Jak stříhat video

Jak stříhat video

Stříhání videa nemusí být nic složitého, tedy pokud víte jak postupovat a jaký program použít. V našem článku se dozvíte nejen jak na střih videa, ale také jak přidat titulky, zvuky a přechodové efekty. Nepotřebujete k tomu ani drahý speciální program.

Jak stříhat video

Možná chcete pouze sestříhat video z dovolené, nebo jste amatérský filmař, který by rád dobře zpracoval své záběry. Možná plánujete vytvářet vlogy na Youtube.com či zpracovávat naučná videa. Ať je to jakkoliv, nyní se potřebujete naučit základy, jak stříhat videa. Nejprve vám však stručně objasníme, jak natáčet video tak, aby se dalo snadno a efektivně stříhat!

Jak natáčet video pro střih

Abyste se mohli pustit do stříhání videa, potřebujete získat kvalitní záběry – přesně takové, které se budou velice dobře stříhat. Proto jednoznačně platí, pro kvalitní střih videa je potřebný především kvalitní materiál. Základem je video záznam natáčet na šířku, ale to jistě většina z vás ví. Pojďme se tedy přesunout na to, jak přistupovat k natáčení videí.

Nenatáčejte dlouhé záběry

Pokud budete chtít zachytit atmosféru a rozhodnete se natáčet záběr, dlouhý i několik desítek minut, jste první nohou v problému. Až totiž ke střihu videa zasednete, zjistíte, že nemáte vlastně vůbec žádné použitelné materiály pro střih. Tvůrčí video proto vždy natáčejte po záběrech, trvajících několik sekund. Již při natáčení si zkuste představit, jak byste video chtěli sestavit a co by mělo být zabrané v detailu.

Natočíte-li dlouhý video záznam, bude pro vás velkou přítěží jej stříhat. Stejně navíc 90 % vystříháte a budete rádi, že je zbylých 10 % použitelných.

Proto vždy natáčejte velmi krátké a výstižné záběry. Při tvorbě videa si vždy ponechte i kousek místa na přechody.

Jak stříhat video

Jak stříhat video v Zoner Photo Studio X

Podíváme se, jak stříhat videa v Zoner Photo Studiu X. Pokud tedy potřebujete video oříznout, přidat zvuk či doplnit do něj titulky, bude tento program ideálním pomocníkem. Použijte nástroj Video, který naleznete v záložce Vytvořit.

Nejprve si zvolte složku s video záznamem, který budete upravovat, následně spusťte nástroj Video. Nyní se vám zobrazí nový projekt, ve kterém budete s videem pracovat.

Na počátku, ještě před samotnou úpravou videa, nastavte detaily projektu, jež po přidání video záznamu již nemůžete změnit. Mezi tyto parametry patří rozlišení videa, počet snímků za vteřinu i barva pozadí.

Při práci s videem bude základem filmový pás, který můžete vidět ve spodní části programu. Filmový pás obsahuje video záznamy a obrázky, které myší přenesete do stop na obrazovce. Obrazové stopy slouží pro videa a fotky, zvukové stopy naopak pro hudbu.

Jednotlivé záznamy lze po časové ose přemisťovat mezi stopami a určit si tak jejich výslednou polohu. Jednoduše přidáte stopu a kliknete na tlačítko +.

Jak ořezávat video?

Video záznam oříznete jednoduše kliknutím na daný klip a posunutím okrajů jeho začátku či konce. Kliknutím na časovou osu videa se vám zaznamená dané místo v klipu a zobrazí se tři ikonky:

Levá ikona složené závorky – pomocí této ikony odstřihnete označenou levou část video záznamu. Tím vznikne nový začátek videa.

Pravá ikona složené závorky – tato ikona funguje stejně, jak výše zmíněná, tedy pomocí ní odstřihnete označenou pravou část video záznamu.

Ikona nůžek – tato ikona rozdělí klip ve vybraném místě do dvou částí.

Pomocí těchto ikon můžete snadno stříhat nejen obraz, ale i zvuk.

Jak stříhat video

Zdroj obrázku: Milujemefotografii.cz

Titulky ve videu

Program Zoner Photo Studio X umožňuje přidat do záznamu text. K tomu slouží ikona Přidat text. Klikněte na tuto ikonu a zvolte si některou ze šablon. Pak ji jednoduše přetáhněte myší do videa. Můžete tak tvořit titulky ke klipům nebo vytvořit závěrečné titulky k video filmu.

Jak postupovat při tvorbě závěrečných titulků?

  • Do obrazové stopy vyberte vhodnou šablonu titulků – závěrečné titulky.
  • Šablonu přetáhněte do nové stopy a umístěte ji tam, kde se budou titulky zobrazovat.
  • Text můžete dále upravovat a nastavovat v pravém panelu. Nastavit tak můžete délku trvání titulků.

Na konci seznamu lze zadat text do dvou textových polí, která naleznete v pravém panelu. Do jednoho pole vepište nadpis a do druhého třeba jména lidí, kteří se podíleli na tvorbě videa. U textu lze měnit velikost, typ i řez písma.

Video efekty

Chcete svému video záznamu dodat zajímavé efekty? Postupujte následovně:

  • Označte videoklip a v pravém panelu se vám zobrazí možnosti pro nastavení parametrů.
  • Efektem, který určitě stojí za vyzkoušení, je Pan&Zoom. Ten umožňuje mnoho zajímavých vylepšení. Fotce tak můžete dodat jiný nádech nebo vyzkoušet Časosběr či funkci Oddálit.

Přechodové efekty

Máte-li před sebou již sestavené video, nyní se můžete pustit do přidání přechodových efektů pomocí možnosti Přidat přechodový efekt. Toto tlačítko naleznete vedle tlačítka Přidat text.

Vybraný přechodový efekt pak jednoduše přetáhnete z pravého panelu mezi klipy v obrazové stopě. Jednotlivé klipy, mezi které vkládáte přechody, se musí dotýkat. Efekt v obrazové stopě poznáte podle zeleného označení. Upravíte jej jednoduše kliknutím na něj. V pravém panelu se vám pak zobrazí rozšířené možnosti. Můžete tak upravit nejen délku přechodu, ale také jeho styl.

Také lze přidat efekty na začátek a konec videa. Zde můžete například použít rozjasnění na začátku a ztmavení videa na konci. K tomu vám opět poslouží pravý panel s rozšířenými možnostmi a funkce Roztmívání začátku a Stmívání konce, které naleznete v Parametrech klipu.

Jak stříhat video

Jak video záznam uložit?

Výsledné video uložíte kliknutím a tlačítko Export. Poté vyberete, kam jej chcete uložit, pojmenujete soubor a kliknete na Uložit.

Další programy vhodné pro střih videa

Adobe Premiere Elements

Adobe Premiere Elements je dobrá volba pro běžné uživatele. Tento program je přehledný, navíc je obohacen automatizovanými funkcemi a podrobným průvodcem.

Skvělou funkcí jsou tzv. Rychlé filmy, které umožňují vybírat z široké škály šablon, do kterých pouze vložíte své video snímky, a aplikace sama vyladí váš film k dokonalosti.

Open Shot Video Editor

Nechcete-li za editor videí platit, zkuste nástroj OpenShot, který je dostupný také pro Windows. Uspokojí běžné uživatele a skvěle poslouží k základnímu střihu videa. Nenaleznete v něm však pokročilé funkce. Aplikace ale naopak obsahuje klíčování a editor pro 3D animace

Blackmagic DaVinci Resolve

Tento bezplatný program je vhodnější spíš pro pokročilejší uživatele. Nabízí funkce jak pro tradiční střihání videa, tak i další rozšířené možnosti. Umožňuje podrobně vyladit video, provést korekci barev ale i stabilizaci a odstranění šumu.

V programu nenalezneme žádnou automatizaci, a právě proto je vhodný spíš pro pokročilé uživatele.

Jak stříhat video

Corel Video Studio

Program Corel Video Studio patří k těm pokročilejším. Umožňuje nejen klasický střih, ale také další efekty. Patří mezi ně například Motion Tracking, který umožňuje synchronizovat videa z více kamer pomocí zvuku.

Tento program mohou bez problému ovládat i běžní uživatelé, kteří mají méně zkušeností. Obsahuje totiž několik podrobných průvodců.

Pinnacle Studio

Toto studio se řadí mezi tradiční editory videa a nově je dostupné i ve verzi 20.5. Patří mezi pokročilejší programy, ale je vhodný i pro méně zkušené uživatele. A to zejména díky přehledným průvodcům. Oceňujeme funkci Smart Movie – což jsou předpřipravené šablony, do kterých pouze vložíte svůj klip, a program jej sám upraví, přidá hudbu a změní styl titulků.

Pinnacle Studio však nabízí i ruční úpravu videa, jako doladění obrazu, barev i nastavení stabilizace.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *