Jak si udělat seznam knih v počítači v podobě přehledné databáze. Pokud máte rozsáhlou knihovnu a chcete si v ní udělat pořádek, pak byste si tento návod neměli rozhodně nechat ujít. Pomůže vám vnést řád do chaosu a uspořádat si svazky do srozumitelného přehledu.
Tento článek se vám hodí, pokud máte rádi literaturu a doma hezkou rozrůstající se knihovnu plnou zajímavých a poutavých knih, na které jste určitě právem hrdí, ale trápí vás, že čas od času zapomenete, komu jste tu, nebo onu knihu půjčili, darovali, jakou knihu jste byli nuceni kvůli špatnému stavu vyhodit, nebo jestli od toho nebo onoho autora náhodou nějaký ten výtisk již nemáte…
Je také dost dobře možné, že jste puntičkář a rádi máte o svých věcech dokonalý přehled a fotografie vaší knihovny by mohli složit pro slovníkové znázornění pořádku, nebo se snad chystáte založit si malou knihovnu?
Ať už se ztotožňujete s jakoukoliv variantou, pro všechny existuje jedno řešení, nesoucí název BookCat, tento program lze samozřejmě s trochou šikovnosti a tvořivosti využít pro jakoukoliv databázi (např. cdéček, fotek, známek, mincí nebo jiné sbírky), nemusí se jednat pouze o knihy.
Ovládání programu lze vzdáleně přiblížit k programu Word v anglickém jazyce, program je licencován na typ trialware, plná verze stojí přibližně 40 amerických dolarů, což je přibližně něco málo nad 700kč. Program funguje nejen na nových Windows, ale bez problémů půjde i na starších operačních systémech, jako je Windows 2000.
Asi není potřebné popisovat, co je to databáze knih nebo k čemu je dobrá, ale určitě je užitečné zmínit, co vše můžete do vaší evidence pro rychlé a pohodlné vyhledávání knih vložit.
Samozřejmostí ba nutností jsou typické věci, jako název, autor, vydavatel, ISBN číslo. Rovněž si můžete vaši databázi vyšperkovat o doplňkové informace, jako jsou datum vydání, počet stránek, překlady, váš názor na knihu, vaše poznámky apod. Aby byla vaše databáze hezká a pestrá, můžete si ke každé knížce vložit náhled obalu.
Důležitým prvkem programu je možnost vést evidenci propůjčených, nebo z jiného důvodu nedostupných titulů.
Pomocí programu lze taktéž vytisknout vaši knižní nabídku, nebo si ji vložit na vaše webové stránky, takto se můžete pochlubit přátelům, jako poklady se ve vaší knihovně skrývají a při troše dobré vůle jim i nějaký ten výtisk zapůjčit. Program najdete zde.
Kristýna Jahnová
Zajímavý tip pro „knihomoly“ 🙂
Já mám tip nikoliv pro seznam přečtených knížek, ale na seznam knih, které plánujete přečíst. Svůj knižní wishlist odsdílíte rodině a přátelům. Ti si mohou libovolnou knihu zarezervovat jako dárek. Nedostanete tak už nikdy 2x stejnou knížku.
Webová aplikace Tomikup je přístupná i přes mobil a je zdarma.