Jaký koupit magnet?

Jaký koupit magnet?

Možná víte, že chcete nebo potřebujete magnet k provedení určitého úkonu nebo k dotáhnutí nějakého projektu do konce, ale jste si jistí, že víte, jaký typ magnetu potřebujete?

Existuje mnoho různých druhů magnetů a možná nevíte, jaký typ bude nejlépe fungovat pro vaši konkrétní potřebu. Vědět, jak magnety fungují a jaké typy jsou nejlepší pro různé aplikace, aby bylo dosaženo správného výsledku, může být složité, ale naštěstí magnety jsou naší specialitou.

Doporučujeme dva nejběžnější magnety

Feritový magnet

Feritové magnety jsou nejlevnější magnety pro základní použití.

Oproti neodymovým, o kterých pojednáváme níže, jsou ale také výrazně magneticky slabší. Odolávají teplotám až 250 °C, odolávají korozi, a proto jsou vhodné i pro venkovní použití.

Většinou najdete řadu různých velikostí a tvarů, rozdělených na feritové prstencové magnety a feritové kotoučové magnety a také feritové kvádrové magnety.

Feritové magnety se používají například při výrobě magnetů na ledničku, ale také jako školní magnety nebo magnety pro řemeslníky a dokonce se používají i při konstrukci reproduktorů. Když si koupíte feritový magnet, získáte skutečného všestranného pomocníka.

Co jsou vlastně feritové magnety?

Feritové magnety jsou permanentní magnety vyrobené z magnetizovatelného materiálu feritu. Jsou nevíce vyráběným typem magnetů na světě a používají se v mnoha různých oblastech.

Obecně rozlišujeme:

  • Měkké ferity
  • Tvrdé ferity

Kromě toho se mohou feritové magnety sestávat ze směsí feritu barnatého (BaFe) nebo feritu stroncia (SrFe). Ferit barya je obecně levnější, ale magnety jsou méně silné než magnety vyrobené z feritu stroncia.

Jak se vyrábějí feritové magnety?

Výrobní proces feritových magnetů zahrnuje několik kroků. Začíná to tím, že se suroviny – jako jsou sloučeniny železa a kyslíku se melou na jemný prášek.

Prášek se poté zahřeje na 1 000 °C, promíchá a vysuší a následně slisuje do tvaru surového magnetu. Feritový polotovar se však stane magnetickým až poté, co projde takzvaným procesem slinování. Látky v prášku se tímto způsobem zahřejí a spojí dohromady. Poté jsou polotovary broušeny, leštěny a následně magnetizovány. Magnety se vyznačují vysokou pevností v porovnání s jinými druhy permanentních magnetů, jako jsou například alnico magnety nebo kompositní magnety.

Jsou feritové magnety permanentními magnety?

Permanentní magnety jsou látky, které vždy vyzařují magnetickou sílu. Tři známé typy magnetů jsou:

  • Feritové magnety
  • Neodymové magnety
  • AlNiCo magnety

Ferit je nejslabší magnetický materiál, ale je velmi robustní. Neodymové magnety na druhé straně mají největší magnetickou sílu nebo přilnavost, ale jsou extrémně náchylné ke korozi. AlNiCo magnety jsou magnety vyrobené z různých slitin hliníku, niklu a kobaltu. Jsou extrémně odolné vůči teplu a korozi, ale mají pouze nízkou koercitivitu, takže je lze rychle demagnetizovat.

Jsou feritové magnety vhodné pro venkovní použití?

Feritové magnety jsou odolné vůči teplu a vlhkosti a nekorodují, takže je můžete snadno používat venku. Pokud si pořídíte feritové magnety, můžete je ideálně použít jako přidržovací magnety například na zahradní brány.

Feritové magnety najdete i v dalších průmyslových a technických oblastech. Setkat se s nimi můžete například v medicíně, kde se používají při výrobě magnetické rezonance. Dále je najdeme v elektronických zařízeních, jako jsou rádia, reproduktory, televize atd. Výjimkou není ani automobilový průmysl, kde je najdeme v alternátorech a motorových generátorech.

Díky vzrůstajícímu zájmu o zelenou energii jejich obliba začala narůstat, protože se využívají v oblastech alternativních zdrojů energie, jako jsou vodní a větrné elektrárny.

Můžeme se spolehnout, že jejich role zůstane i nadále důležitá pro budoucí technologické pokroky.

Feritové magnety stále zůstávají jednou z nejvyhledávanějších voleb, pro mnoho výrobních podniků, které je kombinují s jinými typy magnetů, například neodymovými. Tato kombinace jim umožňuje získat vysokou magnetickou pevnost a odolnost proti demagnetizaci.

Neodymový magnet

Neodymové magnety jsou permanentní magnety (tj. generují vlastní magnetické pole) vyrobené ze slitiny prvků neodymu, železa a boru.

Neodymové magnety jsou nejsilnějšími komerčně dostupnými magnety, což znamená, že dokážou zvedat předměty, které přesahují jejich hmotnost. Jsou široce používány jako polohovací, tažné a upínací komponenty v odvětvích, jako je strojírenství, výrobní průmysl, vzdělávání a výzkum.

Tyto magnety jsou někdy také označovány jako magnety vzácných zemin. Je to proto, že neodym je kov vzácných zemin, podskupina sedmnácti chemicky podobných prvků.

Síla neodymového magnetu

Jejich tažná síla je obvykle desetkrát větší než u známějších keramických (feritových) magnetů zmíněných výše.

Jak se vyrábějí neodymové magnety?

Neodymové magnety lze vyrobit dvěma základními způsoby – slinováním nebo lepením. Každý odkazuje na jiný výrobní proces, jak je podrobně popsáno níže:

  • Slinování je proces tlakového tvarování surových magnetických materiálů do bloků před jejich vložením do složitého procesu zahřívání. Blok bude následně vyříznut do požadovaného tvaru a potažen pro zvýšenou odolnost proti korozi
  • Lepení zahrnuje vytvoření magnetů smícháním surovin a spojením s epoxidem, před vtlačením do formy a tepelným vytvrzením.

Silné neodymové magnety jsou obvykle vyráběny slinováním, protože slinuté typy mají obvykle přibližně dvojnásobnou sílu než jejich lepené protějšky. Naopak lepené magnety jsou obvykle univerzálnější a cenově dostupnější.

Použití neodymových magnetů

Neodym je všestranný a lze jej použít pro mnoho různých úkolů. Díky své vysoké pevnosti, skvělým magnetickým vlastnostem se primárně používá pro náročnější a vysoce namáhavé komerční a průmyslové aplikace.

Díky tomu, že mají vysokou odolnost vůči demagnetizaci, jejich použití je zásadní do elektromotorů a generátorů. Jejich vysoká teplotní odolnost a odolnost vůči korozi je zásadní pro automobilový průmysl, kde jsou vystaveny vlivům počasí. Jejich nízká hmotnost a malá velikost najde uplatnění i v zařízeních, jako jsou bezdrátové nabíječky, malé hračky, stavebnice, puzzle, hodinky atd.

I tyto magnety našli v posledních letech využití v průmyslových odvětvích zabývající se alternativními zdroji energie. Najdeme je tedy ve vodních i větrných elektrárnách.

Shrnutí

Neodymové magnety

Nejsilnější magnety v poměru s hmotností

+ Vysoká odolnost proti demagnetizaci

– Magnetismus se začíná snižovat (a může se trvale ztratit) při 80 °C

-Nízká odolnost proti korozi (pokud je poškozeno pokovení)

-Křehkost (může se zlomit, prasknout nebo odštípnout při náhlé srážce s jinými magnety nebo kovy)

-Vyšší cena

Feritové magnety

+ Dobrá odolnost proti demagnetizaci

+ Vysoká odolnost proti korozi

+ Levný

-Křehký (může se zlomit, prasknout nebo odštípnout při náhlé srážce s jinými magnety nebo kovy)

– Omezená magnetická síla: V porovnání s jinými druhy magnetů mají feritové magnety nižší magnetickou sílu.

Největší e-shop s magnety v ČR

Nehledejte dále a navštivte ten největší e-shop s magnety na adrese: https://e-shop.magsy.cz/ . Zde najdete vše, co hledáte, jejich nabídka obsahuje miliony magnetů skladem. Hlavně zde najdete všechny velikosti, typy, tvary, ale i nejrůznější pomůcky do domácnosti, školy, dílny nebo firmy, které vám usnadní život.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *