Objednáváte často z Ameriky a potřebujete poradit, jak neplatit clo? U nás jste na správném místě! Vysvětlíme vám, co je to clo a jak se mu úspěšně vyhnout. V tomto článku se také věnujeme DPH za dovážené zboží. Pojďme tedy na to!
Co je to clo
Clo je tzv. celní poplatek, který se vybírá při vstupu přes celní hranici našeho státu. Vše se koná pod záštitou celní správy, která se řídí celním zákonem. Stát si tímto hájí svůj vlastní vnitřní trh před zbožím z jiných zemí. Hlavním účelem je zisk, který se stát snaží, pomocí obchodní politiky, udržet uvnitř naší země.
Clo dělíme na tři druhy
- Dovozní – platí se za dovezené zboží
- Vývozní – platí se za vyvezené zboží. Týká se ho například prodej ropy.
- Tranzitní – platí se za zboží, které pouze projde státem
Zóna volného obchodu
Se clem také úzce souvisí zóna volného obchodu. Jedná se o nejnižší stupeň ekonomické integrace. Dvě či více zemí se vzájemně dohodnou, že mezi sebou úplně nebo částečně odstraní clo u některých výrobků. Navzájem se tak mezi sebou propojí a odstraní obchodní bariéry. Zpravidla takto země obchodují s průmyslovými výrobky.
Jaký je procentuální zisk z proclení zboží?
Procentuální zisk je pohyblivá částka od 0 % do 10 % z celkové hodnoty zboží, plus případné náklady na pojištění či dopravu. Každý druh zboží spadá pod určitý druh proclení a všechny mají svůj kód, který najdeme na webových stránkách celní správy. Z dováženého zboží můžeme tak hradit DPH nebo CLO, případně obojí najednou.
Pro výpočet DPH potřebujeme znát tyto základní údaje:
- Clo (pokud spadáme do vyměřené skupiny)
- Hodnota zboží
- Doprava
- Služba celní deklarace
Pro výpočet CLA se započítává:
- Náklady na dopravu
- Hodnota zboží
- Pojištění (pokud je sjednáno)
Vzorce pro výpočet:
CLO = x % z (hodnota zboží + poštovné)
DPH = x % z (hodnota zboží + poštovné + CLO)
Dovoz zboží z USA a osvobození od poplatků
Pokud dovážíte zboží z USA a chcete vědět, zda podléhá proclení, budete potřebovat znát následující pojmy:
- vlastní hodnota zboží – hodnota zboží bez poštovného a pojištění
- úhrnná hodnota zboží – vlastní hodnota zboží + poštovné
- celní hodnota zboží – vlastní hodnota zboží + poštovné
Na základě výše zmíněných pojmů pak dokážete snadno zjistit, zda budete za zboží platit poplatek za CLO či DPH.
- Celková hodnota zboží nepřesahuje 22 EURO – poplatek za clo a DPH neplatíme
- Hodnota zboží do 150 EURO, úhrnná hodnota nad 22 EURO – neplatíme CLO, platíme DPH
- Vlastní hodnota zboží nad 150 EURO – poplatek za CLO i DPH musíme platit
K přepočtu se používají měsíční kurzy, díky kterým snadno převedete částku z EUR na koruny.
Aktuální sazba DPH je 21 %. O jeho výši ovšem rozhoduje také druh zboží a jeho cena. Například knihy mají nižší sazbu a to 10 %. Sazebník pro výpočet CLA najdeme na webových stránkách celní správy.
Soukromé balíčky v EU
Pokud máme přátele či rodinu v rámci evropské unie a pošlou odtud balíček k nám do ČR, jste od cla i DPH osvobozeni, i kdyby byla hodnota balíčku třeba 980 euro.
Jak obejít clo při dovozu zboží z USA
- Balík, který Vám bude doručován, by měl být zabalen zcela běžně, neměl by vyčnívat. Ideální je, když bude zabalen stejně tak, jako když posíláte balíček své kamarádce do ciziny, a to nenápadně nebo s označením „zásilka malé hodnoty“. Pak můžete doufat, že se proclení úspěšně vyhnete.
- Hodnota zásilky do 45 EURO je možná bez poplatku mezi soukromými osobami. Neplatí však při dovozu kávy nebo čaje. Omezení je stanoveno na více než: 500g kávy nebo 200g kávového extraktu a esence, 100g čaje, nebo 40 g čajového extraktu a esence.
- Pozor – osvobození od CLA a DPH se ovšem netýká alkoholických nápojů, tabákových výrobků, parfémů a toaletních vod. Na toto zboží bude vždy clo i DPH vyměřeno, ať už je jejich cena jakákoliv.
Příklady proclení:
- Objednáte si například pouzdro na telefon za 8 eur, z toho poštovné stojí 4 eura. Úhrnem je hodnota zboží 12 euro – jste osvobozen od DPH i cla.
- Vaše kamarádka z USA Vám pošle značkovou mikinu v celkové hodnotě 28 euro, poštovné je za 8 euro. Do deklarace uvede, že jde o dar – jste osvobozen od cla i DPH.
- Koupíte si kabelku 80 euro, úhrnná hodnota je 100 euro – zboží je osvobozeno od cla, ale musíte zaplatit DPH.
- Objednáte si televizi za 850 euro, poštovné stojí 21 euro. Vlastní hodnota výrobku již přesahuje 150 euro, tudíž u zboží budete nuceni zaplatit jak clo, tak i daň.
