Jak vybrat lyžařské boty

Když se blíží zima, vytahujeme ze skříní nejen kabáty, bundy a kozačky, ale i vybavení na zimní sporty. Stejně jako cokoliv jiného, i lyžařské vybavení je třeba čas od času obnovit. Spousta lidí se zaměří na to, v jakém stavu jsou jejich lyže, jestli už nejsou příliš poškrábané a jestli stále sedí jejich stylu jízdy. Často ale zapomínáme, že vedle dobrých lyží je snad ještě důležitější mít kvalitní a dobře padnoucí lyžařské boty. Ty se opotřebovávají úplně stejně, jako lyže, i když to třeba na první pohled není tak vidět.

Když už se tedy rozhodneme pořídit si nové lyžáky, měli bychom jejich výběru věnovat dostatečný čas. Co všechno je třeba uvážit při koupi nových lyžařských bot?

výběr lyžařských bot

Styl jízdy a zkušenosti

Jako první je třeba si rozmyslet, jaký typ lyžaře jste. Jezdíte na hory dvakrát do roka a nechcete se na svahu příliš uhnat? V tom případě zvolte lyžáky pro rekreační lyžaře. Milujete rychlou jízdu, černá sjezdovka pro vás znamená výzvu, které neodoláte, a v zimě jste na horách víc jak doma? V tom případě se budete dívat po lyžácích pro sportovní lyžaře. Pokud se lyžování věnujete profesionálně, nebo jste velmi zkušený amatér s vysokými nároky, pak se pro vás budou hodit lyžáky závodní.

Většina obchodů už zákazníkům vychází vstříc a má své zboží přehledně roztříděné do těchto tří kategorií. Krom toho, v každé z kategorií najdete krom unisex bot také boty dámské, které bývají víc zateplené a pánské, které bývají zase pevnější.

I v jednotlivých kategoriích se ale boty mohou lišit a ne každá bota se hodí pro všechny.

Flexindex

Dalším důležitým ukazatelem, který vám pomůže vybrat si tu správnou botu, je tzv. flexindex. Jeho hodnoty určují, jak „tvrdé“ boty jsou a tím také to, pro koho se nejlépe hodí.

  • flexindex 40-60 – tuto hodnotu mívají boty dětské a pro mládež, vhodné jsou také pro křehké lyžařky, které moc neváží
  • flexindex 60-80 – boty pro rekreační jezdce
  • flexindex 80-100 – boty pro těžší rekreační lyžaře nebo lyžaře, kteří jezdí sportovnějším stylem
  • flexindex  100-120 – takovéto boty se hodí pro zkušené sportovní lyžaře
  • flexindex 120-130 – závodní boty pro ženy a mládež
  • flexindex 150 – závodní boty pro muže

Hodnoty flexindexu si ale každý výrobce stanovuje sám, takže srovnávat boty různých značek, které mají stejný flexindex, bohužel není možné. Krom toho, musíme si uvědomit, že flexindex se stanovuje v laboratoři, za předem dané teploty. Na reálné vlastnosti boty ale má vliv jak okolní teplota, tak třeba i utáhnutí přezek nebo samotná váha lyžaře. Proto je potřeba brát tuto hodnotu pouze jako orientační a soustředit se na to, jak dobře sedí bota vám osobně.

 Správná velikost boty

Dostáváme se ke dvěma nejdůležitějším parametrům, a to je délka a šířka boty. Při výběru lyžáků se nespoléhejte na to, jakou máte velikost běžné obuvi. Nevybírejte také botu podle její pohodlnosti, bota, která vám sedí jak bačkůrka v obchodě, se po dvou dnech lyžování mírně roztáhne a pak vám bude příliš velká. Sportovní lyžaři by měli volit botu, která jim může být zpočátku poměrně těsná. Velikost bot se pak udává v tzv. mondovelikostech, které jsou dány délkou stélky v milimetrech. Velikostní tabulky pak má každá firma individuální a lze je najít na webu.

 Jak zvolit správnou délku a šířku?

Bude to možná znít trochu zvláštně, ale to, jestli vám bota sedne, zjistíte až po vytažení botičky (vnitřního měkkého polstrování). Do samotného skeletu vložte nohu v ponožce, kterou budete používat na lyžování, a posuňte ji tak, aby se palec dotýkal přední části. Následně se zaměřte na to, kolik místa vám zbývá za patou. Pokud je noha nadoraz a nejste závodní lyžař, zvolte botu o číslo větší. Ideální mezera je do 1,5cm u sportovního a do 2 cm u rekreačního lyžaře. Co se týče šířky, zde by měl být prostor cca 3mm.

Když najdete tu správnou velikost, zbývá vyzkoušet, zda bude bota dobře sedět na vaše lýtka. Zkuste si botu i s botičkou uvnitř zapnout na první zoubek přezek (přezky zapínejte v pořadí 2, 4, 3, 1). Pokud je bota mírně těsná, ale ne bolestivě, máte vyhráno.

Ti méně nároční už v tuto chvíli můžou uložit boty zpátky do krabice a odnést je k pokladně. Ti náročnější pak ještě můžou požádat, pokud to obchod nabízí, o úpravu boty přímo na míru. Může se jednat o odfrézování a tím mírné rozšíření v některé z problémových partií, nebo o tepelnou úpravu. Většího komfortu taky můžete dosáhnout výměnou původní vložky v botě za nějakou lepší, která vám přesně sedí.

 Výběr bot pro děti

Pokud chcete koupit boty vašemu potomkovi, je třeba zohlednit věk a to, jak rychlý růst nohy předpokládáte. Většinou asi budete vybírat boty pouze na jednu sezónu. Pro ty nejmenší je dobré zvolit boty pouze s jednou přezkou, ty se jim budou nejlépe obouvat. Starším a zkušenějším už můžete koupit boty se třemi přezkami a tam už budete vybírat podobně, jako u dospělých. Nakonec zvažte, zda chcete opravdu investovat do nových bot, nebo zda na těch pár dnů na horách budou stačit boty z půjčovny.

 Značky lyžařských bot

Všechny výše zmíněné obecné rady lze využít, ať už jste začátečníci a necháte si poradit od personálu v obchodě, nebo jste si už předem udělali průzkum na internetu a máte představu, které značky byste chtěli vyzkoušet. Pojďme si tedy aspoň stručně představit ty značky, které si čeští zákazníci vybírají nejčastěji.

  • ATOMIC – rakouská firma vyrábějící lyže a lyžáky už od roku 1955. Špička ve svém oboru, její produkty pravidelně vídáme na Světovém poháru u těch nejúspěšnějších sportovců; v našich obchodech najdete od této značky především boty určené sportovním lyžařům.
  • HEAD – původně rakouský výrobce lyžařského vázání pod názvem Tyrolia, nyní přední světový výrobce nejrůznějšího sportovního vybavení, od tenisových raket až po lyže a lyžařské boty; lyže i lyžařské boty se vyrábí i v ČR; tato firma dodává do českých obchodů především boty sportovní, v menší míře pak rekreační.
  • NORDICA – italský výrobce lyží a lyžařských bot; v českých obchodech najdeme od Nordicy především boty pro sportovní lyžaře.
  • ROSSIGNOL – francouzský výrobce lyžařského a snowboardového vybavení, jejich výrobky proslavil například Alberto Tomba; na našem trhu nabízí velký výběr dětských a juniorských bot a bot závodních.
  • SALOMON – francouzský výrobce známý mimo jiné i pro svůj unikátní systém vázání na běžky (SNS), v českých obchodech je tato značka zastoupena širokou nabídkou všech typů lyžařských bot, takže si vybere rekreační lyžař i náročný sportovec.
  • TECNICA – italská firma, původně zaměřená na pracovní obuv, nyní vyrábí širokou škálu bot, od outdoorových až po lyžařské; na náš trh dováží především boty pro sportovní lyžaře.

Pokud se podíváme na ceny lyžařských bot, tak se mezi jednotlivými značkami příliš neliší. U rekreačních bot zaplatíte od dvou a půl do pěti tisíc korun, ale za nejnovější závodní model Rossignol Hero už dáte víc jak sedmnáct tisíc.

A které lyžařské boty patří mezi ty nejprodávanější?

Mezi pánskými se mezi nejoblíbenější řadí lyžáky od firmy Tecnica, model Mach 1 90, který byl uveden na trh v roce 2014. Tyto lyžáky jsou určeny pro sportovněji založené jezdce. Přesto, že jejich vnitřní bota není příliš silná, jsou poměrně pohodlné, a pokud není velký mráz, vydržíte v nich klidně celý den. Velkou výhodou je systém Quick Instep, který zajišťuje snadné nazutí i vyzutí boty. Problém s těmito botami by mohli mít pouze jedinci se silnější holení, kterým bota pravděpodobně bude úzká. Cenově se model Mach 1 90 aktuálně řadí mezi jedny z nejlevnějších modelů pro sportovní lyžaře, protože se jedná o první model z řady Mach 1 a na trhu jsou již pokročilejší verze.

Mezi dámskými se na předních příčkách oblíbenosti umístily lyžáky od firmy Salomon, model X Pro 80 W z roku 2015. Tyto boty ocení ženy, které se na svahu nebojí a jezdí sportovním stylem. Boty jsou přiměřené tvrdé, ale zároveň vytvarované speciálně pro dámskou nohu. Krom pohodlného nošení je jejich výhodou i výborné zateplení, protože dámy mívají často problém s mrznoucími prsty na nohách. Výhodou je rovněž tepelně tvarovatelný skelet i botička, takže si tuhle botu můžete nechat upravit přímo na míru. Cenově se pohybují kolem 5000-6000 Kč, což je přiměřená cena za boty s těmito vlastnostmi.

U dětských bot lze doporučit novinku sezony 2016/17 od firmy Rossignol, model Fun Girl J3. Tyto boty jsou navržené pro úzkou dívčí nohu, ale stejně jako u bot pro dospělé je zde použita technologie Sensor Fit, která zajišťuje optimální kontakt nártu a paty. Krom toho jsou výborně tepelně izolované, takže se mladé lyžařky mohou plně soustředit na zlepšování své jízdy. Cenově ale patří k těm dražším.

Rate this post

1 komentář k Jak vybrat lyžařské boty

  1. Dobrý den, děkuji za obsáhlý článek, který mi opravdu pomohl s výběrem. Nakonec jsem svoje nové lyžáky koupila na https://www.sportli.sk/magazin/wedze-vybavenie-na-lyzovanie-a-do-hor/. V zimě se s přítelem chystáme do Rakouska na dovolenou, takže jsem se rozhodla, že se tentokrát na hory pořádně vybavím. Už se nemůžu dočkat až je poprvé vyzkouším :D. Ještě jednou děkuji. Pište dál!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *