Jak vyměnit autobaterii

Jak vyměnit autobaterii

Zdá se vám, že vaší autobaterii dochází „šťáva“? Nevíte si rady, jakou autobaterii vašemu autu pořídit? Jak se vlastně vyměňuje, nabíjí a kde ji lze koupit? To vše si ukážeme v tomto článku. Přinášíme vám rady a tipy, jak vyměnit autobaterii. Jdeme na to!

jak vyměnit autobaterii

Jak poznáme, že je nutné autobaterii vyměnit nebo dobít ?

Většinou nastává problém v zimě, kdy vaše vozidlo, a hlavně tedy autobaterii, potrápí pěkné mrazy. Přijdete k autu, chcete jej dálkovým klíčem odemknout a nic se neděje. Otočíte klíčkem v zapalování, chcete nastartovat a auto nereaguje. Máte několik možností, jak tuto situaci řešit, než se rozhodnete vyměnit stávající baterii za novou. Pojďme si společně ukázat, jak si poradit s vybitou autobaterií (akumulátorem).

Nastartování přes startovací kabely

Nastartování přes startovací kabely vám umožňuje alespoň dočasně zprovoznit vozidlo a dojet na potřebné místo, kde byste měli baterii zkontrolovat, a případně ji vyměnit za novou.

Startovací kabely se dají zakoupit v každém dobrém supermarketu, či v prodejně potřeb a náhradních dílů pro auta. K tomu, abyste nastartovali přes kabely, potřebujete druhé funkční vozidlo s podobným výkonem a autobaterií o stejném napětí.

Zakupte kvalitnější startovací kabely, které mají silnější průřez vodiče, a tím přes ně přejde více proudu. Nemá smysl na kabelech šetřit, protože se vám také může stát, že pomocí nich vůbec nenastartujete. Zde se opravdu vyplatí připlatit za kvalitu.

Je zapotřebí, aby bylo druhé vozidlo nastartováno, kabely se propojily mezi vaším autem a druhým vozem. Nejprve připojíme červený kabel na kladný pól (+) vybité baterie a jeho druhý konec zapojíme na kladný pól nabité autobaterie. Druhý kabel černé barvy zapojíme na záporný pól (-) nabité baterie a jeho druhý konec připojíme ke kostře motoru vozidla.

Pozor, tento kabel nesmíme připojit k zápornému pólu vybité baterie, hrozí zde jiskření a možný výbuch baterie. Také si dávejte pozor, abyste se nad baterií nenakláněli a určitě nad motorem nekuřte!

Nastartování přes startovací kabely je pouze krátkodobým řešením. Pokud klesne napětí baterie pod 10,5 voltů většinou se jedná o její konec a rozhodně se vyplatí investovat do nové.

Dobití autobaterie na nabíječce

Nabíječky na autobaterie jsou velmi snadno dostupné a nachází se v dobré cenové relaci. Vyplatí se mít jednu nabíječku vždy po ruce, určitě vám nejednou pomůže autobaterii oživit. Úplně vybitou baterii bychom měli nabít opravdu co nejrychleji, jinak může dojít k jejímu definitivnímu poškození.

Nikdy nedobíjíme zmrzlou či přehřátou autobaterii (teplota vyšší než 40 stupňů).

A jak autobaterii nabít pomocí nabíječky?

Připojíme kladnou koncovku (+) akumulátoru ke kladnému konci nabíječky a zápornou k záporné a můžeme nabíjet.

Rozlišujeme 3 typy nabíjení pomocí nabíječky

Prvním typem je standardní nabíjení. Nabíjecí proud je volen tak, aby nabil akumulátor na plnou kapacitu za časový interval 10 hodin.

Druhým používaným typem je rychlé nabíjení, k nabití dochází za 1 hodinu a to na 80 %. Posledním druhem nabíjení je udržovací nabíjení, v tomto případě se nepoužívaný akumulátor sám vybíjí. Udržovací nabíjecí proud je 0,1 % jmenovité kapacity. Jedná se o proud, který by nabil akumulátor do plné kapacity za 1000 hodin. Není-li však udržovací nabíjení možné, bude třeba akumulátor každé 2 měsíce nabít.

Když vyčerpáme obě varianty (startovací kabely i dobíjení nabíječkou) a baterie se stále zdá být vybitá, tak sáhneme po multimetru a změříme kolik má baterie voltů. Úplně vybitá baterie má méně než 12,2 V. Částečně nabitá 12,2, 12,5. Zcela nabitá 12,5 12,8. Pokud nám tedy i po nabití baterie ukazuje hodnotu 12,2, tak je třeba baterii pořídit novou.

 Jak vyměnit autobaterii

 

Pozor na možný výbuch baterie

Akumulátory obsahují kyselinu sírovou a produkují tak výbušné směsi vodíku a kyslíku. Jelikož při procesu samovybíjení vzniká plynný vodík (dokonce i tehdy, není-li baterie v provozu), je nutné zajistit, aby byla baterie uložena na dobře větraném místě. Proto k baterii nepokládejte hořlaviny ani při práci s ní nekuřte.

Jaké druhy autobaterií rozlišujeme?

Asi nejvíce používanou je bezúdržbová autobaterie. Její výhoda spočívá v tom, že má kontrolní okénko, které ukazuje barvy, podle nichž získáme přehled o jejím stavu. Zelená znamená, že je vše v pořádku, šedá poukazuje na nutnost dobití a bílá značí potřebu výměny.

Bezúdržbová baterie nabízí také vyšší výkon při startu vozidla, prodlouženou životnost a navíc snáší vysoké nabíjecí proudy u nových vozidel. Její nevýhodu však nalezneme při úplném vybití. Poté totiž dochází k jejímu nenávratnému poškození.

Dalším druhem je autobaterie údržbová, ve které musíme kontrolovat stav elektrolytu (směs kyseliny sírové a destilované vody). Ta je nejvhodnější do starších osobních i nákladních vozidel. Často má navíc prodlouženou kontrolní periodu.

Posledním typem baterie je gelová autobaterie, která není tak známá, ovšem velmi dobře snáší otřesy a funguje v jakémkoliv prostředí. Proto je vhodná pro offroad a terénní vozidla (normální baterii nesmíme naklonit o více než 70 stupňů).

Stárnutí akumulátoru

Jak poznáme stárnutí autobaterie? Jedná se o samovybíjení, které probíhá uvnitř akumulátoru i bez odběru proudu vnějším obvodem. Baterie se po určité době vybije i bez vnějšího odběru. Vyšší teplota a znečištění elektrolytu urychlují samovybíjení. Při tomto procesu dochází k rozkladu vody na vodík a kyslík, a dochází tak k úbytku elektrolytu. V tomto případě je na čase autobaterii vyměnit a porozhlédnout se po nové.

Životnost baterie

Průměrná doba pro výměnu baterie je cca 4 6 let. I u mladých baterií je však nutné dbát na speciální péči, a to zejména když uhodí mrazy. Menší náchylnost k poškození autobaterie mají vozidla, která jsou denně zařazena do provozu. Když poté stojí v -20 stupních Celsia, pravděpodobně jim mrazy hned neublíží. Avšak autobaterie vozidla, které průběžně nepoužíváte a v zimních měsících delší dobu stojí, je ve vyšším ohrožení. V tomto případě se kyselina stahuje do desek a v článcích bude následně zbývat voda. Tak může dojít k nevratnému poškození autobaterie.

jak vyměnit autobaterii

Jakou značku autobaterie zvolit?

Na trhu je nepřeberné množství značek a druhů autobaterií. Vybrat tu správnou pro váš vůz je velmi důležité. Základem je vybrat baterii úměrnou vašemu vozidlu. Zde se musíme podívat pod pokličku parametrů.

Pokud kupujete autobaterii v autorizovaném servisu, nabídnou vám ji na zákaldě VIN. Většinou si však tento druh zboží pořizují lidé sami, třeba právě v supermarketech a jiných obchodech, kde vám nikdo odborně neporadí. Proto si tedy dávejte zejména pozor na „startovací proud“. Ten udává, kolik ampérů je daná autobaterie schopná krátkodobě dodat při vysokém zatížení u startování vozidla.

Jak jistě mnozí z vás vědí, dieslové motory mají větší odpor a tím i větší nároky na hodnoty. Pokud bychom tyto nároky neakceptovali, může se nám stát, že také nemusíme nastartovat. Delším startováním navíc dochází ke značnému zatěžování startéru.

U startovacího proudu sledujeme parametr Ah (ampér hodina). Ampér hodina je údaj o proudu, který baterie do vozidla dlouhodobě dodává za určitý čas. Proto vždy dbejte na dostatečnou kapacitu autobaterie, která bude úměrná vašemu vozidlu. Jinak by se vám také mohlo stát, že špatně zvolená autobaterie nezvládne sílu elektroniky ve vozidle a v řídící jednotce, a jednoduše nenastartujete.

Dbejte na uchycení baterie

Správné uchycení baterie je opravdu velmi důležité, neboť uvolněná baterie může způsobit pěknou neplechu. Naštěstí je pod kapotou přehledně vyznačené místo pro její uchycení. Je důležité, aby nebyla uchycena příliš „na volno“. Nesprávným zachycením a následným uvolněním by také mohlo dojít ke zkratu a kontaktu s okolními vodivými součástkami, a vše by mohlo dokonce vyústit v požár vozidla.

Jak vyměnit autobaterii

Postup výměny autobaterie

Při výměně autobaterie nepodceňujte samotnou přípravu a bezpečnost práce. Připravte si gumové rukavice a nejlépe také ochranné brýle, které ochrání váš zrak před nečekaným zásahem kyselinou z autobaterie. K výměně si nachystejte potřebné nářadí, které bude sloužit k odpojení svorek z kontaktů a šroubů, jenž autobaterii drží.

Měnit autobaterii doma doporučujeme pouze u starších vozů. U nových vozidel hrozí poškození řídící jednotky. Pamatujte, že u nových typů vozů je zapotřebí baterii tzv. nakódovat za pomocí diagnostiky.

Před samotnou výměnou se nejprve musíte ujistit, zda jsou odpojeny všechny spotřebiče ve vozidle. Měla by být zhasnutá světla, zavřené dveře, vozidlo nenastartované a klíček by neměl být v zapalování.

Poté od baterie odpojíte nejdříve záporný kabel (má černou barvu a znaménko mínus), následně odpojíte kladný kabel. Dále je nutné odpojit držáky baterie. Pak vám již nic nebrání ve vyjmutí   akumulátoru. Pozor, akumulátor je však dost těžký a manipulovat by s ním měli pouze muži.

Nyní si můžete připravit novou autobaterii. Nejprve lehce oškrábejte kontakty i svorky na kabelech. Pokud chcete zabránit případné oxidaci, naneste na kontakty tenkou vrstvu vazelíny. Nyní se již můžete pustit do instalace nové baterie. Nejprve zapojíte kladný kabel a poté kabel zemnící. Na závěr přišroubujete zpět vše, co jste při vyjmutí staré baterie odšroubovali. A máme hotovo!

jak vyměnit autobaterii

Závěr

Věříme, že výměna baterie pro vás nebude nic, co byste nezvládli. Několikrát si ji vyzkoušíte a po čase již budete přesně vědět co a jak. Navíc ušetříte čas, který byste zbytečně strávili v autorizovaném servisu, a hlavně uspoříte nějakou tu korunu za provedenou práci. Starou nefunkční autobaterii můžete také prodat do výkupu a ještě něco málo vydělat.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *