Jak si pojistit klidné podnikání? Několik rad, jak na to

Jak si pojistit klidné podnikání? Několik rad, jak na to

Bezpečnost se v současnosti stává stále větší výzvou nejen pro velké mezinárodní firmy, ale i pro malé rodinné podniky a podnikatele. Zloději jsou stále vynalézavější, proto je důležité nezapomínat na to, jak se jim účinně bránit. Důležité je myslet nejen na bezpečí zaměstnanců a majetek, ale také citlivá data, dokumenty a další cennosti. 

Cest, jak předcházet bezpečnostním hrozbám při podnikání, je několik. Žádná z nich není ale univerzální – pokud máte omezené finanční prostředky, pak musíte prvně zjistit, co přesně vy a vaše firma potřebuje. V ideálním případě je doporučeno tyto prvky mezi sebou mixovat. „U zabezpečení samotného je vhodné kombinovat jednotlivé bezpečnostní prvky, ať už se jedná o elektronické zabezpečovací systémy, mechanické bezpečnostní prvky, tak v neposlední řadě i propracovaná režimová opatření. Vždy je také nutné žádat od jednotlivých dodavatelů certifikace k jednotlivým dodávaným prvkům zabezpečení,“ upozorňuje Slavomír Kovalčík ze SafeBoxes.

Bezpečnostní systémy: neviditelné ohradníky 

Pokud potřebujete zabezpečit nemovitost, pak nejznámějším systémem, který je široce používaný nejen v komerčních prostorách, je kamerová síť. Moderní přístroje dnes zachytí i kdyby jen malý pohyb ve stínu. Často jsou schopné přesně rozpoznat postavu, ty kvalitnější pak využívají termo senzory nebo noční vidění. Jejich velkou výhodou je také možnost nahrávání záznamu, který lze použít jako důkazní materiál. Chytřejší kamery dokážou živý přenos zpřístupnit i pro mobilní telefon, stejně jako upozornit zprávou na pohyb. Objekt je také možné vybavit inteligentními elektronickými senzory, které jsou napojené na odstrašující hlasitý alarm, ale i na bezpečnostní služby nebo policejní stanici.

Vedle inteligentních systémů jsou na trhu k dostání také další bezpečnostní prvky, jako jsou bezpečnostní úschovny. V kanceláři lze instalovat malý, do jisté míry velmi účinný trezor. Spolehlivější alternativou jsou bezpečnostní schránky poskytované bankovními nebo soukromými bezpečnostními firmami, které umožňují nepřetržitý monitoring, u části společností i automatizovanou anonymní bezpečnostní technologii. „U bezpečnostních schránek se není potřeba obávat žádné hrozby. Jsou zabezpečené tím nejkvalitnějším systémem a některé soukromé společnosti umožňují také neomezený přístup klienta ke své schránce bez asistence zaměstnanců bank,“ vysvětluje Slavomír Kovalčík ze SafeBoxes. Do bezpečnostní schránky, kterou chrání několika fázové potvrzení identity, lze uložit šperky, cenné papíry, smlouvy nebo třeba hotovost.

Technologický rozvoj s sebou přináší i řadu nových podvodných aktivit, které je někdy velmi těžké odhalit. „Zneužívání identit pro společnosti představuje vysoké finanční riziko a může mít také nevyčíslitelný dopad na jejich pověst. Bezpečnost a důvěryhodná elektronická komunikace je v dnešní době klíčová a úzce se pojí právě se zajištěním původu a integrity dat a dokumentů,“ říká Roman Cinkais z 3Key Company. „Pravost a integritu dat lze zajistit díky tzv. kvalifikované elektronické pečeti, kterou mohou využívat právnické osoby a která je ekvivalentem kvalifikovaných elektronických podpisů využívaných fyzickými osobami. Elektronicky pečetěná data jsou pak přímo svázaná s identitou právnické osoby,” vysvětluje Cinkais.

Ochranu vyžadují také citlivá data

Chránit není potřeba jen majetek, ale i další cennosti, které jsou v práci denně využívány – těmi jsou data s důvěrnými informacemi životně důležitými pro fungování firmy. Fyzické dokumenty jsou i v důsledku pandemie koronaviru na ústupu. Vyšší míra digitalizace a využívání vzdálených úložišť s sebou nese ale i více příležitostí pro hackery. Statistiku prohlubuje i stále malé množství firem, které si nejsou vědomy potenciálních rizik. Tato mezera a nedostatek povědomí nechává otevřené dveře potenciálním bezpečnostním hrozbám.

Počet kybernetických útoků roste, přitom pouze necelá třetina malých a středních podniků má zvládnuté bezpečí své počítačové infrastruktury. Chyby ve vnitřním i vnějším zabezpečení firemní sítě ale podporuje i mobilní rozhraní, ve kterém obzvlášť v době vzdáleného přístupu pracuje čím dál tím více lidí. Bezpečnost dat je stejně klíčová jako v kanceláři. Mobilní telefon je pro práci na dálku nepostradatelný, proto bychom měli dodržovat základní pravidla. „Zabezpečit si vstup do zařízení například pomocí hesla, nepřipojovat se na neznámé veřejné wifi sítě a především mít stažený ochranný software,“ doporučuje Peter Halmo, generální ředitel společnosti Xerox.

Dostatečnou ochranou firemní počítačové sítě proti vnějšímu vniku jsou instalace firewallu, antivirové nástroje, ale i silnější heslo pro přístup k firemní WiFi síti. Společnosti by si taktéž měly dát pozor na bezpečí interního prostředí. Všechna citlivá data by proto měla být chráněna v uzamčené serverovně, a ne volně přístupná. Velkým pomocníkem je ale i prevence, tedy zaškolení zaměstnanců o ochraně pracovního prostředí.

Rate this post

3 komentářů k Jak si pojistit klidné podnikání? Několik rad, jak na to

  1. Jako majitelka firmy jsem si zažila bezesné noci na začátku. Hlavně jsem se naučila, že s pečlivým plánováním a předvídavostí se dá zvládnout každá krize. Hodně mi pomohla firma, která se postarala o vylepšení viditelnosti mého webu a e-shopu. Díky tomu se mi zákazníci jen hrnou a moje podnikání jen kvete.

  2. Moc dobře si uvědomuji, jak důležité je mít klidné a bezpečné podnikatelské zázemí. V dnešní nejisté ekonomické době se pojištění stává nezbytností. Zvažuju, že bych se zaměřila na komplexní krytí, které by mě ochránilo před nejrůznějšími riziky, a to od poškození majetku, přes výpadky v dodávkách, až po pokuty a penále. To by mě ochránilo před nepředvídatelnými událostmi a finanční zátěží v případě, že by něco neočekávaného postihlo mé zákazníky nebo obchodní partnery. Sice je digitální doba, ale stále používám bublinkové obálky ze stránek https://www.rajapack.cz/obalky-tubusy/narazuvzdorne-obalky/bublinkove-obalky_C151410.html, ve kterých posílám vzorky zboží mým zákazníkům.

  3. Jako podnikatelka si uvědomuji, jak důležité je mít svůj byznys dobře ošetřený z hlediska různých rizik a pojištění. Často totiž slýchám o nepříjemnostech, které můžou nastat a zničit firmu. Mezi ty nejdůležitější bych zařadila sjednání odborného pojištění majetku, odpovědnosti a likvidity. Ještě je důležité si vést perfektně účetnictví, a to jsem vyřešila pomocí Fakturoid.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *