Jak postavit umělou stěnu

Zbláznili jste se do lezení a potřebujete pořád trénovat? Jestli máte doma vhodný prostor, nebo prázdný kout, vytvořte si stěnu vlastníma rukama podle mého návodu.

Domácí stěna – kolik potřebuju místa?

Mít vlastní stěnu už není tak nereálné, můžete na ní trénovat od rána do večera. Zpevníte na ní a zapojíte svalstvo celého těla. Pro stěnu si vyčleňte část místnosti, nevolil bych pokoj, kde se spí kvůli prašnosti. Spousta lidí využívá ke stavbě stěny chodby, velké předsíně, případně garáže.

Stěna na obrázku má asi 10 m2.

Náklady byly následovné:

  • Kovová konstrukce a svařování: 9 000
  • Desky: 2 500
  • Šrouby, spojovací materiál a barva: 2 500
  • Úchyty (mix z různých zdrojů): 5 000

K nákladům je nutné připočítat i práci. Buď to zvládnete sami za 40 hodin nebo si někoho pozvete a adekvátně zaplatíte. Postavit si můžete i menší stěnu, pak vás taky vyjde o něco méně.

Stavba stěny krok za krokem

1) Jako první si určíte velikost stěny. Ideální velikost neexistuje, protože si vždy budete myslet, že je malá, ale jako minimum berte , berte alespoň 2x2x2 metry. Když přidáte na stranách, zalezete si ještě líp. Příliš malá stěna vás bude hodně omezovat, myslete na to.

2) Opravdu je nutný SAMOSTATNÝ prostor. Vůbec ji nestavte v obýváku nebo dokonce v ložnici. Magnézium je prach a dýchat ho rozhodně nechtějte.

3) Určete sklon. Pokud budete na vašich chytech často trénovat, zvyknete si na ně a budete za ně dělat delší kroky, brát menší chyty a snadno si můžete přivodit zranění. Proto je třeba patřičným převisem eliminovat kroky za pro vás velmi malé chyty. Malou stěnu si nepořizujete kvůli zlepšování techniky, ale hlavně pro celkové posílení.

A to nás vede spíše k převisu než kolmici. Podle mého názoru bude ideální převis kolem 45°. Stále ještě se jedná o reálné lezení, ale vy stále visíte, nemůžete odpočívat a zároveň trénujete celé tělo včetně prstů i břicha.

Pro svou stěnu jsem nakonec využil svařenou železnou konstrukci. A tady platí dvakrát měřte.

4) Nakupte si chyty. Jsou docela drahé, tak část můžete nahradit opět vlastní výrobou. Nejsnazší bude, když je vytvoříte ze dřeva, lipové je ideální.

Z čeho je lezecká stěna?

Často se na stěny používá sololit. Musí být dost silný, aby vše bylo pevné a konstrukce vás udržela. Má stěna je vyrobená z OSB desek, jejíž kraje se mohou vyztužit dřevěnými trámky. Alternativou pak je kovová konstrukce.

Upevnění stěny

Pro sklápění desky existuje docela dobré řešení – kovový řetěz. Já jsem pro svou stěnu použil chemickou kotvu.

Připravte si velký počet natloukacích matek, které zatlučete do předvrtaných děr. Díry by měly tvořit pravidelný rozestup 10 x 10 cm nebo případně 15 x 15 cm.

Do šroubů pak dáte chyty, jak budete chtít.

Pustíte se do toho?

Autor: Tomáš Vak, vášnivý lezec a majitel obchodu Affekt.

Rate this post

2 komentářů k Jak postavit umělou stěnu

  1. Ahoj, jakou tloustku OSB desek jsi zvolil?
    Jak husty je podkladovy ram.

    Diky

  2. Něco takového bych chtěl pak taky postavit dětem doma a myslím si, že to bude docela dobrý nápad. Jen přemýšlím, zda musím kupovat svářečky MMA nebo si ji mám raději půjčit od souseda. No, přemýšlím nad tím fakt jako dlouho a co si budeme povídat, člověk by to chtěl mít raději doma. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *