Máte doma nějaké šperky nebo jiné předměty ze stříbra, které jsou zanešené, zčernalé, špinavé a vy byste rádi jejich oslnivý lesk a čistotu opět obnovili? Díky našim tipům na domácí ošetřování stříbrných předmětů to bude hračka.
Ať už zlato, stříbro nebo bižuterie, každý šperk si zaslouží ojedinělou péči, čímž mu zajistíte i odpovídající životnost. U stříbra hrozí často riziko zčernání, ke kterému dochází při kontaktu se vzduchem. Pokud stříbro nenosíte každý den, ale máte jej někde uskladněné, snažte se skladovací místo vybrat temné a suché – ideální je šperkovnice nebo látkový sáček. Dokonce existují sáčky napuštěné speciálním roztokem, který černání stříbra brzdí.
Níže uvádíme tipy a triky, jak doma stříbro vyčistit svépomocí, aniž byste museli jít žádat o pomoc do klenotnictví. Návod je určen nejen pro šperky, ale pro stříbro obecně – tedy i pro stříbrné příbory, misky, konvice, pudřenky, úchyty, mince a další. Stříbro čistěte raději po domácku, než nějakými agresivními čisticími prostředky, které by stříbru nemuseli příliš prospět, spíše naopak. V klenotnictví šperk zlatník vyčistí mnohdy laserem nebo ultrazvukem, což zajišťuje téměř 100 % výsledek, ale také vyšší náklady než čištění doma.
Čištění koupeným roztokem
V drogeriích a klenotnictvích seženete speciální roztok, který je určen k čistění stříbra. Výhodou je spolehnutí se na to, že se jedná o přípravek přímo k tomu určený a stříbro by neměl narušit.
Trik s alobalem
Stříbrné šperky nebo jiné předměty obalte alobalem spolu se sáčkem kypřícího prášku do pečiva. Zabalené vložte do hrnečku a zalijte horkou vodou. Špendlíkem nebo jehlou alobal na několika místech propíchněte. Nechce působit alespoň několik hodin, ideálně přes noc, a poté propláchněte pod studenou vodou a osušte.
Pro obnovení lesklého vzhledu můžete rovněž stříbro povařit s alobalem a práškem do pečiva. Stačí misku vyložit alobalem, nalít do ní asi 200 ml horké vody, přisypat lžičku kuchyňské soli a zhruba půl lžičky jedlé sody. Směs promíchejte a stříbro vložte do roztoku. Nechte působit přes noc, nebo několik hodin. Černota ze stříbra by se tím měla přesunout na alobal, kterého se stříbro dotýká. Stříbro už stačí jen omýt mýdlem pod vlažnou vodou a nechat usušit. Pokud při čistění cítíte divný zápach, je to standardní reakce způsobená sirovodíkem a to v situacích, kdy je stříbro velmi znečištěné.
Další tipy na čištění stříbra
V každém případě ze všeho nejdřív vyzkoušejte stříbro jednoduše omýt pod teplou vodou za pomocí mýdla a jemného kartáčku. Pokud tento způsob nezabere, vyberte si z nabízených tipů níže, které by na stříbro měly zaručeně fungovat.
- Naneste na stříbro zubní pastu s fluorem, nechte zaschnout a poté jemně vydrhněte zubním kartáčkem. Vyhněte se však zubním pastám, které v sobě mají obsáhlé mikrogranulky – ty by mohly povrch stříbra narušit.
- Stříbro nechte vyluhovat v kysaném mléce několik hodin. Nakonec propláchněte pod vlažnou vodou a vysušte.
- Jemný, nejlépe bavlněný hadřík pokapejte citronovou šťávou a čistěte jím stříbro. Po čištění opláchněte vodou a leštěte.
- Zlato i stříbro můžete vyčistit tak, že ho naložíte na několik hodin nebo přes noc do světlého piva. Nakonec stačí opláchnout a vyleštit jemným hadříkem.
- Stříbro vložte do malé sklenky, přidejte ocet a trochu saponátu. Skleničku zavřete a pořádně s ní chvíli třepte. Obsah skleničky vylijte do sítka (takového, aby stříbro nepropadlo) a omyjte pod vlažnou vodou.
- Stejně jako na zlato i na stříbro platí cigaretový popel. Stačí popel smíchat s troškou vody, udělat ze směsi kašičku a stříbro jím jemně drhnout hadříkem nebo kartáčkem.
- Existují i speciální jednorázové vaty určené přímo k čistění stříbra. Stačí jimi stříbro otřít, vyleštit a za chvíli bude stříbro jako nové. Tuto vatu koupíte v drogerii nebo v klenotnictví.
- Coca Cola není jen oblíbený nápoj, ale rovněž skvělý pomocník v domácnosti. Se stříbrem si také poradí. Stačí nalít trochu Coca Coly do skleničky, vložit do ní stříbro a po pár minutách stříbro vyndat a omýt pod vlažnou vodou.
díky za skvělý článek, ještě bych jej rád doplnil, že po čištění je bezvadné stříbro přejet leštící pastou, některé jsou například na této stránce pro kutily: http://www.maister.cz/Brusivo/Lestici-kotouce-a-pasty/ a jemným hadříkem potom stříbro přejet. Ale vycídit se samozřejmě dá i klasikou, o které píšete v článku.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že vyčistit stříbro není úplně sranda. Jednou jsem to zkoušela u takových stříbrných náušnic, které mám doma a výsledek teda nic moc. Právě z tohoto důvodu mám mnohem raději ocelové šperky. Ty se čistí mnohem snadněji. Teď nedávno jsem si například na https://www.sperkovo.cz našla jedny hrozně pěkné ocelové náušnice. Teď čekám než mi příjdou, tak jsem zvědavá.
Zajímalo by mě, jestli mohu stejný postup aplikovat i na šperky z chirurgické oceli. Dita
Já nosím také stříbrné šperky a ještě jsem je nikdy nečistila 😀 . Už ale přemýšlím o tom, že bych je měla vyčistit, protože jsem si nedávno koupila levný stříbrný řetízek z https://stribro-levne.cz/k/levne-stribrne-retizky/ a je to velký rozdíl oproti těm, které mám doma 🙂 . Už nejsou zdaleka tak zářivé, jak by měly být 🙂 .