Jak vyrobit elektrický ohradník

Jak vyrobit elektrický ohradník

Potřebujete sestavit efektivní a zároveň bezpečný elektrický ohradník? Nevíte jak postupovat a pro jaká zvířata je ohradník vhodný? Pomocí našeho podrobného návodu vám ukážeme, jak na to.

jak vyrobit elektrický ohradník

Využití elektrického ohradníku

Elektrický ohradník udržuje a zabezpečuje hospodářská zvířata v daných prostorech, aby z nich neutíkala, a byla tak v dostatečné vzdálenosti od chráněných míst, jiných pozemků, silnice, ale také v bezpečí před predátory.

Pokud elektrický ohradník postavíte správně, uspokojivě splňuje svoji funkci. Snížíte díky tomu své náklady na energie, ale především budou vaše zvířata uvnitř něj v bezpečí. Celý elektrický ohradník funguje na principu respektu zvířat.

Ačkoliv se může elektrický šok zdát nebezpečný, je pouze nepříjemný. Zvířata se s ním musí seznámit, aby si uvědomila, že dotknou-li se ohradníku, dostanou ránu proudem. Po několika pokusech si dají na ohradník již pozor a budou se mu v bezpečné vzdálenosti vyhýbat.

Elektrický ohradník je díky tomu dostatečnou ochranou. Nejsou potřeba žádné drahé a složité ohrady.

jak vyrobit elektrický ohradník

Jak elektrický ohradník funguje?

Základním stavebním kamenem je zdroj, který každou vteřinu vysílá do oplocení pulz elektrické energie. Ačkoliv má tento pulz vysoké napětí, je krátký a proto není pro zvířata ani lidi nebezpečný. Cílem je, aby zvíře oplocení respektovalo. Zvíře se musí s ohradníkem seznámit, a pochopit tak zdroj “šoku“, na který si bude následně dávat pozor.

Ohradník funguje na principu uzavření elektrického obvodu mezi ohradníkovým vodičem a zemí. Vodičem může být plastový provázek s kovovými vlákny, ocelové lanko či obyčejný pozinkovaný drát.

Napětí v ohradníku  dosahuje hodnot 3 000 až 10 000 V. Minimální napětí u zvířat je 2 500 V (citlivější zvířata jako kůň či pes), 3 500 pro krávy nebo ovce. Ideální napětí se pohybuje mezi 5 000 a 8 000 V.

Bezpečnost ohradníku se skrývá v krátkých impulzech, které jsou vysílány každou 1 vteřinu. Příčinou nefunkčnosti ohradníku může být neposekaná tráva, kvůli které je impulz sveden do země, špatně postavené uzemňovací kůly či závada na zdroji ohradníku.

Výška ohradníku se nastavuje dle velikosti zvířat. Ohradník je napájen ze síťového napětí 230 V, autobaterie o 12 V nebo také z Li-ion baterií (najdeme v mobilním telefonu). Elektrický ohradník můžeme použít na ohrazení až 100 ha.

Co budete potřebovat?

Nářadí

  • Zemní vrták
  • Akušroubovák
  • Kombinačky
  • Palice
  • Klíč
  • Voltmetr

Součásti elektrického ohradníku

  • Zdroj
  • Vysokonapěťové kabely pro elektrický ohradník
  • Zemnící tyč
  • Kůly a tyče
  • Vypínače a bleskojistky
  • Izolátory pro lanka a lana
  • Lanka, lana, dráty a pásky
  • Držáky k brance
  • Výstražná cedule
  • Spojky na pásku
  • Napínák na vodiče

Jak vybrat a instalovat zdroj napětí

Zdroj napětí vybíráme dle následujících faktorů:

  • Jaká je délka oplocení
  • Typ oplocení
  • Druh zvířat
  • Typ vegetace, která pod oplocením roste

Máte-li zvířata s dlouhou srstí či vlnou, je potřeba zajistit silnější zdroj napětí, protože srst u těchto zvířat působí jako izolátor.

Zdroj napětí umístěte vertikálně, v bezpečné vzdálenosti od dětí i zvířat. Měl by být chráněn před deštěm i slunečním zářením, i když je označován jako velmi odolný.

Chcete-li zdroj umístit do budovy nebo napájení vést zemí, použijte zemnící kabely. Dejte si pozor na používání elektrických kabelů o 230 V, jsou totiž určené pro 700 V maximálně, a proto je nesmyslné je používat na napětí elektrického ohradníku, které dosahuje až 10 000 V.

Jak umístit vodiče

Plánujete-li je umístit nízko, je nutné mít silný zdroj napětí. Ten vysuší okolní vegetaci, a díky tomu nebude vodivá.

Výběr vodičů vždy závisí na druhu zvířat a podmínkách. Např. pro ovce se používá víc vodičů nežli pro krávy. Viz níže.

  • Ovce 3 až 4 vodiče
  • Dobytek 1 až 2 vodiče
  • Koně 1 až 3 vodiče

Jaké vodiče použít?

jak vyrobit elektrický ohradník

  • Pro koně jsou vhodné polyethylenové pásky nebo lanka.
  • Pro ovce jsou ideální ovčí sítě nebo tenké dráty.
  • Pro pomalá zvířata jsou vhodné polyethylenové provázky nebo ocelové dráty.

Jak uzemnit napětí elektrického ohradníku

Zdroj napětí uzemníme pomocí zemnících tyčí. Tím zajistíme volnou zpětnou cestu ze země do uzemnění. Zemnící tyče umístěte do dobře vodivé zeminy, nesmí být kamenitá či písčitá. Ideální je vlhká zem.

Tyč instalujte přibližně o metr dál od přímky s koncem cca 10 cm nad terénem pro zajištění svorek uzemnění. Zemnící tyče propojte drátem a celý prostor označte jako nebezpečný.

Na jeden joule výstupu zdroje napětí vám bude stačit jedna zemnící tyč.

Jaké vybrat tyče a izolátory

Tyče a izolátory vybírejte podle druhu zvířat, typu vodiče a okolních podmínek.

Postavený elektrický ohradník na závěr otestujte testrem, jehož kolík zapíchněte do země a druhým kolíkem na testeru se dotkněte ohradníku.

Napětí elektrického ohradníku pro koně a dobytek by mělo být více než 2 kV, pro ovce 3 kV a více. Měření provádějte pravidelně a kontrolujte tak funkčnost ohradníku.

Jak udržovat elektrický ohradník

Každý elektrický ohradník je jiný. Liší se v mnoha ohledech. Jakákoliv ohrada má jiný účel či velikost. Vždy záleží na typu půdy, vlhkosti, slunečním záření a orientaci k severu či jihu. V důsledku mohou tyto vlivy působit na celkové opotřebení ohradníku.

Nejvhodnějším řešením je samozřejmě pravidelná kontrola a údržba. Vždy je lepší problémům předcházet a řešit je včas.

Abyste udrželi ohradu v dobrém stavu a zajistili jí dlouhou životnost, držte se následujících tipů:

Dbejte na správné napnutí drátů, upevněte pečlivě rohy a používejte rohové izolátory. Také instalujte dilatační pružiny, které zamezují rozdílům v délce drátů způsobené změnou teplot.

Provádějte průběžnou kontrolu ohrady za pomocí testeru elektrického ohradníku. Důležité je především zjistit, zda je na vodičích dostatečný výkon. Pokud tomu tak není, musíte přijít na to proč.

Zkontrolujte dřevěné kůly, mohou být vyvrácené nebo uhnilé. Také se podívejte, zda jsou dráty dostatečně napnuté a po každé zimě prověřte, jestli nepopraskaly izolátory.

Elektrický ohradník sestavený z plastových tyčí a pásek je méně odolný, obzvlášť ponecháváme-li jej na místě i přes zimu. Proto je potřeba zkontrolovat poškození plastových tyček a pásek. Ty může ovlivnit mráz, déšť, UV záření a další výkyvy teplot. Po zimě je proto vždy nutné provést kontrolu testerem. Pokud výkon slábne, je možné, že je vodič již starý nebo poškozený a je nutné jej vyměnit. Do ohrady také může zasahovat porost.

jak vyrobit elektrický ohradník

Pes útěkář aneb elektrický ohradník pro psa

Pro psa, který vám neustále utíká, je vhodným řešením elektrický ohradník pro psy. Pes brzy pochopí své hranice a s ohradníkem si spojí elektrický impulz, který při dotyku dostane.

Ohradník konstruujte v závislosti na plemeni psa. U velkých plemen je nutný silnější zdroj. Také velmi záleží na povaze psa. Většina podlehne strachu a plotu se po prvním kontaktu vyhýbá. Avšak jsou takoví jedinci, kteří mají silné lovecké pudy a ohradník neohradník, utečou třeba za kočkou.

Protože pes je vůči impulzům citlivý stejně jako kůň a možná i mnohem více, volte slabší zdroje určené pro psy.

Velikost ohradníku

Při stavbě elektrického ohradníku dbejte na přirozený prostor psa. Nejvhodnější je ohradník postavit souměrně s plotem a umožnit psovi běhat po celé zahradě. Každopádně svému psovi dopřejte velký prostor a určitě nevyužívejte elektrický ohradník pro ohraničení kotce o velikosti 2 m2.

Psa musíte s ohradníkem nejprve seznámit a být přítomný takovému seznámení. Nechte ho, aby si jej očichal a dostal první impulz. Reakce na něj by měla být ústup. Pokud pes ohradník nerespektuje a útočí na něj, musíte tuto situaci ihned řešit. Také psa za správné chování nechvalte. Považoval by ohradník za trest nebo trénink a mohl by si šok spojit s vámi.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *