Spojené státy americké, země zaslíbená, plná usměvavých lidí, nádherných hor a fascinujících národních parků. Země za velkou louží, nabízející nekonečné možnosti, země, kde není nic nemožné, a kde každý den přichází nová příležitost. To je podle mnohých Amerika, která láká miliony emigrantů ročně. Možná si také říkáte, proč nezkusit štěstí v USA? Tak právě pro vás je určen náš článek: Jak emigrovat do USA!
Co je to emigrace
V dnešní době se slovo emigrace používá téměř denodenně a to v souvislosti s nepříznivou situací ve východních zemích. Ovšem i my Češi emigrujeme, a to téměř bez ustání. Ve Spojených státech je na tisíce, ne-li statisíce, poctivě pracujících Čechů, kteří toužili poznat kouzlo USA.
Pojďme se teď tedy blíže podívat na slovo emigrace.
Slovo emigrace pochází z latinského slova ex-migrare, které znamená vystěhovat se či přestěhovat se do jiné země. Stejně tak slovo imigrace, které vlastně znamená totéž jako emigrace, ale pro cílovou zemi se doslovně překládá jako přistěhování se.
Naopak pro nedobrovolný odchod z vlastní země je používáno slovo exil, vyhnanec je poté exulant.
Stěhuje-li se celá skupina obyvatel, používáme slovo migrace.
Jaké jsou důvody emigrace?
Důvodů emigrace je samozřejmě mnoho. Patří mezi ně emigrace ekonomická, sociální, politická, náboženská a další. My se zaměříme na běžnou emigraci do USA, za kterou většinou stojí touha poznat zemi, pracovat zde, vzdělávat se a žít odlišný život, než který máme zde v České republice.
Proč a jak emigrovat do USA
Emigrace do USA není zcela jednoduchá, ale stejně tak není úplně nereálná. Spojené státy americké se řadí podle organizací OSN k nejlepším zemím pro život. V roce 2017 se umístily na 13. místě dle HDP (Human Development Index). Politická situace je víceméně stabilní, ekonomika zde prosperuje a životní úroveň pracujících Američanů je také dobrá. Emigrace do USA (stejně jako například do Kanady) je proto často hledaným tématem.
Možností, jak emigrovat do USA, se nabízí hned několik. Je nutné nejprve pečlivě zvážit všechna pro a proti a poté se pustit do postupných příprav na emigraci.
Prvním cílem bude získat trvalý pobyt v USA – jinak také Zelenou kartu, tzv. Green card. Ta umožňuje svému držiteli dlouhodobý legální pobyt ve Státech a přitom pracovat, studovat či cestovat, ale také využívat sociální a zdravotnické služby.
Krátkodobý pobyt v USA versus emigrace
Pokud se chcete pouze podívat do USA, cestovat, poznat místní život, ale opět se vrátit zpět domů, využít můžete 90 denní dobu pobytu v USA. Nemusíte tak nutně žádat o vízum, pouze vám stačí vyplnit a zaplatit cestovní registraci ESTA. Pokud vám ESTU schválí, ještě to však neznamená, že máte povolený vstup na území USA. ESTA vás pouze opravňuje k cestě do USA.
Cestovní registraci ESTA se doporučuje vyplnit minimálně 72 hodin před odletem tak, aby vám ji stihli schválit. Jste-li na letišti a nemáte ji vyplněnou, pravděpodobně vás nevpustí do letadla a s cestou do USA se můžete rozloučit.
Chcete-li se však v USA pozdržet déle, 90 dní pro vás pravděpodobně bude málo.
Žádost o vízum B-1 nebo B-2
Pokud je pro vás 90 dní pobytu v USA opravdu málo, další možností je podat žádost o vízum a to přímo na americké ambasádě v Praze. Tento krok však proveďte s dostatečnou časovou rezervou před odletem. Žádat můžete o víza B-1 či B-2, která umožňují vycestování do USA po dobu 6 měsíců.
Je však nutné absolvovat pohovor na ambasádě v Praze a ani zde nemáte jistotu schválení víza.
Trvalý pobyt v USA aneb Zelená karta
Zelená karta je odpovědí pro mnoho lidí, kteří si chtějí splnit svůj sen a žít v USA. Imigrační politika Američanů je však stále přísnější a „sítem“ projde opravdu málokdo. Naděje však umírá poslední a pokud budete dokonale připraveni, šance na udělení Zelené karty se zvyšují.
Co je to Zelená karta?
