Cukrovka, odborně diabetes mellitus, představuje chronické onemocnění, jež je charakterizováno zvýšenou hladinou cukru v krvi, tzn. hyperglykémií. Může zkrátit lidský život až o 10 let. Množství cukru v krvi usměrňuje hormon inzulin. Nedostatek inzulinu v těle je příčinou vzniku cukrovky 1. typu – nejčastější výskyt v dětství (často genetické dispozice). Důsledkem snížené citlivosti tkání těla na inzulin je cukrovka 2. typu – nejčastěji se vyskytuje u obézních, nebo starších lidí.
Nejčastější příčiny
Příčiny nejsou jasné na první pohled – jsou často skryté. Nejčastějšími příznaky cukrovky obecně je:
- větší žízeň – při zvýšení hladiny cukru v krvi nedovedou ledviny cukr udržet a propouštějí ho do moči, což nutí jedince více pít,
- častější močení – navazuje na větší žízeň, viz bod výše,
- snížení tělesné váhy – glukóza se nedostane do buňky, začne trpět nedostatkem vnitřní energie a začne si chybějící energii zajišťovat rozkladem tuků,
- nebo naopak zvýšení tělesné hmotnosti a chuti k jídlu,
- kožní infekce,
- svědění,
- malátnost, mdloby,
- únava, svalová slabost,
- zamlžené vidění,
- porucha vědomí,
- menší chuť do života,
- pomalé hojení ran,
- bolesti nohou a mravenčení chodidel,
- ztráta ochlupení,
- zvracení aj.
Pokud registrujete tyto příznaky, nemusí se nutně jednat o cukrovku. Přesnou diagnózu vám sdělí váš ošetřující lékař na základě odběru krve, vyšetření moči a dalších vyšetřeních. Hlavními příčinami cukrovky je obezita, nezdravý životní styl a příliš málo pohybu, z čehož plyne správná prevence – žít zdravě a hýbat se.
Cukrovka 1. typu
Cukrovka 1. typu je nejčastější a je způsobena nedostatkem inzulinu v těle, čímž vniká celoživotní závislost jedince na zevním podávání inzulinu. Vyvíjí se pozvolna, obvykle v období jara a podzimu, kdy řádí virová onemocnění. Hlavním příznakem cukrovky 1. typu je zvýšená žíznivost a časté močení. U dětí s cukrovkou není výjimkou, že se především v noci pomočují. Časem se v dechu a moči objeví aceton, což způsobuje dráždivost a únavu. Dále nastupuje mírnější porucha vidění, nebo kožní infekce (časté je svědění genitálií). V případě, že tyto příznaky člověk přehlédne, nemoc o sobě dává vědět bolestí břicha a zvracením. Mohou nastat i akutní komplikace, jako je například akutní diabetická ketocidóza, která má v případě nenastoupení léčby smrtící důsledky. Někteří se mylně domnívají, že děti z cukrovky mohou vyrůst, což je nesmysl – cukrovka je bohužel celoživotní onemocnění, které nelze vyléčit.
Cukrovka 2. typu
U cukrovky 2. typu jsou příznaky nevýraznější a méně časté. Obvykle nemoc objeví lékař náhodně z krevních odběrů pacienta. Příznaky jsou mimo jiné stejné, jako u cukrovky 1. typu – především časté močení, zvýšená žíznivost, zhoršení zraku, mravenčení různých částí těla či úbytek na váze.
Hlavním ukazatelem pro zjištění cukrovky je vymezení hladiny cukru (glukózy) v krvi – glykémie. Udává se v jednotce mmol/l (čtěte milimol na litr). Zdravý člověk má hodnotu glykémie nad 3,3 mmol/l, na lačno maximálně do 6 mmol/l. Po konzumaci jídla může být hodnota glykémie nepatrně vyšší, ale následně rychle klesá zpět na běžnou hodnotu.
mam cukrovku mam svedeni a pak puchyre poradte lecbu
dobrý den,je mi 40let jsem poslední dobou velmi unavená,mám těžké nohy.stačí když se trochu bouchnu udělaj se mi hned modřiny které se dlouho hojí.moje maminka má cukrovku a píchá si inzulín.včera na zahradě mi jen tak změřila tím přístojem.vyšlo mi 16,4. před tím jsem měla jedno pivo míchané s kolou.chtěla bych se zeptat jsou to příznaky cukrovky???děkuji za odpověd .ještě jsem chtěla dodat chodím často čůrat.
Dobry den je ni 40 let v poslednich tydnech citim slabost celiho tela a hlavne rano je mi na zvraceni za poslednich 5 let sem přišel o všechny vrchni zuby ktere mi sami vipadli a vubec nemam potřebu pit vydržim i 24 hod bez vody a pak piju jak blazen prosim když se da o nejakou radu Vopred Dekuji
Dobrý deň, zistili mi cukrovku, po glykemickom vyšetrení mám cukor 13,82. Zatiaľ mi lekár doporučil dietu a schudnúť. Mám 164 výšku a 73kg. Poprosila by som poradiť či mi dieta a schudnutie pomôžu a ako upraviť jedálny lístok.