrně vysokou kvalitu a zároveň umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů na desetinu. Oproti tomu FLAC je bezztrátový, to znamená, že žádná informace není vypuštěna. Také to znamená, že je soubor několikrát větší než mp3.
Ztrátové formáty fungují tak, že část informace je úplně vypuštěna. Zejména se jedná o tu část, která je nejméně potřebná pro poslech a běžný posluchač ji neslyší. Toto se právě FLACu netýká. Díky tomu se také vedou diskuze, jestli se vyplatí poslouchat písničku ve formátu flac či mp3. Tvrdí se, že běžný posluchač bez nejlepší techniky rozdíl neuslyší.
WAV formát vytvořila firma IBM a Windows pro ukládání zvuku na PC. Je bezztrátový a nejčastěji se používá jako pracovní formát při zpracování zvuku. Ovšem pro tento typ práce se zvukem se více doporučuje FLAC.
Výchozí programy pro přehrávání hudby? Pro velmi nenáročné uživatele
Na výchozích programech (Windows Media Player ve starších Windows, v novějších Hudba Groove a nebo aplikace Hudba v zařízeních s androidem) není rozhodně nic špatného. Ovšem chcete-li něco víc, např. širší podporu formátů přehrávaných souborů, budete se muset porozhlédnout po něčem jiném.
JetAudio
Lze používat jak na mobilním telefonu, tak na počítači. Program je k dostání zdarma na Google Play nebo na oficiálních stránkách jetaudio.com. K dostání je i placená verze, ovšem pro běžný poslech hudby (nebo sledování filmů) bohatě stačí ta volně dostupná.
JetAudio dokáže přehrát téměř většinu hudebních formátů: .mp3, .flac, .ogg, .wma, .m4a a mnoho dalších.
Stahovat můžete zde pro android nebo zde pro počítače.
VLC Media Player
Taktéž je zcela zdarma, s podporou všech platforem: Linux, Windows, Mac OS X, Android, iOS… Pyšní se tím, že přehraje většinu kodeků bez externích závislostí – to znamená, že nainstalujete pouze tento přehrávač a můžete přehrávat drtivou většinu souborů, aniž byste museli instalovat další doplňky. VLC je v českém jazyce a jednoduchý na ovládání. Přehraje, stejně jako JetAudio, většinu formátů.
Stáhnout zdarma tento přehrávač můžete na oficiálních stránkách.
Media Player Classic Home Cinema
Obdoba původního Media Playeru zabudovaného ve Windows, která přidává řadu zajímavých funkcí a umožňuje přehrávat velké množství multimediálních souborů. Tento program se chlubí tím, že není náročný na počítač a můžete si ho přizpůsobit podle svého. Bohužel nepodporuje český jazyk a jiné operační systémy než Windows. Ke stažení zde.
Kde vlastně hudbu zdarma stahovat?
Stránky nabízející množství nahrávek je na internetu velké množství a záleží skutečně jen na tom, jakou skladbu od kterého interperta hledáte. Řadu těchto stránek naleznete jednoduše zadáním fráze „MP3 zdarma ke stažení“ do vyhledávače.
Celkově můžeme stránky s mp3 skladbami rozdělit na dvě kategorie:
- katalogy
- vyhledávače
Výhodou vyhledávačů oproti katalogům je určitě to, že nemusíte čekat, až se poslední hity stanou součástí databáze, protože se prochází stránky po různých webech s nahrávkami a nejsou takto omezeny pouze na vkládané písničky.
Na druhou stranu, v katalogu bývá v mnoha případech začleněna a pojmenována hledaná skladba mnohem pečlivěji než na různých náhodných webech, je vždy minimálně interpret a název skladby uveden, takže skladba se hledá a přehrává mnohem snadněji než přes vyhledávač. Mimoto je možné pohybovat se jednoduše v kategoriích žánru nebo zpěváka a přehrávat příbuzné skladby.
Na Googlu můžete použít vyhledávání, ve kterém vyfiltrujete pouze mp3 soubory. Stačí k hledané frázi (názvu písničky, alba) přidat frázi filetype:mp3.
Stahování hudby a filmů jako takové není nelegální. Nelegální je tato díla šířit – pokud si písničku stáhnete z úložiště typu uloz.to, nedopouštíte se žádného zločinu, maximálně morálního dilema. Pokud písničku stáhnete přes oblíbené torrenty, už pácháte nelegální činnost, jelikož data stahujete a zároveň poskytujete ostatním. Další podmínkou je použití díla pro osobní účely.
Uloz.to
Uložto je asi nejznámější služba pro sdílení souborů v ČR. Najdete zde snad skoro všechny písničky, často ve velmi dobré kvalitě. Málokdy narazíte na písně ve flacu, ale pro vyhledávání mp3 je služba dostačující. Pro nejlepší výsledky si vyfiltrujte výsledky dle hodnocení.
Výhody
- zdarma
- nedopouštíte se z hlediska legislativy ničeho špatného
- téměř vždy najdete to, co hledáte
Nevýhody
- omezené stahování
- omezená rychlost
- zaplacením VIP účtu nepodporujete umělce, nýbrž tvůrce úložiště
mp3skulls.to
Tato stránka funguje tak, že zadáte požadovaný název písničky a vyjede vám seznam, ze kterého si můžete vybrat, kterou písničku chcete. Před samotným stažením píseň můžete přehrát, abyste věděli, že nestahujete úplně něco jiného, než očekáváte.
Výhody
- najdete téměř vše
- píseň můžete před stažením zkontrolovat
- píseň nesdílíte, tudíž nepácháte nic špatného
Nevýhody
- občas se najdou neznámé písně pod známým názvem
- je lepší nejdříve přehrát a poté stáhnout
Takto bychom mohli pokračovat dále, většina webů je na stejném principu, ovšem některé jsou důvěrnější než jiné. Co když vám ale nevadí zaplatit si za písně? I takové weby se najdou, aniž byste museli stahovat celé album.
Spotify.com
Spotify je především streamovací služba – to znamená, že soubory nemusíte mít uložené v počítači nebo telefonu. Můžete si pořídit jak bezplatnou, tak placenou verzi, o které se nyní budeme bavit. Premium (placená služba) je na prvních 30 dní zdarma, poté zaplatíte
5,99 € (154,- Kč) měsíčně. Za tuto cenu máte přístup ke všem písním, které se na Spotify nachází, můžete skladby libovolně ukládat, přeskakovat a jako největší bonus – stahovat. Toto je výhodné zejména máte-li omezený počet dat, které si nechcete vyplýtvat na písničky. Skladby jednoduše stáhnete doma přes wifi a můžete offline poslouchat hudbu kdekoliv na cestách.
Studenti mají slevu, platí jen 2,99 € (77,- Kč) za měsíc.
Výhody
- veškerý obsah na jednom místě
- možno používat jak na PC, tak na telefonu
- výhodné pro studenty
Nevýhody
- za možnost stahování, vytváření playlistů, atd. musíte zaplatit
Závěrem?
Možností, jak získat hudbu, je mnoho. Je jen na vás, jestli si vyberete cestu placenými službami nebo formou úložišť. Pokud se rozhodnete pohybovat v „šedé zóně,“ tj. stahování zdarma, doporučuji stahovat z ověřených zdrojů jako je uloz.to nebo jakákoliv stránka na stahování z Youtube. Existuje mnoho stránek, které sází na nepřehlednost, kde špatně kliknete a máte o problém postaráno.
Jestliže vám nevadí zaplatit menší poplatek, šla bych do Spotify. Aplikace se dá spustit na ledasčem, můžete si vytvořit vlastní seznamy skladeb, nemusíte nic složitě po jednom stahovat, stačí píseň najít a klepnutím přidat na seznam. Pokud chcete vyrazit ven a neplýtvat data, taktéž klepnete na jedno tlačítko a celý váš seznam skladem máte přístupný i bez internetu.
Ani na jednom ze způsobů nevidím nic špatného. Věřím, že když má člověk oblíbenou kapelu, rád si koupí celé album a tím jí podpoří. Proč tedy nestáhnout jednu, dvě písně od interpreta, kterého až tolik neposloucháme?
Tak jako tak, v dnešní době se rozmáhá streamování hudby, je to prostě jednodušší. Sednete si k počítači/mobilu, zapnete Youtube a jedete. Nemusíte nic stahovat, nic instalovat – jen zapnete a přehráváte.
prosim poradte mi jak si mam dat stazenou hudbu do mp3
Měl jsem kdysi hromady cédéček a harddisků plných po nocích stahovaných empétrojek, dneska je všechno na youtube, tak jsem na to už pár let ani nesáhl 😀
Marcel
Ok. Stres
Ok. Fain
Good
Alex nevíte jak se remixují písničky