„ … pozor, k němu nechoď, je zlej!“ ozvalo se , když jsem si to šinula za úžasným beranem. Bečel a tvářil se jako největší kámoš. Byl na samotce, oddělen od ostatních ovcí, nic jiného si agresivní beran nezasloužil. Čekají ho jatka. Nehodí se do chovu. Vedle v ohradě se páslo 40-ti kusové stádo. Pohled na ně byl krásný.
Kdyby vás napadlo pořídit si ovce, musíte splnit určité podmínky. I když samotný chov není náročný. Ale máte dvě možnosti. Chovat je můžete na maso či na mléko. Z ovčího mléka se dělají hlavně sýry. Krom běžných starostí vám přibude dojení. Jednou denně stačí. Je jasné, že když už se do ovcí pustíte, tři kusy si nepořídíte. Tak si sami dovedete představit, kolik času navíc to zabere. Jenom než je naženete – jsou plaché a člověk přirozeně mezi jejich kamarády nepatří. I když ochočení se po určité době nevylučuje. Jde to. Říkáte si – jedna ovce dobrá, jako mazel. Nápad dobrý, ale nepatří mezi nejšťastnější. Veliké smutno by ji bylo a bečela by.
Číslování a evidence
Každá ovce musí mít své číslo a být evidovaná na Českomoravské společnosti chovatelů. Tato povinnost je ze zákona. Po vaší registraci a do jednoho měsíce po narození jehněte ji musíte očíslovat. Druh a počet známek si objednáte a přijdou vám na dobírku poštou. Stojí zhruba 3 Kč. Můžete je ještě nechat očipovat, ale tam se cenově pohybujeme o desítky korun výše. Nesmíme zapomenout jehně v evidenci přiřadit k matce, která již číslo má. Tyto úkony chrání ovce před nemocemi a sledují se jehňata při prodeji na jatka i pohyb mezi samotnými farmáři.
Pozemek
Na jeden hektar si můžete nasadit 7 – 12 dospělých ovcí. Hodně záleží na úrodností půdy. Čím je zem kvalitnější, tím víc na ni může žít ovcí. Pasou se a pasou. To je základ, který musíte mít. Samozřejmě pak ještě potřebujete seno. Moc sena. Průměrem na 10-ti členné stádo na zimu budete potřebovat cca 25 baliků sena. A v létě, ač vám spásají lán, je dobré jim seno přihodit. Balík jim stačí zhruba na měsíc. Když nemáte další pozemek, který posečete a seno si o žních usušíte sami, dáte za jeden 200 – 400 korun. Nezapomeňte na vodu v obrovských lavorech. Ovčín mít nemusíte.
Zdraví a SELEN
Aby vaše ovce prospívaly, měli byste je nechat dvakrát do roka očkovat. Každou odčervit a podat jim selen. Buďto injekčně nebo klasicky v tabletách. Způsob prostřídejte. Zvýšíte účinek očkování. Cenově vás očkování vyjde asi na 100 Kč za ovci. Selen se přidává i v běžném roce – posiluje imunitní systém, podporuje tvorbu svalové hmoty a pomáhá při reprodukci. Cenově vás očkování vyjde asi na 100 Kč za ovci. Jednou do roka potřebují ostříhat vlnu, pečuje se o kopyta a po narození se jim tupírují ocasy.
Maso, mléko
Mléko, sýry – to je jasné. Pak tu máme maso. Jehně je bráno jehnětem do 100 dnů věku a optimálně by mělo mít 30 – 40 kilo. Výkup za kilo se pohybuje od 120 do 150 korun/kg. U dospělé ovce je to potom od 80 do 100 korun/kg. Vždy ji odepíšete z evidence a jehněčí k vlastní spotřebě vyřešíte kolonkou „domácí porážka.“ Sami ji porazíte a opět odepíšete z registru. Když z nějakého důvodu uhyne, zavoláte kafilerii, zaplatíte 500 korun českých a ta ji spálí. Tento postup je vaší povinností dle zákona. Vlnu můžete prodat do výkupny, kde ji dále zpracovávají a dělají z ní deky a jiné bytové doplňky.
Tak takhle žijí ovce s námi a my s nimi.
Takže kolik ovci muzu.dat 6000m2 ?
Slyšela jsem že 30-35 ovcí na úrodnou půdu. Na suší 25-30
my máme pozemek cca 2000m2 a máme 6 oveček. V pohodě zvládají spást trávu. ale záleží na hustotě trávy a její výživnosti. postupoval bych tedy nasledovne. na 6000m2 bych zakoupil 15 ovci a sledoval, zda stíhají trávník spasat. Přerostlá tráva není pro mazlíky zrovna to nejlepší . pokud by nestačily, prikoupil bych další.
Článek máte hezký, ale konec mě dostal. Od kdy se v kafilerii uhynulá zvířata pálí??? Z popelu by asi těžko vyráběli masokostní moučku a tuk, nemyslíte?