Geocaching: Jak najít keš

Praktický úvod do geocachingu, návod jak postupovat a co budete potřebovat k tomu, abyste našli keš (cache).

O tom co je geocaching jsme se tu už zmiňovali, pokud vás zajímá více o serveru Geochaching.com můžete si nejprve pročíst již dříve vyšlý článek. Zde se však budeme věnovat praktickému postupu k tomu, jak postupovat když chcete najít jednu konkrétní skrýš, tedy to co najdete na internetu pod označením cache, geocache, keš nebo geokeš.

Co budeme potřebovat

Jako pomůcka nám stačí jedno zařízení, které umí navigovat na určitou zeměpisnou polohu. Těchto zařízení je opravdu široké spektrum: od jednoduchých turistických gépéesek (stáří u nich není nijak důležité, v tomto případě nám stejně dobře poslouží poslední model i několik let staré zařízení s černobílým displejem) až po aplikace pro smartphony – například pro telefony se systémem Android můžete využít bezplatný program c:geo, pro iPhone, Android i Windows Phone je dále zhruba za 200 Kč k dispozici i docela povedená oficiální aplikace od provozovatele serveru Geocaching.com. Použít se ovšem nedají ty přístroje s navigací, kde se nedá nastavit přesná zeměpisná šířka a délka na kterou se chceme dostat, nebo ty kde je navigování pevně svázáno s některým druhem mapových podkladů – proto se nedají použít automobilové navigace, protože ty se stále drží silnic a cest, což při hledání ukryté krabičky v prosřed lesa vyloženě nehodí.

V nouzi se pak dá použít i papírová nebo internetová mapa, na které si vyhlédneme na základě souřadnic hledanou keš a pak se po ní vydáme.

Krok 1: Vyhlédnutí cache

Abyste se dostali k přehledu keší, je potřeba se zaregistrovat na webu geocaching.com a tady najít oblast, do které se hodláte vydat a zde najít nějakou tu optimální keš co vás nějak zaujala. Pokud používáte specializovanou aplikaci na mobilu, jako třeba výše zmíněné c:geo, stačí s mobilem zaměřit satelity, nechat si vyhledat nejbližší keše v okolí a z nich pak vybrat jeden jako cílový.

Krok 2: Cesta za keší

Po zaměření cíle, zanesení cílových souřadnic do vašeho přístroje, by se mělo vaše zařízení přepnout do navigačního režimu, většinou se přemění na jakousi buzolu ukazující směr a vzdálenost úkrytu, jehož souřadnice jste do navigace uložili. Ve vyspělejších zařízeních (případně v některých aplikacích na mobily) se dají i způsoby navigování různě volit, například mezi režimy kompas (z navigace se stane buzola), radar (na obrazovce uvidíte radar s bodem označujícím místo úkrytu cache) nebo navigace (podobná automobilové hlasové navigaci).

Krok 3: Nalezení keše

Ve chvíli, kdy navigace hlásí, že jste na místě určení, přichází čas najít samotný úkryt cache. Většinou je to místo na první pohled ne zcela viditelné, vzhledem k tomu že cache jsou většinou různé krabičky a schrány, musí se v řadě případů odtáhnout nějaký kámen nebo zalézt do houští. V krabičce pak na vás čeká log (bloček nebo papír se záznamy těch, kdo tuto cache nalezli; provést záznam do logu se to však dá i pokud nemáte zrovna po ruce tužku, a to sice na internetu, přes server geocaching.com nebo na mobilu v navigačním programu) a mimo logu většinou i několik předmětů co se k místu vztahují nebo jiných drobností, je dobrým zvykem pokud si nějaký předmět z krabičky vezmete, do ní pak něco i přidat.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *