Jak se zbavit štěnic

Jak se zbavit štěnic

Štěnice – malý a velice odolný hmyz, se kterým se rozhodně nechce nikdo z nás setkat. Můžete mít sebelépe naklizeno, ale pokud si je domů přinesete, nebude vám to nic platné. Zbavit se jich je opravdu náročné a jejich likvidace vyžaduje ve většině případů pomoc odborníka. Pojďme se podívat, s kým to vlastně máme dočinění, jak štěnice poznat, a hlavně jak se jich účinně jednou provždy zbavit.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je drobný hmyz, který se řadí mezi ploštice. Jedná se o běžného lidského parazita vyskytujícího se v lidských obydlích. Štěnice nemají křídla, celý život prožijí v blízkosti člověka a živí se jeho krví. Aktivní jsou převážně v noci. Ve dne se dobře ukrývají v tmavých koutek, například za nábytkem.

Jak poznat, že máme doma štěnice?

Dospělci štěnic domácích se dorůstají velikosti 4-5 mm a mají hnědou až načervenalou barvu. Pokud je doma náhodou najdete, ale nejste si jistí, že se jedná právě o štěnice, ujistí vás o tom štípance. Kousnutí od štěnice se podobá štípancům od komára, ale často jich je několik v řadě a tvoří pomyslné „řetízky“. Samotné kousnutí nebolí, hmyz totiž do rány vstřikuje anestetikum. Zarudnutí a svědivost se objeví klidně až za týden. Mezi tím už ale mohou naklást vajíčka, ze kterých se po 30-50 dnech líhnou nymfy. Štěnice vylézají v noci a člověka si najdou poměrně snadno. Cítí totiž teplotu jeho těla nebo se orientují prostřednictvím oxidu uhličitého, který vydechujeme. Sami se ale dobře skrývají, odhalit je tedy není jednoduché. Pokud máte podezření, že se u vás doma nacházejí, hledejte je spíše v noci s pomocí baterky. O jejich přítomnosti se můžete přesvědčit také přítomností jejich svleček či výkalů. Štěnice se svlékne za život až pětkrát. Svlečky vypadají jako drobný průsvitný hmyz a jejich výkaly mají vzhled malých černých teček.

Jak se štěnice dostanou k nám domů?

Mnoho lidí si přítomnost štěnic v domácnosti spojuje se sociálně slabými lidmi, s nepořádkem, absencí úklidu a považují to za něco „nechutného“. Bohužel to, že máte štěnice v bytě nemá s úklidem nic společného. Mohou se nacházet i v těch nejčistějších prostorech a dovézt si je můžete klidně z dovolené v kufrech nebo donést se starším nábytkem z druhé ruky. Kromě toho k vám také mohou přijít třeba stupačkou nebo otevřeným oknem od sousedů, což je největší problém, protože mohou zamořit celý panelový dům.

Mohou štěnice přenášet nemoci?

I přesto, že tyto skutečnosti zatím nejsou moc prozkoumány, není prozatím známo, že by tento hmyz byl přenašečem jakýchkoliv patogenů způsobujících nemoci. Jediný problém, který při poštípání nastává, je již zmíněné zarudnutí a silné svědění.

Co dělat, když zjistíme, že máme v bytě štěnice?

V první řadě si domů objednejte specializovanou službu. Nesnažte se štěnice hubit sami žádnými běžně dostupnými spreji a jinými přípravky. Jsou totiž velice odolné a použití takových přípravků způsobí jen to, že vylezou ze svých úkrytů a snaží se schovat jinde. Nejčastěji v ještě hůře dostupných místech. Lidé mají samozřejmě tendenci hned po tomto zjištění spát do příchodu pracovníků specializované firmy v jiné místnosti. To ale nedělejte. Štěnice vycítí člověka až na 1,5 metru. Pokud jej necítí, poleze dál a dál, dokud nějakou oběť nenajde. Spaním v jiných místnostech si je tudíž akorát roztaháte po celém bytě. To samé platí pro stěhování nábytku. Tento hmyz se totiž často schovává za skříněmi nebo pod nimi. Nábytek tedy přesouváte i se štěnicemi.

Hubení štěnic – jak se jich zbavit?

Samozřejmě existuje řada babských rad, například použití páry. Tady ale nepočítejte s tím, že se štěnic nadobro zbavíte. Před párou jsou totiž schopné utéct nebo se takzvaně zainkubovat a v tomto stavu přečkat klidně 1 rok. Kromě toho párou určitě nezahubíte ani všechna vajíčka.

