Čmelín: návod na výrobu

Čmelín: návod na výrobu

Mnoho lidí si myslí, že o opylování květů se starají jen včely, ovšem každý zahradník moc dobře ví, že i čmeláci na tom mají svůj podíl. Jak je všeobecně známo, bez opylování žádné květiny nevyrostou, proto se každý zahradník  musí starat o to, aby na své zahradě měl dostatek tohoto žlutočerného poletujícího hmyzu. Čmeláci jsou na zahradách vítáni o něco víc než včely, a to z jednoho prostého důvodu – nebodají, jsou naprosto bezpeční společníci. Otázkou je, jak čmeláky na svou zahradu dostat a jak je na zahradě udržet. K tomu by vám mohl dopomoct takzvaný čmelín.

O čmelácích se takřka neví, že jsou to mnohem zdatnější opylovači než včely. Nejen, že mají delší sosáčky, tudíž dosáhnou i do dlouhých, úzkých květů, ale opylují květiny i v dešti či v chladném počasí, což včely nedělají. Včely se v chladnějším jarním počasí nehnou ze svého úlu.

To však není jediné, co se o čmelácích neví. Pojďme si proto tento černožlutý poletující hmyz představit.

Zajímavosti ze světa čmeláků

Čmelák je poměrně známý druh, který je specifický svým černožlutým zbarvením. Málokdo však ví, že se na světě nachází více jak 250 druhů tohoto hmyzu. Nejvíce druhů najdeme na severní polokouli, konkrétně na Novém Zélandu. Lidé si myslí, že čmeláci nemohou bodat z toho důvodu, že nemají žihadlo, jenže to není tak úplně pravda. Žihadlem jsou čmeláci vybavení, ovšem jen matky a dělnice, nikoliv samečci. Svá žihadla nevyužívají v boji proti lidem, když na ně třeba nechtíc šlápnou, brání se jimi jen tehdy, pokud byste se snažili proniknout do jejich hnízda. Bodnutí může probíhat opakovaně, není to jako u včely, která umře, když své žihadlo vypustí.

Čmelín: návod na výrobu

Čmeláci jsou ohroženým a zároveň chráněným druhem, proto jejich odchyt je zakázán. Pokud pro ně vyrobíte takzvaný čmelín, v němž se usídlí čmeláci dobrovolně, je vše v pořádku.

Je zajímavé, že čmelák slouží i jako pochutina. Například v Jižní Americe čmeláky jedí – buď se jimi živí, nebo z nich dělají víno. Jižní Amerika však není jediná část světa, kde jsou čmeláci vynikajícím pokrmem. I v Indii se hojně jedí, a to tak, že se připravují v kořeněném těstě.

Naštěstí v České republice slouží čmeláci jen jako opylovači květů, za což jsou jim vděční hlavně vášniví zahradníci, kteří je nechtějí pustit ze své zahrady pryč. Právě to je důvod, proč pro ně vyrábíme již zmiňované čmelíny.

Čmeláci dokážou přijmout člověkem vyrobený dům

Ne každý hmyz dokáže přijmout dům, který je vyroben člověkem. Přece jen hmyz miluje místo, které si vyrobil sám. Čmeláci tvoří v tomto ohledu výjimku. Více jak polovina druhů, která se u nás vyskytuje, dokáže přijmout za svůj dům čmeláčí úl, tedy takzvaný čmelín. Ten většinou umísťujeme na zahradu či na louku nebo okraj lesa, pokud je máme v blízkosti bydliště.

Čmelíny začali stavět zemědělci, kteří se takto chtěli starat o nově dovážené druhy čmeláků, kteří jsou odlišní od ostatních. Postupem času se ze čmelínů stal hit a vyrábí si ho i zahradníci, kteří chtějí mít květy bezkonkurenčně nejkrásnější.

Jak by měl čmelín vypadat?

Pokud se rozhodnete postavit si svůj vlastní čmelín, určitě oceníte několik rad, které se týkají toho, jak by měl čmelín vypadat či jak ho zkonstruovat. Není to nic složitého, vyrobí ho každý začátečník. Jestliže byste si na jeho výrobu přesto netroufli, je možné ho zakoupit v obchodech se zahradními potřebami.

Čmelín je vlastně bedýnka, která je střední velikosti. Má jeden vstupní otvor, od něhož vede chodbička. Vypadá to, jako kdybyste vstupovali do myší díry. Čmeláci se tak utvrdí v tom, že se nachází v naprostém bezpečí.

Každý čmelín by měl být vybaven větracím otvorem, který se otevírá zejména během horkého léta. Chybět by neměla ani takzvaná vchodová pojistka, která zabraňuje vniku škůdců. Nejčastěji jsou čmelíny napadány takzvaným zavíječem (ten napadá až osmdesát procent čmelínů).

Čmelín je nutné vyplnit přírodním materiálem, aby se čmelák cítil v tomto uměle vytvořeném domečku dobře. Doporučujeme bedýnku podestlat bavlnou, krejčovskou vatou nebo například koudelí. Nebojte se ani suchého mechu, který najdete na zahradě.

Při výrobě čmelínu vám tak stačí jen dřevo, z něhož vytvoříte bedýnku s větracím otvorem (tedy s víkem). Do ní pak vyvrtáte otvor, na který bude navazovat trubička, která budí dojem myší díry. Následně ji vystelete přírodním materiálem. Víc čmelák nepotřebuje, protože si vše ostatní zařídí sám.

Kdy se čmeláci ve čmelínu nachází?

Samozřejmě čmeláci nebudou ve vašich čmelínech vyspávat věčně, i když jim bude čmelín sebevíc sympatický. Objevují se zejména z jara, kdy vykoukne první jarní sluníčko a opadnou poslední zimní mrazíky. Svůj uměle vytvořený dům opustí během podzimu. Řada čmeláků totiž zahyne, jiní přespávají zahrabaní v zemi (zahyne královna, trubci i dělnice, jen čmeláčí samice se zahrabou do země, z níž vyletí zase až na jaře).

Jak se o čmelín starat?

O čmelín se v době, kdy jsou čmeláci uvnitř, nemusíte nijak starat. Když se však na zimu vytratí, vyměňte přírodní materiál za nový. Také čmelín pořádně vyčistěte. Jak jsme zmínili výše, čmelíny napadají různí škůdci, kteří mohou vniknout do podestýlky. Je třeba čmelín do dalšího jara perfektně vyčistit, aby čmeláci byli na jaro ve čmelínu v bezpečí.

Jak čmelín ochránit před škůdci?

Čmelín napadají bohužel ve velkém množství škůdci. Doporučujeme proto používat takzvanou vchodovou pojistku, která zabrání jejich vstupu. Pojistka se uzavírá po setmění, kdy čmeláci spí. Tuto pojistku odstraňte před sedmou hodinou ranní, protože po sedmé hodině ranní čmeláci opouštějí své domovy a letí opylovat květiny kolem nich.

Samozřejmě existuje i mnoho jiných způsobů, jak čmeláky ochránit před škůdci. Například se doporučuje zúžit vstupní otvor. Toto zúžení ochrání hlavně královnu v době snášení, díky užšímu otvoru dovnitř nevletí jiná královna nebo větší druh čmeláka.

Pokud čmelín postavíte tak, že podstavec bude namočený do mističky s olejem, zabráníte v cestě veškerému lezoucímu hmyzu.

Velice často se používá i ochranná klapka, kterou vynalezl německý chovatel čmeláků Krenz. Jedná se o průhlednou klapku, která velice účinně a funkčně chrání čmeláky před nepřáteli v podobě škůdců. Princip spočívá v tom, že čmelák je nucen klapku nadzvednout a podlézt, aby se dostal dovnitř či ven. To dokáže jen málokterý hmyz.

Kam by se měl čmelín umístit?

Samozřejmě je nutné, abyste čmelín umístili na vhodné místo. Pokud se bude čmelín nacházet na přímém slunci, může se přehřát a čmelíci z něj rychle utečou pryč. Čmelín by měl stát ve stínu, slunce by na něj nemělo přímo svítit. Čmeláci jsou totiž známí tím, že lépe snášejí chlad než velké horko.

Kromě toho je nutné, aby se čmelín nenacházel v blízkosti mravenců. Mravenci se do čmelínu nesmí nijak dostat. Čmelín se tedy často přivrtává na zeď domu nebo pergoly. Taky se často umísťuje na stojan nebo podstavec, aby byl od mravenců naprosto izolovaný. Aby mravenci nevylezli po podstavci, natřete ho lepem, po němž mravenci nevyšplhají nahoru.

Jak do čmelínu čmeláky nalákat?

Otázkou ještě je, jak dostat čmeláky do čmelínu. O to se nemusíte starat, protože čmeláci si ke čmelínu cestu vždy najdou. Samozřejmě jim můžete pomoct tak, že je zkusíte nasměrovat, ale většinou si sami vyhledají své nové bydlení. Pokud začne čmelák nad čmelínem kroužit, znamená to, že máte o hosty postaráno a že se mu nový příbytek líbí.

3/5 - (6 votes)

5 komentářů k Čmelín: návod na výrobu

  1. dobrý den nebo večer
    nevidím
    myslím že si ze mě děláte blázny
    žádný čmelín tu není!!
    takže chci rychlou odpověď
    nebo vás nahlásím.

    Děkuji hezký den 😀

  2. Nejvíce druhů najdeme na severní polokouli, konkrétně na Novém Zélandu.

  3. Až na Severní pól , chtěl bych jít … Ten Zéland je dobrý vtip …

  4. Také jsme na naší zahradě vyrobili Čmelín s dětmi, aby bylo o ně dobře postaráno. Můj manžel ten se zase stará o včely, abychom měli dostatek medu na zimu pro celou rodinu. Nedávno jsem manželovi koupila k narozeninám nové pomůcky pro práci se včelami. Jakmile si rozbalil dárek byl nadšený.

  5. Mám celkově rád to, když se chovají včely a ty věci kolem toho. Na druhou stranu je to ale práce. Já jsem měl včelín na periferii Prahy a dostali se mi tam škůdci. Moc jsem si s tím nevěděl rady, přiznávám se. Takže nakonec přijela až firma deratizace Praha 7, která ty škůdce vyřešila… a doufám, že jednou provždy. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *