Jak koupit kryptoměnu

Jak koupit kryptoměnu

Kryptoměny zažívají v posledních letech obrovský boom. Zatímco ještě nedávno o nich věděl málokdo, nyní se povědomí o kryptoměnách neustále rozšiřuje. Co to ale ta kryptoměna vlastně je? Jakým způsobem se s ní obchoduje? A má tato měna nějakou budoucnost? V následujícím článku vám odpovíme na tyto otázky a jednou provždy objasníme problematiku kryptoměn.

Abyste pochopili problematiku kryptoměny, nejprve si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi touto měnou a klasickými penězi.

Klasické peníze

Klasické peníze, také zvané „Fiat money“, jsou univerzálním platidlem, které je ovládané centrální bankou. Jedná se o státní nebo nadnárodní měnu. Mezi Fiat money patří například česká koruna, euro, dolar, rubl, rupie či jen. Hodnota těchto peněz není podložena žádnou komoditou.

Centrální banka je může kdykoliv vpustit do oběhu, většinou za účelem stimulace ekonomiky. Klasickým penězům se také říká zákonné platidlo, protože je jejich hodnota stanovena zákony.

Co je to kryptoměna

Kryptoměna je elektronické platidlo, neboli také digitální měna. V České republice je však zatím považována za věc, nikoliv za měnu. Je tvořena elektronicky pomocí asymetrické kryptografie. Svoji hodnotu získává díky nabídce a poptávce jejích uživatelů.

Mnoho lidí se obává bezpečnosti kryptoměny. Avšak není důvod, nelze ji padělat ani prolomit. Tato měna umožňuje všem lidem na světě provádět převody bezpečně a přímo. Výhodou je, že transakce probíhají okamžitě.

Vznik kryptoměn

Myšlenka zavedení elektronických peněz vznikla již v polovině 20. století, díky rozšiřování internetu. Cílem bylo vytvořit rychlý platební nástroj, který nebude na ničem závislý. Platby tak budou okamžité a bezpečné. Tak vzniklo několik menší platebních systémů, jako například Ecash, Cybercash a Milicent.

Stejně tak vznikl v roce 2009 i bitcoin, který vytvořil anonymní vývojář s pseudonymem Satoshi Nakamoto. V roce 2011 si ho všimli ekonomové a v roce 2013 se dostal do povědomí veřejnosti. V tomtéž roce zažilo euro několik krizí a lidé se začali poohlížet po bezpečné alternativě. Hodnota bitcoinu začala vzrůstat.

Druhy kryptoměn

Kryptoměn je údajně více než 1 200, server coinmarketcap.com jich uvádí 1 300. Některé kryptoměny fungují na jiném principu než ty ostatní. Tou hlavní a nejznámější je samozřejmě bitcoin, ostatním alternativním kryptoměnám se říká alty.

Bitcoin

Bitcoin je jednou z nejznámějších a zároveň nejdražších kryptoměn. Jak jsme již zmínili, vytvořil jej v roce 2009 anonymní vynálezce (skupina) Satoshi Nakamoto. Byl první veřejně obchodovanou kryptoměnou. Představuje 45 % celkového objemu kryptoměn. Jedná se o decentralizovanou měnu, ani sám vynálezce jej nemůže ovlivnit či falšovat.

Jak bitcoin funguje

Podstatou bitcoinu je decentralizovaný systém. Funguje na velkém množství počítačů, tzv. uzlů, a neexistuje zde žádný centrální počítač, tudíž žádná autorita. Všichni, kteří mají nainstalovanou bitcoinovou peněženku, udržují bitcoin v chodu. Vypadne-li jeden z počítačů, systém funguje dál.

Počte bitcoinů je omezený. Do oběhu se jich může dostat maximálně 21 000 000. Je používán anonymně. Nikdo po vás nevyžaduje jméno, adresu či datum narození. Jediné, co potřebujete, je číslo vaší bitcoin peněženky. Ovšem, zná-li někdo číslo vaší peněženky, může se podívat na její kompletní historii. Software blockchain je totiž plně transparentní.

Hodnota bitcoinu

Hodnotu bitcoinu vytváří jeho uživatelé, především podle toho, za kolik jsou ochotni s ním obchodovat. Funguje to podobně, jako se zlatem. Zlato je vzácný kov, který nelze s ničím zaměnit. Je ho omezené množství, stejně tak jako bitcoinu. Díky tomu nemůže vzniknout inflace. Bitcoin můžeme považovat za digitální zlato.

Na kolik si tedy lidé cení bitcoin? V říjnu 2015 to bylo $230 a v říjnu 2016 $650.

jak koupit kryptoměnu

Další kryptoměny

Ethereum

Ethereum je druhá nejznámější kryptoměna, která následuje hned po bitcoinu. Je založena na funkci tzv. chytrého kontraktu, která zvyšuje bezpečnost a provádí přímé transakce. Je známá pro výrazné výkyvy hodnot.

Litecoin

Litecoin patří mezi další alternativní kryptoměny. V proovnání s bitcoinem je u litecoinu rychlost transakcí výrazně vyšší. Poplatky jsou nulové a nepodléhá dohledu žádného centrálního orgánu.

Ripple

Ripple je finanční společnost a celosvětová platební síť, která zavedla vlastní kryptoměnu. Údajně se jedná o nejpružnější digitální aktivum na světě. Ripple je bezkonkurenčně stabilní a transakce jsou zpracovány okamžitě.

Co je to Blockchain?

Blockchain je transparentní systém, který zajišťuje bezpečnost všech transakcí. Jedná se o databázi, která zabraňuje podvodům. Funguje na bázi protokolů, které tvoří bloky. Bloky se zařazují do řetězců, a když se tak již stane, není možné je modifikovat.

Vlastnosti kryptoměn

  • Decentralizované – nemají žádnou autoritu
  • Bezprostřední – uživatelé komunikují přes P2P síť
  • Neprolomitelné – jsou zašifrované
  • Anonymní – nesdělujete žádné osobní údaje
  • Transparentní – žádné podvody
  • Bez poplatků, nebo jen nízké poplatky
  • Bez odmítnutých plateb – platby nelze stornovat ani zrušit

Kde koupit kryptoměny

Kryptoměny lze koupit v ověřených směnárnách či na burze. Ve směnárně ji koupíte za předem daný kurz. Naopak na burze je cena daná nabídkou a poptávkou a kryptoměnu kupujete přímo od lidí. Bitcoin je také možné zakoupit v tzv. bitcoinmatech.

Mezi známé směnárny patří:

  • CoinMate
  • CoinBase
  • SimpleCoin
  • EasyCoin

Kde lze kryptoměnou platit

Jelikož se jedná o digitální měnu, používá se především k internetovým platbám ve vybraných obchodech. Lze jí platit i v některých kamenných obchodech. Seznam obchodů naleznete na portálu Coinmap.

Jak začít s obchodováním

Uživatel si nejprve do svého mobilního telefonu nebo počítače stáhne elektronickou peněženku (Mycelium, Electrum), nastaví si heslo a vygeneruje si adresu pro příjem kryptoměn. Adresa peněženky musí začínat číslem 1 nebo 3. Poté si do peněženky nechá zaslat první zakoupené bitcoiny.

Není potřeba se nikde registrovat ani sdělovat důvěrné údaje. Za svoji elektronickou peněženku si uživatel zodpovídá sám. Důležité je uložit si heslo od zálohy peněženky. Jakmile jej ztratí a nedostane se do ní, o své bitcoiny pravděpodobně přijde.

Obchodování s kryptoměnami

Nevýhodou kryptoměn je vysoká volatilita. To znamená, že se jejich hodnota neustále mění a je nestabilní. Pro obchodníka to může být skutečná výzva. Někteří uživatelé naopak dlouhá léta vyčkávají a doufají, že hodnota kryptoměny se vyšplá nahoru. Pokud nechcete riskovat své peníze, ale přesto chcete s kryptoměnami obchodovat, nabízí se i jiná možnost.

Stačí si založit účet u nějakého brokera. Můžete tak obchodovat pomocí binárních opcí či CFD kontraktů. V tomto případě můžete vydělávat i když hodnota klesá.

Poplatky

Poplatky si určují jednotlivé peněženky či burzy samy. Ne vždy jsou však optimální. Výši poplatků si můžete zkontrolovat zde .

Na co si dát pozor

Každý investor by si před obchodováním s kryptoměnami měl ujasnit, jaký je jeho cíl. Zda se jedná o dlouhodobou investici nebo by rád obchodoval denně. Pro krátké obchody je vhodnější používat binární opce či CFD, které se naopak nepoužívají k dlouhodobým investicím.

U obchodů přes burzy a směnárny počítejte s delšími transakcemi a vyššími poplatky.

U některých společností počítejte s tím, že po vás budou požadovat ověření osobních údajů. To je za účelem zabránění podvodných transakcí. Tak při obchodech nad limit počítejte s registrací.

Snažte se vždy obchodovat přes důvěrné a ověřené společnosti. Mnoho směnáren je podvodných a o vaše peníze vás připraví.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *