Jak natřít starý nábytek

Jak natřít starý nábytek

Dodejte svému starému nábytku nový život. Třeba právě novým nátěrem. Stačí se inspirovat našimi tipy a renovace starého nábytku pro vás bude hračka.
Jak natřít starý nábytek

Chcete oživit starý kus nábytku, který vám stále dobře slouží, ale už nezapadá do vašeho interiéru nebo vypadá opotřebovaně? Nebo potřebujete renovovat historický nábytek –  tzv. starožitnost? V tom druhém případě tuto práci raději přenechte odborníkovi, protože úpravami historického nábytku byste jej mohli poškodit. V tom prvním případě se do toho pojďme pustit!

Co budete potřebovat

  • Staré hadry, ručníky, případně noviny
  • Ochranné rukavice
  • Brusný papír všech tří hrubostí
  • Bruska
  • Jemný čistý hadřík
  • Malířský štětec
  • Pěnový váleček
  • Primer
  • Barva
  • Krycí lak nebo jiný nátěr

Příprava pracovního místa

Nejprve si připravte pracovní místo, kde budete natírat. Nezapomeňte na to, že budete pracovat s barvami a laky, proto je nutné otevřít okno, aby v místnosti cirkuloval vzduch. Místo, kde budete nábytek natírat, vyložte starými hadry. Připravte si ochranné rukavice.

Zjistěte kvalitu starého nátěru

Kvalitu původního nátěru zjistíte vyrytím křížku do dřeva a následným přilepením lepicí pásky. Pokud se na pásce po odlepení uchytí starý nátěr, bude jej nutné odstranit, protože by se odlupoval i po použití nového nátěru. Pokud původní barva drží na nábytku dobře, pouze povrch ošetříme louhem sodným.
Jak natřít starý nábytek

Příprava nábytku před odstraněním nátěru a barvením

Před úpravami nejprve odmontujte z nábytku všechny kovové součásti, jako jsou úchytky či držadla. Zabráníte tak jejich potřísnění barvou a ošetříte i místa pod těmito díly.

Odstranění původního nátěru

Starý nátěr odstraňujeme pomocí broušení. Je možné brousit ručně pomocí brusného papíru nebo můžeme použít brusku. Odstraňujete-li nátěr pomocí brusného papíru, nejprve použijte hrubý brusný papír (zrnitost 80), poté střední (zrnitost 120) a nakonec jemný (zrnitost 180). Přebytečný lak z těžko přístupných míst odstraňte kartáčovým nástavcem na vrtačce. Dejte si pozor, abyste nepoškodili dřevo. Nepoužívejte ocelové nebo mosazné kartáče. Starý lak je také možné opalovat horkovzdušnou pistolí, přičemž se vytvoří bublinky, které poté seškrábnete škrabkou. U nábytku, kde není možné lak odstranit mechanicky (složitěji tvarované předměty), lze použít chemický odstraňovač nátěrů. Po jeho použití povrch umyjeme vodou a vysušíme.

Drobné opravy

Místa, kde je dřevo popraskané či otlučené, je nutné vyspravit speciální pastou. Díky tomu povrch zarovnáte a sjednotíte. Poté se přečnívající pasta zbrousí smirkovým papírem či bruskou a nechá se zaschnout. Pokud plánujete vyměnit i staré úchytky a držadla za nové, vyspravte i otvory na tyto kovové části. Opět přebytečnou pastu seškrábněte a uhlaďte nožem. Poté nechte zaschnout.

Po broušení odstraňte prach

Po broušení nábytku odstraňte jemným hadříkem nebo lehce navlhčenou utěrkou prach a piliny. Můžete jej také umýt roztokem s čisticím prostředkem. Poté povrch osušte a nechte uschnout

Podkladový nátěr

Abyste ucelili povrch dřeva a nová barva lépe držela, naneste podkladový nátěr tzv. primer. Na nanášení použijte štětec nebo váleček, záleží na velikosti povrchu. Nátěr nechte opět zaschnout.

Výhody podkladového nátěru

Výhodou podkladového nátěru je lépe držící barva, která je rovnoměrně natřená a dlouho vydrží. Nátěr nemusíte natírat v silné vrstvě, postačí jím povrch potřít a pokrýt všechna místa. Silnější vrstvu primeru vyžadují často používaná místa, jako jsou držadla či opěrky. Také jídelní stůl či noční stolek je vhodné natřít silnější podkladovou vrstvou, abyste zajistili vyšší odolnost. Pokud chcete docílit „zašlého vzhledu“ nábytku, primeru se vyhněte.

Opět povrch obruste

Po nanesení a zaschnutí podkladového nátěru povrch jemně obruste smirkovým papírem. Zdrsní se a barva na něm bude lépe držet. Opět nezapomeňte otřít vlhkým hadříkem piliny a prach.

Natírání

K samotnému natírání použijte nejprve pěnový malířský váleček, poté štětec. Válečkem natřete větší povrchy, desky či dveře. Poté celý povrch ještě přetřete štětcem. Štětec také použijte na místa, jako jsou rohy, hrany, záhyby. Barvu nechte zaschnout a zkontrolujte, zde některá místa neprosvítají. Případně je ještě jednou přetřete. Pokud chcete, aby byl nátěr opravdu kvalitní, použijte speciální příměsi na dřevo, které jej zároveň ošetří. Můžete použít příměsi na bázi latexu, díky kterým nátěr zasychá pomaleji a díky tomu se na něm netvoří fleky. Nemusíte se bát, že by příměsi změnily odstín nátěru. Pořiďte si kvalitní štětec, odvede za vás polovinu práce. Navíc z něho nebudou odpadávat štětiny a loupat se lak. Kvalitní štětec vám také zajistí rovnoměrné natření barvy. Sice bude o něco dražší, ale zjednoduší vám celý proces.
Jak natřít starý nábytek

Druhý nátěr

Většinou je nutné provést i druhý nátěr. Barva často prosvítá nebo není nanesena rovnoměrně. Druhý nátěr vám zajistí 100% výsledný efekt. S druhou vrstvou počkejte, až zaschne první nátěr. Většinou to trvá minimálně 6 hodin, nejlepší je však počkat přes noc. S druhým nátěrem postupujte stejně, jako s tím prvním. Nejprve použijte váleček, poté štětec.

Fixace barvy

Chcete-li, aby byl nábytek natřený jako od profesionála a barva vydržela co nejdéle, na závěr ji ještě zafixujte. Počkejte, až zaschne poslední nátěr a připravte si lak nebo tzv. ochranný nátěr. Zabráníte tak odlupování barvy a dodáte nábytku lesk. Na fixaci barvy použijte štětec. Lak nechte zaschnout a na nábytek přidělejte všechny kovové části.

Tipy

Na ekologickou úpravu dřevěných předmětů lze také použít oleje a vosky. Velmi účinný je například včelí vosk, který odpuzuje vodu a odolává vnějším vlivům. Mezi další ekologické prostředky patří barvy na bázi přírodních pryskyřic a olejů. Přírodního hladkého vzhledu nábytku dosáhnete leštěným lakováním. Nanesete několik vrstev laku a následně jej pečlivě brousíte. Lak je ideální nanášet stříkací pistolí alespoň ve čtyřech vrstvách. Po každém nánosu je nutné počkat 6 hodin, až zaschne. První nános je nutné zředit 20 % ředidla, ty další 5 % – 10 % ředidla. Po dokončení posledního nánosu necháme nábytek prosychat tři dny. Pečlivě jej zbrousíme a natřeme syntetickou politurou. Místo klasického nátěru také můžete použít akrylovou barvu ve spreji. Po ní již není nutné aplikovat krycí lak, protože je velmi odolná. Pokud chcete minimalizovat počet nátěrů, přidejte trochu barvy přímo do primeru. Vznikne tak výraznější bariéra mezi nátěrem a dřevem, a zabráníte tak prosvítání.

O nábytek se starejte

Pokud jste dopřáli svému nábytku renovaci v podobě nového nátěru, tím to vše nekončí. Je nutné mu věnovat péči i potom. Umístěte jej na vhodné místo, kde je vlhkost vzduchu mezi 50 % až 60 % a nemění se zde teplota. V příliš vlhkých prostorách nábytek napadají houby a plísně. V suchu naopak praská a barva z něj opadává. Starý a malovaný nábytek otírejte suchým hadříkem a ošetřujte včelím voskem. Oblíbené leštěnky povrch nábytku spíš ničí.

Starožitnosti

Pokud si nejste jistí, zda nemáte doma poklad v podobě starožitného nábytku, obraťte se na restaurátora, který vám nábytek bezplatně posoudí. Renovaci starožitnosti pak ponechejte odborníkům.
Jak natřít starý nábytek

Zvelebte si domácnost

Renovovat můžete jak staré kusy nábytku, který již vypadá nevzhledně nebo barevně „neladí“ do vaší domácnosti, ale také opotřebované židle či dveře. Nový nátěr dodá vašemu nábytku šmrnc a vy tak budete mít dobrý pocit, že jste se zasloužili o zvelebení domácnosti.
Rate this post

3 komentářů k Jak natřít starý nábytek

  1. Tyjo, mockrát děkuju za rady a tipy. Mám na půdě jeden konferenční stolek který už je teda poměrně starý, ale zase je dost praktický, tak mi ho bylo líto vyhodit. Problém je, že deska na něm je hodně opotřebovaná. Říkal jsem si, že by možná stálo za to ji nějak oživit. Určitě bude potřebovat obrousit a teď nevím jestli ji pak i natřít na nějakou barvu nebo jen nalakovat. Nalakování by vlastně možná i stačilo.

  2. Nedávno jsme s manželem objevili na půdě naší chaty, kterou jsme si koupili starožitný nábytek, který nás doslova uchvátil. Proto jsme se rozhodli, že si ho sami zrekonstruujeme. Manžel nakoupil brusný papír, barvy, laky, štětce, abychom měli všechno, co bychom mohli potřebovat. Musím nás opravdu pochválit, jelikož už máme v chatě nádherný nábytek.

  3. Někde jsem slyšel i to, že na starý nábytek se mnohem více vyplatí mokré lakování. Teda minimálně za předpokladu toho, že to chcete mít třeba na další dekádu a nechcete to ručně lakovat následně pak každý rok znovu a znovu. Nicméně je to pak samozřejmě taky o těch nákladech a o tom, kolik do toho chcete investovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *