Jak vyčistit bazén po zimě

Jak vyčistit bazén po zimě

Voda v bazénu je po zimě mnohdy natolik znečištěná, že je nutné ji vypustit, bazén důkladně vyčistit a napustit novou vodou. Poradíme vám, jak vyčistit bazén po zimě, aby byl dokonale připraven na další letní sezónu.

jak vyčistit bazén po zimě

Čištění bazénu po zimě nemusí být zase tak náročné. Stačí dodržovat pár jednoduchých rad a můžete se těšit z koupání v průzračné vodě. Zima k nám sice teprve před nedávnem dorazila, ale ani se nenadějete a bude tu jaro, proto buďte nachystáni nastartovat letní sezónu přípravou bazénu!

Jak postupovat při čištění bazénu

Nejprve sundejte z bazénu krycí plachtu a při velkém znečištění vypusťte vodu úplně. Pokud máte k dispozici bazénový vysavač, odstraňte jím přebytečné usazeniny ze dna bazénu. Na čištění stěn i dna použijte dostupné čisticí prostředky pro bazén.

Vybírat můžete mezi širokou nabídkou. Setkáte se s čisticími prostředky sypkými, tekutými či gelovými. Sypké a tekuté čisticí přípravky jsou vhodné na usazené nečistoty, mastnotu, řasy a další. Používají se na všechny typy bazénů, jako jsou plastové, nerezové, fóliové bazény či bazény s obkladem. Nanesete je na povrch bazénu, necháte působit a následně opláchnete. Špína se tak odstraní téměř sama, bez námahy.

Pokud jste v bazéně vodu ponechali (v případě, že není příliš znečištěná), použijte gelový čistič, který je voděodolný, nestéká tedy do vody a můžete jím vyčistit linky bazénu. Nevypuštěnou vodu pročistěte bazénovou síťkou, kterou odstraníte nečistoty, jako jsou listy, mrtvý hmyz a větvičky.

Vodního kamene se zbavíte za pomocí kyseliny chlorovodíkové či kyseliny fosforečné. Kyselinu podle indikací na obale naneste na vodní kámen a setřete hadříkem. Pozor, vždy používejte rukavice.

Na vnitřek bazénu můžete aplikovat nátěr bazénovou chemií Algicid, která chrání bazén proti růstu řas.

Zapojení filtrace a příslušenství

Úspěšně se vám podařilo vyčistit stěny a dno bazénu a tak můžete přejít k zapojení filtrace. Nejprve filtrační jednotku zkontrolujte. Vyjměte z ní filtr, důkladně ho opláchněte vodou a vyčistěte. U některých filtrací se používá filtrační písek. Pokud je špinavý a již starší, doporučujeme jej vyměnit. Nesplňoval by již svoji funkci a navíc by se vám zvýšily náklady na provoz bazénu a množství bazénové chemie.

Po výměně písku či vyčištění filtru připojte filtraci k bazénu. Šrouby dotahujte raději ručně, nářadím byste je mohli poškodit. Dále připojte další příslušenství, jako je dávkovač chemie, ohřev vody a ostatní. Zkontrolujte všechna těsnění a propojení s příslušenstvím bazénu. Pokud je vše v pořádku, dopusťte požadovanou hladinu vody a spusťte filtraci. V případě, že jste vodu v bazénu nevypouštěli, nezapomeňte filtraci alespoň propláchnout.

jak vyčistit bazén po zimě

Měřte kvalitu vody

Až napustíte vodu do bazénu, změřte její kvalitu. Použijte testry vody, vhodné jsou ty s označením 5v1. Sledujte hodnotu pH, správně by měla být 7,0 až 7,4. Pokud je menší nebo naopak větší, upravte ji pomocí prostředků s označením pH plus či pH mínus. Poté spusťte filtraci a druhý den opět zkontrolujte pH.

  • Nízké pH

Je příčinou vzniku koroze na kovových součástech bazénu a projevuje se také blednutím plastů i fólie. Přidejte pH plus.

  • Vysoké pH

Způsobuje vápenné usazeniny, snižuje účinnost chlóru a může podráždit pokožku. Přidejte pH mínus.

Až se vám podaří pH upravit do normy, vždy jej pravidelně alespoň dvakrát týdně kontrolujte a případně dále upravujte do hodnot 7,0 – 7,4.

Pokud tester odhalí příliš tvrdou vodu, ošetřete ji prostředkem na tvrdost vody.

Před uvedením bazénu do provozu jej „zachlorujte„. K tomu použijte chlor šok či chlor start. Tím provedete šokovou dezinfekci po zimě, která zničí bakterie, viry i řasy. Druhý den po této aplikaci změřte hodnotu zbytkového chloru pomocí testeru. Ve vodě by měl být stále zbytek chloru v minimální hodnotě 0,3 mg/l. Při horkých letních dnech kontrolujte hodnotu zbytkového chloru každý večer. Za normálních okolností postačí kontrolovat dvakrát týdně, stejně jako pH.

V běžné letní sezóně vodu udržujte pomocí tablet. Lze je přidávat do bazénu manuálně či automatickým dávkováním.

Pokud se chcete vyhnout chloru v bazénu, můžete se poohlédnout po bezchlorové bazénové chemii. Jedná se o prostředky na bázi aktivního kyslíku, přičemž je nutné přidávat kyslíkový aktivátor.

Jak bojovat s řasami v bazénu?

Řasy v bazénu snadno odstraníte modrou skalicí. Dávkujte 5 – 7 gramů skalice na 1 m3 vody. Skalici nejprve smíchejte s vodou v kbelíku, nechte ji rozpustit a spusťte filtraci. Poté skalici do bazénu nalijte při spuštěné filtraci. Voda bude díky tomu krásně čistá a vydrží tak delší dobu.

jak vyčistit bazén po zimě

Na boj s řasami je také vhodná bazénová chemie proti řasám, např. Algicid Super, kterou přidávejte průběžně do vody dle indikace na obalu.

Důležité je dodržovat následující kroky (pro zopakování):

  • Pravidelně kontrolujte hodnotu pH, která by se měla pohybovat kolem 7,0 – 7,4 (2krát – 3krát týdně)
  • Pravidelně kontrolujte hodnotu zbytkového chloru nebo kyslíku (2krát – 3krát týdně)
  • Aplikujte bazénovou chemii v podobě tablet
  • Dle výše pH upravujte vodu chemickými přípravky na snížení či zvýšení pH
  • Alespoň jednou za 6 hodin spusťte filtraci a nechte ji bazén pročistit

Při práci s bazénovou chemií dodržujte dané pokyny, zejména používejte rukavice. Provedením výše uvedených zásad se vám jistě podaří udržet vodu v bazénu dokonale čistou a letní sezónu si užijete naplno.

Rate this post

5 komentářů k Jak vyčistit bazén po zimě

  1. Měl bych takový dotaz, který se týká dezinfekce bazénu. Nedávno jsem se někde dočetl o možnosti dezinfekce pomocí UV záření a docela by mě zajímalo, jestli by něco takového bylo možné použít třeba i na dezinfekci bazénu. Koukal jsem, že třeba na https://www.dezinfekcnilampy.cz/ se dají sehnat takové ty UV zářivky, které jsou na dezinfikování vhodné. Co myslíte, má něco takového smysl?

  2. Zdravím, moc děkuji za zajímavý článek. Já k čištění bazénu po zimě použil jak chemii, tak pískovou filtraci. Jelikož se ale voda z nějakého důvodu zkazila, chtělo to pořádnou dávku trpělivosti. Většinu chemie jsem nakoupil na https://www.top-bazeny.sk/kategorie/bazenova-chemia-1/, kde mi doporučili přípravek H2O COOL Pool Shock. Pomocí něj se mi podařilo vyčistit téměř celý bazén a zbytek už zvládla filtrace.

  3. Tyjo, mockrát díky za rady. To se bude docela hodit. Já si totiž teprve letos na zahradu pořídil svůj první přelivový bazén a pořád se s ním seznamuji. Jeho zazimování jsem podle mého názoru zvládl, takže doufám, že zimu v pořádku přežije. A na to čištění po zimě jsem teda docela zvědavý. Váš návod si určitě schovám a budu se ho držet. Ještě jednou díky moc. 🙂

  4. Podle mě je zimní čistění bazénu či zahradního jezírkatím nejdůležitějším. Dříve jsem tomu moc nevěnoval pozornost, což skončilo tím, že jsem často musel investovat nemalé peníze do toho, aby mě vše fungovalo tak, jak má. Nakonec jsem ale přišel na to, že když se vše pořádně zazimuje vydrží například i filtrace mnohem déle.

  5. Při čištění bazénu je důležité nezapomínat na ochranné pracovní rukavice. Pracovní rukavice chrání ruce před chemikáliemi používanými na čištění stěn bazénu nebo úpravu pH vody. Také se hodí při odstraňování hrubých nečistot a usazenin, které se mohou hromadit na dně či stěnách bazénu během zimního období. Správné rukavice https://www.uvex-safety.cz zajišťují komfort a bezpečnost při práci, což celkově usnadňuje přípravu bazénu na nadcházející sezónu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *