Přinášíme vám srozumitelný a univerzální návod, jak lepit obklady. Nejedná se o nic složitého, nalepit obklady zvládne každý zručný kutil. Potřebujete k tomu pouze trpělivost a dostatek času. Doporučujeme se také držet pokynů od výrobce obkladů. Tak pojďme na to!
Plánujete se pustit do obkládání koupelny, ale nejprve zjišťujete, jak při obkládání postupovat? Ačkoliv to může vypadat jakkoliv složitě, není se čeho bát! S naším přehledným návodem zvládne nalepit obklady každý kutil. Chce to ovšem zručnost, pečlivost a trpělivost. Veškerá snaha se vám však vyplatí. Nově nalepené obklady vám prozáří koupelnu a navíc vydrží dlouhá léta.
Při rekonstrukci koupelny, či jakékoliv jiné místnosti, je často nedílnou součástí právě obkládání keramickými obklady či dlažbami. Ať již si vyberete jakýkoliv typ obkladů, postup je víceméně vždy stejný.
Lepení obkladů – příprava
Abyste se mohli snadno pustit do lepení obkladů, nejprve si připravte potřebný materiál a nářadí.
Co potřebujete k lepení obkladů
Penetrace
- Ochranné rukavice, rouška, brýle
- Podklad
- Penetrace
- Papír na zakrytí podlahy (překrývací folie nebo páska)
- Malířská štětka na penetraci
- Zalamovací nůž
- Kbelík
Lepení obkladů
- Ozubená stěrka a lžíce
- Ocelový kartáč
- Řezačka dlaždic
- Vodováha
- Nádoba na míchání lepidla
- Vrtačka s míchacím nástavcem
- Spárovací hmota
- Úhelnice
- Metr
- Tužka
- Lepidlo
- Nádoba s vodou a houbička
- Šňůra k vyznačení roviny a křížky pro rovnoměrné spárování
Ošetření na závěr
- Impregnace
- Krycí folie
- Štětec
Stav podkladové zdi
Základem a prvním krokem je vždy zjištění stavu podkladové zdi. Tuto část nezanedbávejte, odrazí se poté na celkovém výsledku obkládání. Povrch zdi musí být vždy rovný, pokud tomu tak není, nerovnosti odstraňte a povrch zarovnejte maltou. Také je důležité jej očistit od prachu a mastnoty, a natřít stěnu penetrací. Ta povrch sjednotí a zajistí rovnoměrnou savost podkladu.
U nové stěny nejprve proveďte hloubkový nátěr, přičemž nátěrovou barvu zvolte dle druhu podkladu. Pokud obkládáte na zateplovací systém (polystyren apod.), je potřeba ke kotvení použít dvojnásobný počet talířových hmoždinek s ocelovým trnem a aplikovat dvojitou vrstvu perlinky. Obkládáte-li na dřevo, použijte speciální lepidlo pro lepení obkladů na dřevěné podklady.
Jak musí vypadat plocha pro obklad?
- Rovná – nerovnosti odstraněné, trhliny zatřené
- Čistá a suchá
- Neolupuje se a neopadává
- Vodorovná
- Napenetrovaná
Proč použít penetraci
Penetrace připraví stěnu pro obkládání a zajistí správnou přilnavost pro obklad. Díky tomu, že sníží nasákavost podkladu, pomůže i ke zpevnění spoje. Penetrace totiž zamezí vysychání lepidla. Obklady budou díky tomu na zdi držet pevně.
Rozvrhněte si umístění obkladů
Před samotným obkládáním je nejprve nutné si rozvrhnout umístění dlaždic. Začínejte od rohu vždy vodorovně, následně pak svisle. Pokládka se provádí ve tvaru písmene T. U první vrstvy dlaždic dbejte na pečlivé vyměření, používejte vodováhu nebo lať. Také nezapomínejte, že mezi obklady budou spáry. Ty jsou velké dle obkladů, většinou však od 2 do 10 milimetrů.
Při nákupu obkladů si nejprve spočítejte obkládací plochu a vždy raději objednejte o 5 – 10 % větší množství. Je nutné počítat se ztrátami v případě rozbití nebo prořezů. Při doobjednávání již nemusíte sehnat stejnou barvu dlaždic či výrobní šarži.
Připravte si obklad a lepidlo
Pro lepení obkladů použijte pouze kvalitní lepidlo, které vybírejte na základě typu povrchu. U starých obkladů raději sáhněte po speciálním flexibilním lepidle. Na nanášení použijte ozubenou stěrku. Nanášejte jej tak, aby zakrývalo minimálně 4/5 povrchu obkladů.
Podle čeho zvolit lepidlo?
- Dle použití (interiér, exteriér)
- Dle podkladu
- Dle výrobce
Lepidlo vždy míchejte podle návodu na obalu daného výrobku.
Obkládací materiál ze strany, kterým jej budete na povrch lepit, zdrsněte kartáčem a očistěte.
Lepení obkladů
Konečně se dostáváme k hlavní části celého procesu obkládání. Tím je samotné lepení obkladů. Materiály máme připraveny a můžeme tedy přistoupit k lepení.
- Stejné obklady se mohou mírně barevně lišit. Proto je vždy z balení berte střídavě, abyste dosáhli rozložení barevných nerovností po celé zdi. Lepidlo nanášejte ozubenou stěrkou. Podle doporučení výrobce i na obkládanou plochu.
- Natírejte vždy pouze část, kterou jste do 30 minut schopni obložit. Lepidlo rychle zasychá.
- Pro přesné položení obkladů vám doporučujeme použít levelingový systém, který zajistí dokonalé vyrovnání a zrychlení procesu obkládání. Doporučený postup pro použití nivelačního systému LEVELYS předpokládá použití lepidla ve formě plovákového oleje. Nanášení lepidla způsobem „plovoucího másla“ zajistí lepší přilnavost. Lepené spoje jsou velmi pevné, není zde žádná vzduchová mezera a dlaždice se časem od lepidla „neodskočí“.
- Průběžně vodováhou kontrolujte vodorovné i svislé uložení dlaždic. Pokud zjistíte, že jste obklad chybně přilepili, napravte to ihned, než zaschne lepidlo. V případě řezání dlaždic použijte úhlovou brusku s diamantovým kotoučem.
- Při práci si dejte pozor, abyste obklady neušpinili. Pracujte s maximální pečlivostí, a pokud i přesto obklad znečistíte lepidlem, ihned použijte navlhčenou pěnovou houbičku. Pokud necháte nežádoucí lepidlo na obkladu zaschnout, půjde vám těžce odstranit.
Lepení obkladů v exteriéru
Pokud lepíte obklady venku, dodržujte následující zásady, které vám práci usnadní a zajistí dlouhou životnost obkladů.
- Na obkládanou plochu nesmí pršet
- Čerstvě obložená plocha nesmí přijít do styku s vodou
- Teplota vzduchu musí být mezi 5 – 25 C°
- Při nákupu lepidla pro lepení obkladů v exteriéru vždy zakupte raději mrazuvzdorné flexibilní lepidlo s označením C2TE
Spárování
Po vytuhnutí lepidla (cca 24 hodin) se můžete pustit do případného vyplnění mezer mezi obklady. K tomu použijte spárovací hmotu. Z mezer nejprve vyškrábejte zbytky lepidla. Díky tomu nedojde ke kontaktu tmavého lepidla se světlou spárovací hmotou a nevzniknou nevzhledné fleky.
Spárovací hmotu naneste gumovou stěrkou šikmým natahováním. Hmotu nechte zaschnout a odstraňte ji vlhkým molitanovým hladítkem. Obklad následně doleštěte hadrem.
Při spárování v koupelně použijte hydrofobní spárovací hmotu, která je vodoodpudivá, a zajišťuje tak perfektní hygienu koupelnového povrchu.
Silikonové spárování
Všechny rohy je také zapotřebí opatřit silikonovou spárou. Do rohové spáry vložte temovací provazec a aplikační pistolí naneste silikonový tmel, který postříkejte rozprašovačem. Poté pomocí stěrky odstraňte přebytečný materiál.
Ošetření obkladů
Na závěr je vhodné obklady ošetřit pomocí impregnace kamenných obkladů. Jedná se o bílý vodotěsný roztok na bázi silikonů, který obklady chrání před znečištěním a pomáhá uchovat jejich vzhled.
Výhody impregnace obkladů
- Brání hloubkovému znečištění
- Chrání obklady před povětrnostními vlivy
- Zabraňuje nasávání vlhkosti a růstu řas či plísní
- Zlepší estetické vlastnosti obkladu
Impregnaci obkladů provádějte 2 týdny po obkládání. Povrch očistěte od prachu a nečistot. Pomocí štětce naneste rovnoměrně impregnační roztok. Do nezaschnuté první vrstvy následně proveďte ještě druhý nátěr.
Osazení předmětů
Obklady máte nalepené, ale ještě vás čeká další krok: připevnit potřebné koupelnové předměty jako zrcadla, skříňky a poličky. Pro jejich uchycení tedy navrtejte dírky. Pokud máte dlaždice ze slinutého střepu, budete muset použít speciální vrtáky. Označte si místo, kde budete vrtat, malým důlkem a provrtejte díru pomocí diamantového vrtáku.
Jak dlouho obkládání trvá?
Pokud jste se pustili do obkládání v běžně velké koupelně, nezabere vám tato práce více než jeden den.
Pokud si i přes náš návod nejste jisti s obkládáním, raději si povolejte profesionála. Není však důvod se strachovat, každý zručný kutil lepení obkladů zvládne hravě.
Dobrý den. Mohl by mi někdo poradit, jestli náhodou neměl rekonstrukci od https://www.provadime.cz? Mně je doporučil kamarád ze známosti, ale jinak s nimi nemáme žádné zkušenosti, tak kdyby třeba někdo nějaké zkušenosti s firmou měl, rád bych si vyslech radu, nebo třeba recenzi. Děkuji
Nedávno jsme se s manželem rozhodli pro rekonstrukci koupelny, a tak nám kamarád poradil firmu, která se jí ujala. K našemu překvapení byla komunikace velice příjemná, a ještě přijel instalatér, který nám vyhověl se vším, co jsme si přáli. Poslední věc, co nás čeká je ještě dokoupit skříňku pod umyvadlo.
Nám dělal koupelnu náš známý, takže jsme si většinu materiálu kupovali sami. Pro nás to bylo lepší, jelikož jsme věděli, kolik, co stojí. Nakonec nás překvapivě na nejvíce vyšel instalatérský materiál. Šlo ale hlavně o to, že jsme potřebovali předělat prakticky vše od umyvadla až po vanu, což nešlo jen tak odfláknout.
Na rekonstrukci jsem si objednala odborníky a já si jen vybrala druh design obkladů. Měla jsem obavy z toho, jak bude výměna vany probíhat, ale všechny mé obavy byly zbytečné. Firma, kterou jsem si objednala, měla velmi profesionální přístup a všechno proběhlo bez problémů. Pracovníci byli přátelští a ochotní, vysvětlili mi každý krok a odpověděli na všechny mé dotazy.
Taky jsme se rozhodli pustit do menší rekonstrukce v domě mé babičky, což nakonec nebylo tak jednoduché, jak jsme čekali. V interiéru bylo plno starého nábytku, který potřeboval opravit. Kamarádka mi poradila firmu, která nabízela restaurování. Byla jsem mile překvapená, jak dokázali obnovit každý detail s takovou pečlivostí a zručností, že je těžké uvěřit, že se jedná o velmi starý nábytek.
Ještě bych k tomu řekl, že je fajn vědět, že třeba keramické obklady se lepí třeba trochu jinak než břidlice nebo kvarcit. Takže pokud si člověk není jistý, měl by si na to vzít prostě a jednoduše obkladače. 🙂 Jako já jsem v tomhle ohledu fakt hodně konzervativní a myslím si, že vzít si řemeslníka není nic špatného.
Článek o lepení obkladů nám skutečně pomohl. Také jsme nevěděli, jak na to, a díky radám z článku vše vypadá jako od opravdového profesionála. Zvolili jsme kamenné obklady, které jsou pro nás nejlepší volba. Přesvědčilo nás především to, že jsou elegantní, trvanlivé a snadno se udržují. Jsme nadmíru spokojeni.
No, jako kdysi jsem byl jako nájemný řemeslník u jednoho projektu, kdy se dělala montovaná hala. Fajn práce, dobrý projekt a jako měl jsem z té zakázky radost. Já osobně jsem tam dělal elektriku, ale pak jsem myslel, že tam budu dělat i dlažbu. Protože to, co vymýšleli někteří ti řemeslníci, z toho jsem fakt byl hodně překvapený.
Obkládání koupelny jsem chtěla původně zvládnout sama, ale rychle jsem zjistila, že na to nemám zkušenosti. Nakonec jsme oslovili firmu https://www.gareko.cz/ , která nám koupelnu nejen obložila, ale také celkově zrekonstruovala. Díky jejich profesionálnímu přístupu a radám je výsledek přesně podle našich představ. Pokud hledáte odborníky na rekonstrukce bytu, rozhodně doporučuji jejich služby! 🙂