Na internetu seženete také různé přípravky k běžnému použití, jako jsou lepící pasti, spreje nebo roztoky. Tyto produkty mohou zafungovat, pokud podchytíte „invazi“ štěnic včas. Při napadení, a zejména při přemnožení, je nejvhodnější přivolat k hubení štěnic profesionální firmu. Odborníci, kteří disponují patřičným povolením k výkonu této činnosti, mají přístup k mnohem účinnějším prostředkům k hubení hmyzu. Dezinsekce je tedy provedena efektivně a pracovníci také zvolí odpovídající postup. V případě bytového domu je totiž za potřebí zkontrolovat také okolní byty a provést dezinsekci i v nich.

Před zásahem profesionálů si ukliďte, co potřebujete – nebudete totiž moct nějakou dobu přemísťovat věci po bytě. Všechny nebalené potraviny zabalte a uschovejte, pokud máte doma nějaká zvířata, nenechávejte je při dezinsekci v bytě. V případě rybiček stačí akvárium pořádně přikrýt a vypnout přísun vzduchu.

Po zásahu je pak dobré dva týdny nevysávat a nevytírat. Bohužel musíte spát stále ve stejné posteli se štěnicemi, abyste je nalákali na povrchy ošetřené insekticidy. V noci tedy může ještě nějaký čas docházet k poštípání.

Zákrok trvá asi 1-2 hodiny, zpravidla je nutné jej alespoň jednou zopakovat, aby došlo k vyhubení všech dospělců i vajíček

Deratizace, desinsekce, desinfekce

Zbavení hmyzu se někdy označuje chybným termínem deratizace. Při deratizaci se však hubí pouze přemnožení hlodavci. Nejedná se ani o desinfekci prostoru, protože při té se zase hubí mikroorganismy. Správné označení pro zbavení se hmyzu je tedy dezinsekce.

Jak napadení štěnicemi předcházet?

V případě, že se k vám tito nezvaní hosté dostanou od sousedů, je veškerá vaše snaha o preventivní opatření zbytečná. Nicméně v jiných případech se dá napadení štěnicemi alespoň částečně předcházet. Často si tento hmyz přivezeme jako nechtěný suvenýr v kufrech z dovolené. Když se ubytujete v hotelu, nechte si své věci v kufrech a nevyskládávejte si je do skříní. Dobré je si samotný kufr nechat v nějaké místnosti, ve které se nespí a není zde moc míst, kde by se štěnice mohly ukrývat. Nejlepším místem je koupelna. Pokoj si po příjezdu také zkontrolujte. Podívejte se pod matrace, zda nenaleznete trus v podobě malých černých teček. Po příjezdu z dovolené si všechny věci neprodleně vyperte na nejvyšší možnou teplotu a prázdná zavazadla preventivně postříkejte sprejem proti lezoucímu hmyzu a nechte je v garáži nebo ve sklepě.

Dalším preventivním opatřením je také nekupovat věci z druhé ruky, nebo je alespoň řádně prohlédnout, vyčistit a opět raději postříkat sprejem na lezoucí hmyz.

Rate this post

2 komentářů k Jak se zbavit štěnic

  1. Štěnice jsou hrozné peklo. Když jsem se nastěhovala do minulého bytu, tak byly v plovoucí podlaze po té špindíře, která tam bydlela přede mnou. Nemohla jsem se jich zbavit, až mi nakonec pomohl návod na https://mladapani.cz/ :// Ale už to vypadalo, že budeme muset vytrhat podlahu a celé to deratizovat. Tenkrát to byl šok. Byl to můj první byt, pronájem a majitelka se k tomu úplně otevřeně nestavěla, prostě tak jakože „poraďte si“.

  2. Hlavně pozor na to, abyste si s prostředkem proti štěnicím, nepřinesli domů spoustu alergenů. Pečlivě kontrolujte jejich složení. Většinou se jedná o silné deratizační prostředky plné inhibitorů, které spouští vyrážky, kašlání, podráždění sliznic a spoustu dalšího. Přála bych vám vidět, jak to vypadá ve firmách, kde se tyhle věci vyrábějí. Odpadové hospodářství je pro ně vulgární slovo a to všechno se promítá do finálního produktu. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *