Posměšky, urážky či ponižování v práci, to vše může vypadat zcela nevinně. Problém však nastává, když se takové chování stupňuje a začíná být neúnosné. Řeč je o šikaně na pracovišti. Možná jste ji nikdy nezažili, ale přihodit se může každému a dokáže pěkně znepříjemnit život. Trvalá neúnosná šikana dokonce způsobuje psychické problémy šikanovanému. Připravili jsme si pro vás článek, ve kterém se budeme zabývat následujícími otázkami:
- Co můžeme považovat za šikanu na pracovišti?
- Jaké jsou druhy?
- Jak se vypořádat se šikanou?
- Jak se vzpamatovat z šikany?
- Jak řešit šikanu na pracovišti z pozice nadřízeného?
Co můžeme považovat za šikanu na pracovišti?
Čas od času dochází v zaměstnání k rozepřím mezi spolupracovníky. Občas se najde i takový kolega, který vytváří nepříjemné pracovní prostředí. Rád si rýpne, vysmívá se neúspěchu ostatních nebo dokonce pomlouvá. Téměř v každé práci najdete takového člověka. Jaký je ale rozdíl mezi hulvátským kolegou, který se vyžívá v nemístných poznámkách, a šikanátorem?
Šikana je vědomé urážení, slovní napadání či ponižování, které tvoří potěšení šikanujícímu. Šikanující neboli šikanátor se takto chová naprosto cíleně. Těší ho zraňovat druhého a působit mu psychickou bolest a smutek. Většinou si k tomuto jednání vybere jednoho konrétního člověka, kterého považuje za slabšího jedince.
Co z toho má šikanující?
Ten, kdo šikanuje, má většinou sám nějaký osobní problém, který nedokáže řešit, a svou zlost si vybíjí na jiném člověku. Ačkoliv šikanátor vypadá velmi sebevědomě, obvykle se jedná o nejistou osobnost, která se potřebuje neustále ujišťovat, že je nad věcí.
Jak bezpečně poznat šikanu?
Tyto projevy jsou jasným důkazem šikany na pracovišti.
- Urážky, ponižování, shazování před ostatními
- Nadávky
- Křik
- Neustálá kritika a hledání chyb
- Přetěžování
- Podrývání sebevědomí
- Zatajování informací nezbytných k provedení práce
- Pomluvy a vyčleňování z kolektivu
Pokud člověk zažívá tyto projevy šikany, cítí se nejen poníženě, ale i frustrovaně. Často nemůže spát, netěší se do práce, nebo se dokonce bojí. Začíná trpět zdravotními problémy, jako je bolest žaludku, vysoký krevní tlak či nevolnosti. Rodina také brzy pozná, že není vše v pořádku.
Velkým problémem je, že šikanovaný se sám cítí provinile. Má pocit, že si to zavinil sám. Že možná neměl být tak aktivní v práci, případně že si kolegu připustil moc k tělu. Dostává se tak do fáze, kdy je jeho sebevědomí na bodu mrazu. Z toho důvodu pak nechce šikanu řešit, protože se za ni stydí.
Jaké jsou druhy šikany?
Podle toho, kdo šikanu provádí, rozlišujeme dva druhy šikany:
Mobbing
Mobbing je šikana mezi zaměstnanci sobě rovnými. Často šikanuje kolega, který se cítí ohrožený či závidí pracovní úspěchy. Jeho cílem je psychicky ranit šikanovaného a pokud možno jej „vyštípat z práce“. Používá k tomu všemožné způsoby.
Mluví o šikanovaném za zády a šíří pomluvy, které mu kazí reputaci. Chová se rasisticky nebo útočí na jeho náboženství. Zesměšňuje ho, ponižuje či zcela ignoruje. Nabádá ostatní, aby s ním nemluvili a raději se mu vyhýbali.
Bossing
Bossing je naopak šikana ze strany zaměstnavatele nebo nadřízeného. V tomto případě se jedná o složitější rozlišení šikany a pravomocí šéfa. Ten mnohdy zneužívá svých možností a z obyčejného vedení a přikazování dochází až k šikaně.
Jak poznáte bossing?
Šéf vás nutí dělat degradující úkoly. Vaše úsilí a snahu hodnotí negativně. Nikdy neuzná, že máte pravdu. Naschvál vás přemístí na jiné pracoviště. Neustále vás kritizuje a uráží. Může docházet i k sexuálnímu obtěžování.
Jak se vypořádat s šikanou?
- Promluvte si
Ačkoliv to není jednoduché, šikanátora vyděsíte, když seberete odvahu a půjdete za ním. Zeptejte se ho, zda má nějaký problém a proč se k vám tak chová. Nemějte strach, často se jedná o duševně nevyrovnaného jedince, který se pouze schovává pod hrubou maskou. Uvidíte, že překvapíte nejen sebe, ale i jeho. Budete se potom cítit mnohem lépe a on možná dá pokoj. Pokud ne, existují další kroky.
- Sežeňte si důkazy
Nejste si jistí, že k šikaně opravdu dochází? Vše si pečlivě zapisujte. Veďte si deník, kam zaznamenáte veškeré chování vašeho kolegy k vám. Navíc vám to pomůže se s šikanou lépe vypořádat a utřídit si myšlenky.
- Máte svědky?
Ne každý se vás hned zastane, ale pokuste se najít alespoň jednoho kolegu, který o šikaně ví a postaví se za vás. Nebo alespoň řekne nadřízenému, že jste si to nevymysleli.
- Vyčkejte
Neběhejte za nadřízeným kvůli každé bolístce. Sežeňte si dostatek důkazů, svědků a vydržte. Až si budete jisti, že se opravdu jedná o šikanu a že vám ji někdo dosvědčí, běžte za šéfem.
- Za kým jít?
Máte důkazy, svědka, ale to stále neřeší váš problém. Teď přichází důležitý krok, a to je schůzka s nadřízeným. Ujasněte si, co mu chcete sdělit. V klidu a jasně mu vysvětlete situaci. Naznačte, že jste vyzkoušeli veškeré možnosti, ale marně. Teď už to bude na něm, nechte ho, aby vaši situaci řešil.
Pokud vás šikanuje vedoucí, jděte za jeho šéfem, případně si domluvte schůzku na personálním oddělení. Pokud ve vašem zaměstnání nemáte toto oddělení, nechte si pomoct od jiné odpovědné osoby.
- Nic se nevyřešilo
Jestli se situace stále nevyřešila, nezbývá vám, nežli uvažovat o změne pracovního místa. Zvažte, zda má smysl zůstávat v zaměstnání, kde se necítíte spokojeně.
Jak se vzpamatovat ze šikany?
Prošli jste si šikanou a snažíte se vrátit do normálního života, či dokonce nastoupit do jiného zaměstnání?
- Dovolená
Abyste se mohli plně zotavit po náročném období, je vhodné dát si chvíli pauzu od práce. Nejlepším řešením je vzít si dovolenou. Udělejte to alespoň na čtrnáct dní.
- Relaxujte
Najděte si dostatek času na odpočinek. Začtěte se do kvalitní knížky, pusťte si oddychový film nebo vyrazte do přírody. Velmi pomáhá sport, při kterém přijdete na jiné myšlenky.
Jak řešit šikanu z pozice nadřízeného?
Jako nadřízený máte povinnost zajistit na pracovišti takové podmínky, ve kterých budou zaměstanci žít v symbióze a vzájemně si sebe vážit.
Jak zabránit nepřátelskému prostředí?
Netolerujte šikanu ani jiné projevy neúcty! Podpořte přátelské prostředí tím, že budete ke všem zaměstnancům přistupovat rovnocenně a dokážete ocenit jejich úsilí a snahu. Chovejte se k nim jako k týmu. Vysvětlete jim, že jsou pro sebe všichni navzájem důležití a aby fungovali jako tým, musí spolu komunikovat.
Dovolte jim, aby se naučili problémy, které mají mezi sebou, řešit společně s vámi, jako s prostředníkem. Pro vás to bude sice náročnější, ale odměnou bude skvěle sehraný tým, který dokáže spory řešit, komunikovat a hlavně je nedusit v sobě. Většina neshod vzníká právě díky nevyřešeným věcem, které hnijí někde hluboko v nás.
Podaří – li se vám takto pracovat se svými zaměstnanci, máte vyhráno.
Pokud se šikana přesto objeví
Když i přes vaši snahu dojde na pracovišti k šikaně, postupujte stejným způsobem, jako v předchozím bodě. Komunikujte se zaměstnanci, vysvětlete jim, jak jsou důležití pro fungování firmy a jak vám na nich záleží. Do otázky šikany zapojte i firemního psychologa, který se bude na problém dívat odborným pohledem.
Jak podpořit týmového ducha v zaměstnancích
- teambuildingové akce
- malé týmové soutěže
- chvalte a zase chvalte
- nezdůrazňujte chyby, raději se vždy zaměřte na to, co udělali dobře
- naučte je komunikovat mezi sebou
Dobrý večer všem.
Jsem v situaci, že dnes už opravdu pohár trpělivosti přetekl a musel jsem se sebrat a odejít z práce. V krátkosti ve firmě kde pracuji, jsem za svůj život tak strašný pracovní podmínky nezažil. Firma, která zaměstnává převážně přes agenturu. My Češi jsme v menšině. Převládá tam národnost UA a Indická. Jelikož tyto lidé pracují 12 hodin – pět dní v týdnu, jsou oblíbenější. Celkově se zaměstnavatel nezajímá o lidi. Za mé působení ve firmě ( 3 roky ), odešlo mnoho ( normálních, spolehlivých ) lidí ( Česká národnost). Aktuálně vím o člověku, z personalistiky, který se psychicky sesypal a je již na dlouhodobé neschopence.
K věci: Jsem rozhodnutý, že v Pondělí podám písemnou výpověď. Ale nechce se mi tam celou výpovědní dobu vykonat. Chci být na neschopence, jelikož jsem neschopný. V práci mě nikdo neuznává, že mám jakoukoliv pravdu. Všeobecně se v práci o mě šíří, že jsem jeden z nejspolehlivějších pracantů – člověk k nezaplacení. Poraď Te mi: Mám jít nejprve k mému obvoďáku lékaři, zde ale se též obávám, že mě nebude brát vážně- nevím -znám ho. Může psychiatr vystavit neschopenku? Za každou odpověď budu velmi vděčný.
Naštěstí jsem nikdy nezažila šikanu na pracovišti. Nedávno jsem organizovala teambuilding pro naši firmu. Věřila jsem, že celá tahle akce bude mít úspěch. Naštěstí společně strávený čas všechny kolegy více stmelil. Nyní jsme jako kolektiv mnohem silnější a dokážeme lépe spolupracovat. Všem se teambuilding líbil a už se těšíme na další akci.