Zelená karta je identifikační karta legálního obyvatele USA, který nemá americkou státní příslušnost. Držitel Zelené karty má téměř stejná práva jako rodilí Američané, ale nemůže volit nebo být zvolen.
Získáte-li Zelenou kartu, právo na vízum tak dostane i vaše manželka a dítě. Máte-li však dítě starší 21 let, musí podat přihlášku o Zelenou kartu samostatně.
Tip. Šanci na přijetí zvyšujete, pokud podá každý člen vaší rodiny přihlášku zvlášť.
Vyhrajete-li tzv. Loterii o Zelenou kartu, můžete po pěti letech od jejího získání požádat o americké občanství se vším všudy. Podmínkou je však opravdu pobývat v USA.
Loterie o Zelenou kartu
Abyste získali Zelenou kartu, musíte se nejprve zařadit do Loterie. Ta probíhá pod záštitou Ministerstva zahraničí Spojených států amerických, které jednou ročně vybírá 50 000 lidí z celého světa. Při splnění všech podmínek je vybraným lidem přidělena Zelená karta. Přihlášky do loterie jsou přijímány vždy koncem roku, přihlásit se mohou samozřejmě i Češi nebo Slováci.
Bohužel, jelikož se jedná o loterii, je zde opravdu velice nízká šance na vylosování. Podle statistik z minulých let je šance, že budete vylosováni, přibližně jedno až dvě procenta. To však samozřejmě neznamená, že nemůžete zkusit štěstí a přihlášku neodeslat. Jak se říká, neházejte flintu do žita, naděje umírá poslední.
Jak probíhá podání přihlášky do Loterie o Zelenou kartu
Vyplnění přihlášky probíhá pouze na oficiálních stránkách https://www.dvlottery.state.gov/ a zcela vždy je zdarma! Nenechte se proto nachytat a neplaťte zbytečně registrační poplatek či poplatek za zpracování na neoficiálních stránkách. Můžete totiž snadno narazit na stránky slibující vám vyšší šanci na „výhru“ v Loterii o Zelenou kartu, kde po vás však budou chtít zaplatit pár desítek nebo stovek dolarů. Někdo tak tohoto byznysu snadno využívá a tahá za nos ty, kteří se již vidí za oceánem. Žádná vyšší šance na výhru však neexistuje a podmínky jsou pro všechny zúčastněné stejné.
Kolik přihlášek lze podat?
Pokud vás napadá, že čím více přihlášek podáte, tím více se zvyšuje vaše šance na vylosování, bohužel se mýlíte. Každá osoba může podat pouze jednu přihlášku ročně. Podáte-li tedy více přihlášek, jste ze systému pro daný rok vyloučeni.
Podmínky získání Zelené karty
Jednou z možností je již výše uvedená Loterie o Zelenou kartu. Získat Green Card můžete také v případě pokud:
- Máte v USA rodinu či příbuzného
- Zaměstnání v USA
- Jste specialista v ojedinělém oboru
- Jste investor
- Jste uprchlík nebo azylant
Jaké musíte vyplnit formuláře
Žádáte-li o Zelenou kartu díky rodině v USA, zaměstnání, specializovaném oboru či uprchlictví, čeká vás vyplnění následujících formulářů.
Zelená karta díky rodině
- Váš příbuzný vyplňuje formulář I-130, the Petition for Alien relative.
Zelená karta díky zaměstnání
- Váš zaměstnavatel vyplňuje formulář I-140, Petition for an Alien Worker.
Zelená karta díky investicím
- Vy vyplňujete formulář I-526, Immigrant Petition by Alien Entrepreuneur.
Speciální kategorie
- Vyplňujete formulář formulář I-360.
Jsem uprchlík či azylant
- O zelenou kartu můžete požádat po roce pobytu v USA.
Imigrační pohovor v USA
Imigrační pohovor v USA vás čeká v jakémkoliv případě, a to ať jste se rozhodli USA pobýt pouze na chvíli nebo se zde plánujete pár let pozdržet. Pohovor vás čeká ihned po přistání na prvním letišti v USA a probíhá s imigračním úředníkem. Na tomto úředníkovi závisí, zda vás vpustí na území Spojených států amerických nebo vás pošle nejbližším letadlem domů.
Pokud si nejste v angličtině jistí, můžete pohovor absolvovat s vašimi přáteli (pokud neletíte sami) nebo si na internetu najít nejčastější otázky a naučit se na ně odpovídat zpaměti či si odpovědi napsat na papír a úředníkovi předložit.