Výjimky ze stanovených limitů
Výjimka je například u cestujících v letecké dopravě. Zde probíhá osvobození od DPH až do výše 430 EUR a u dětí do 15 let se jedná o částku do 200 EUR. Hranice pro clo zůstává stejná, a to 150 EUR.
Množstevní limity pro cigarety, alkohol a tabák při dopravě letadlem k osvobození od CLA a DPH
Při tomto množství jste ještě osvobozeni od cla, pokud jej přesáhnete, CLO a DPH budete muset hradit. Tyto limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. Jeden člověk si tak nemůže dovézt 100 doutníků a 200 cigaret, protože součet položek nesmí překročit 100 %. Můžete si tedy například dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.
- 100 doutníků do 3 gramů
- 200 cigaret
- 250g tabáku
- 1 litr alkoholu či alkoholických nápojů, s obsahem vyšším než 22 % či nedenaturovaného lihu s obsahem nejméně 80 %
- 2 litry alkoholu s obsahem alkoholu nejvýš 22 %
Kontroly na letišti po příletu do ČR
Při kontrole na letišti, a to pouze během letů mimo schengenský prostor, vás mohou celníci zkontrolovat u pasové kontroly a během vyzvednutí zavazadel (v průchodu kontrolní bránou s rentgenem). Jedná se tak zejména o případy, pokud mají sami podezření na dovážené zboží nebo tak mohou činit i v případě namátkové kontroly.
Proč nakupovat v USA
Stále ještě platí, že je zboží v USA výrazně levnější, případně na našem trhu dané zboží ani nemáme. V amerických internetových obchodech lidé nejčastěji objednávají oblečení od bot až po kabelky. Jedná se většinou o značkové kousky, které se právě v USA pohybují za zlomek ceny oproti České republice.
Oblíbená je také elektronika, která se v USA také pohybuje o mnoho levněji, ale v tomto případě si dejte pozor na záruku, která je pouhý jeden rok.
Co se děje se zásilkou při překročení hranic?
- Dopravce rozdělí dodávky podle toho, zda jsou zaslány z EU či mimo ní.
- Každý balíček musí mít svůj doklad, u kterého je nutné, aby se shodoval s výsledky rentgenu, na který se každý balíček pošle.
- Všechny zásilky, které jsou dodány mimo EU, se musí hlásit celní správě.
- Každá zásilka, která je do 22 euro, je propuštěna a odeslána k adresátovi. Ovšem i zde se najde pár výjimek. Celní správa může „namátkově“ zkontrolovat obsah i těchto nízkonákladových zásilek.
- Ostatní dodávky jsou odeslány k celnímu řízení na sklad.
Jak postupovat při zahájení celního řízení?
Nejprve obdržíme dopis o zásilce ze zahraničí. Zde se dozvíme o tom, jak postupovat a proč byl náš balík zadržen. V dopise nás vyzývají, abychom vše vyřešili buď osobně na adrese, kde sídlí celní úřad, či zplnomocněním České pošty za určitý poplatek, dle jejich aktuálního sazebníku. Po uhrazení cla můžeme očekávat dodání balíku do 5 pracovních dní. Zboží je však prozatím ponecháno v dočasném skladu.
Když odmítnete uhradit celní řízení
V tomto případě zůstane zboží na skladě 20 dní. Po uplynutí této lhůty se zboží vrací odesílateli na jeho vlastní náklady.
Jaké doklady k doložení pro celní řízení budu potřebovat?
Je nutné doložit potvrzení o platbě z internetového bankovnictví a také, jaké zboží se v balíku nachází, a zda bude sloužit k soukromým účelům.
Pozor na pokuty
Když vyměří celní úřad poplatek za clo, je nutno jej zaplatit, jinak dojde ke vzniku tzv. celního dluhu. V případě, že nedojde k zaplacení dlužné částky, je orgán oprávněn udělit pokutu až do výše 50 000 korun nebo může zboží také zabavit.
Oprávnění dopravce a celní správy
Při třídění zásilek má Česká pošta právo, v případě podezření, požádat celní úřad o nahlédnutí do zásilky. Vše se musí odehrávat za přítomnosti celníka. Má možnost nahlédnout k přiloženým dokumentům, avšak nesmí zapomenout označit zásilku slovy „OTEVŘENO PRO CELNÍ ÚČELY“.
Na co vše si ještě dát pozor
Seznámili jsme vás s tím, co je to clo, kdy jej budete muset uhradit, a v jakém případě budete muset zaplatit DPH. Nákup ze zemí mimo EU má své výhody, ale také různá úskalí. Svět se bohužel hemží padělky, a proto bychom měli každý náš nákup určitě pečlivě zvážit, a to zejména pokud jde o již výše zmiňovanou výhodnou elektroniku či oblečení. Občas je lepší zaplatit si za kvalitní a pečlivě odvedenou práci, než podporovat padělané zboží za zlomek ceny.
Mám dotaz v opačném gardu : při koupi oblečení ze zahraničí projdu celním řízením a zaplatím požadované clo + dph + poplatek poště za proclení.
Zboží mi ale nevyhovuje a já jej eshopu v zákonné lhůtě vrátím.
Lze v tomto případě (a kde a jak) uplatňovat nárok na vrácení cla a dph?
Díky, R.