Jak se zbavit octomilek

Jak se zbavit octomilek

Octomilky jsou, hned za komárem a mouchou, jedním z nejotravnějších druhů hmyzu. Jsou to malé mušky, které se rychle množí a poletují okolo ovoce. Podařilo se nám vypátrat, jak se jich rychle a účinně zbavit! Proto vám přinášíme následující rady, tipy a triky, jak octomilky z domácnosti vypudit.

jak se zbavit octomilek

Octomilkám se jinak také říká vinné, octové či ovocné mušky. Jejich sezóna je od léta do podzimu, kdy máme doma nejtepleji a ony se mohou zvesela množit. Nejraději sedají na ovoce, zeleninu, zbytky jídla či okraje skleniček s pitím. Jakmile se jednou nastěhují do vaší domácnosti, budete mít opravdu velký problém se jich zbavit. S našimi radami to však zvládnete levou zadní!

Poznejte svého nepřítele

Octomilka (Drosophila) je malý dvoukřídlý hmyz, který patří do čeledi octomilkovití. Rod octomilek zahrnuje až 1500 druhů, které se liší vzhledem, chováním a způsobem rozmnožování. Hojně se využívá v genetických výzkumech a je modelovým organizmem vývojové biologie.

Je typicky zbarvena od světle žluté po načervenalou hnědou až do černa. Má výrazně červené oči. Nejčastěji se vyskytuje na přezrálém či hnijícím ovoci a měří pouhých pár milimetrů. Havajské druhy ale dorůstají velikosti větší než je moucha domácí.

Výskyt octomilek

Kromě toho, že rády obývají vaši kuchyň, vyskytují se po celém světě. Většina druhů žije v tropických oblastech: na pouštích, v deštných pralesích, ve městech, močálech i vysokohorských zónách. Severské druhy octomilek jsou schopny zimního spánku.

Některé druhy octomilek jsou silně vázány na lidi a tzv. zdomácněly (např. D. melanogaster, D. immigrans a D. simulans). Další druhy byly přepravou ovoce zavlečeny téměř do celého světa.

Jak se rozmnožují?

Samečkové rodu Drosophila bifurca mají nejdelší spermatické buňky ze všech živých organizmů na zemi. Jejich spermie jsou dlouhé kolem 5,8 centimetrů (několikanásobek samečkovi délky). Spermatické buňky octomilky obecné mají délku 1,8 milimetrů, ale i tak překračují 300 násobně délku lidských spermií.

Octomilka se líhne ve výživných zdrojích potravin, jednotlivé rody octomilek mají rozdílné podmínky líhnutí a také kladou rozdílný počet vajíček (10 až 400). Mezi její predátory patří roupce a vosy. Larvy pojídají například mravenci.

První živý tvor ve vesmíru

Octomilka byla prvním tvorem na světě, kterému vědci dokázali rozluštit DNA, díky čemuž přišli na kouzlo křížení a klonování. A ačkoliv jsme se ve škole všichni učili, že prvním tvorem ve vesmíru byla Lajka, byly to právě octomilky, které Rusové poslali do vesmíru jako první. Mušky se dokonce vrátily z kosmu živé. Lajka byla až druhá a cestu bohužel nepřežila.

Co má octomilka nejraději

Octomilka si nejraději pochutná na nahnilém ovoci, zelenině či třeba sladkém nápoji nebo víně, prostě na čemkoliv, co kvasí. Stačí v kuchyni ponechat starší svačinu, slupku od banánu nebo nahnilou broskev a během jednoho dne máte kuchyň plnou octomilek.

Jak se zbavit octomilek

Jak se k vám domů dostane?

Octomilka si nejčastěji najde cestu do vaší domácnosti oknem či dveřmi. Poté už se vesele množí nakladením miniaturních vajíček, například u odpadkového koše, mísy s ovocem či poblíž kuchyňského dřezu. Klade až 400 vajíček, ze kterých se za tři dny vylíhne další generace octomilek. Proto je nutné proti nim zasáhnout co nejdříve.

Preventivní opatření – aneb, lepší když jim nejdřív zabráníte se u vás zabydlet

Pokuste se nejprve dodržet těchto pár pravidel, díky kterým by se u vás nemělo octomilkám líbit.

  1. Udržujte v kuchyni a jídelně maximální čistotu, nenechte nikde na stole zbytky jídla
  2. Ovoce raději uskladňujte v lednici, pokud jej chcete ponechat na stole, pravidelně ho prohlížejte a nahnilé kusy ihned vyhazujte
  3. Neustále vynášejte odpadkový koš, ve kterém jsou zbytky jídla. Po jeho vynesení jej vydezinfikujte a vytřete suchým hadrem. Octomilky se právě nejčastěji drží v okolí koše, ze kterého cítí spoustu dobrot.
  4. Skleničky od šťáv či sklenice od vína ihned umyjte. Stejně tak otírejte sklenice s medem, aby byly neustále čisté a ne ulepené.
  5. Utírejte podlahu i kuchyňskou linku. I malá kapka šťávy či piva je může přilákat a už se jich budete těžce zbavovat.
  6. Octomilky kladou vajíčka i do vlhké hlíny u pokojových rostlin. Nepřelévejte proto květiny.
  7. Pravidelně čistěte odpad, můžete použít savo nebo tzv. krtka.

Jak vyhubit octomilky

Pokud se vám nepodařilo dodržet předchozí pravidla a vaši kuchyň již obklopují mušky, pojďte si přečíst následující tipy, jak je co nejlépe vyhubit.

Hřebíček

Octomilky nemají rády výrazné aroma hřebíčku. Proto toto koření vsypte do misek a rozmístěte v různých částech kuchyně. Můžete je položit i do jiných místností, pro jistotu. Hlavně však nezapomeňte na kuchyňskou linku. Tam položte misky raději dvě. Také můžete zapíchnout stroužek česneku do květináče.

Lepicí pásky na mouchy

Pořiďte si lepicí pásky na mouchy nebo klasickou mucholapku. Pásky se lepí v blízkosti okna. Přilákají mušky svojí vůní, ty se na ně přilepí a insekticidy v nich obsažené je zahubí. Tyto pásky stojí kolem 50 korun za jedno balení a vydrží přibližně tři měsíce.

Elektrický lapač

Elektrický lapač vyhubí mušky elektrickým proudem. Jeho cena je o něco vyšší, pohybuje se kolem 300 korun. Jedná se však o vysoce účinného pomocníka.

Vysávání

Jedním z velmi účinných způsobů, jak se octomilek zbavit, je vysát je. Položte na kuchyň něco, co je přiláká, například nahnilé jablko. Až uvidíte, že se na jablko slétlo celé hejno, vezměte vysavač a všechny je vysajte. Musíte však postupovat rychle, octomilky jsou celkem bystré a schopné rychle ulétnout.

Past na octomilky

Můžete na ně také vytvořit past. Aby měla past účinek, musí jich být více. Plastovou lahev v polovině uřízněte, nalijte do ní sladkou šťávu s vodou a přikryjte ji jemným mikrotenovým sáčkem či potravinovou fólií, do které udělejte malou dírku. Octomilky se pustí do hodování, ale ve šťávě se utopí.

Jak se zbavit octomilek

Masožravé rostliny

Masožravé rostliny mohou být vaším spojencem. Navíc jsou velmi moderním doplňkem do bytu a sledovat je při „lovu“ je dokonce zábava. Je však důležité si pořídit takovou masožravku, která opravdu půjde po octomilkách. Poraďte se v zahradnictví, květinářství či hobby marketu. My můžeme doporučit například tučnici, která se specializuje na odchyt drobného hmyzu.

Postřik proti hmyzu

Pokud jste již zoufalí a žádná z předchozích rad nezabírá, zkuste chemii. Zvažte však, zda v okolí nemáte nějaké potraviny a nezapomeňte poté důkladně vyvětrat. V případě postřiku musíte být opravdu rychlí, než se mušky rozlétnou.

Jak na to bez chemie

Do skleničky od jogurtu dejte kousek ovoce, hrdlo přikryjte sáčkem, upevněte gumičkou a v sáčku vytvořte více otvorů. Do misky nalijte trochu octu a nechte ji na kuchyni. V další misce namíchejte sirup s jarem. V miskách by se měly octomilky postupně utopit.

Vydezinfikujte květináče

Pokud se vám stále nepodařilo octomilek zbavit, možná se množí v přelitých květináčích. V tom případě květiny zalijte slabým roztokem hypermanganu, tím byste měli zlikvidovat vajíčka. Poté si pohlídejte, abyste květiny nepřelévali a nechte trochu proschnout hlínu.

Až se vám podaří octomilky vyhubit, stále dodržujte preventivní opatření. Stačí totiž pouze chvíle nepozornosti, jedna slupka od banánu nebo nahnilé jablko, a máte je zpět z celou jejich rodinou.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *