Příchozí faktury vás již nemusí překvapovat konečnou sumou. Pokud si jen trochu rozumíte s moderními technologiemi, s využitím dostupných nástrojů můžete jednoduše získat kontrolu nad výdaji za elektřinu. Poradíme vám, jak na to.
Mějte energie pod kontrolou
Když chcete ušetřit, musíte nejdříve vědět, kolik utrácíte. Jednoduché pravidlo, které platí i v energetice. Většina lidí má nastaveno roční vyúčtování, ve kterém zjistí, kolik za dané období spotřebovali energie. Vyšší spotřeba může znamenat nedoplatek, který nepokryjí nastavené zálohy. Na řadu přichází myšlenky, jak na úsporu energie, aby konečná suma na dalším vyúčtování nebyla v záporných číslech.
Jděte na to chytřeji. Nečekejte na každoroční vyúčtování a buďte přesně informováni o tom, kolik elektřiny ve své domácnosti využíváte. Průběžná kontrola spotřeby se díky moderním technologiím a chytrým zařízením stává snazší než kdy jindy. Mezi její hlavní nástroje se řadí samoodečet elektřiny a domácí měřiče spotřeby.
Provádějte samoodečet elektřiny snadno
Většina dodavatelů energií nabízí možnost zadávat kontrolní samoodečty online. K samoodečtu elektřiny potřebujete pouze elektroměr a přístup k internetu přes mobilní telefon či počítač. Nemusíte nic sčítat nebo odečítat ani hledat starší faktury. Údaje z elektroměru (případně fotografii s údaji) zadáte online přes webové stránky nebo mobilní aplikaci svého dodavatele elektřiny. Po zadání údajů aplikace vypočítá odhad vyúčtování. Hned vidíte, zda vás čeká příjemné překvapení ve formě přeplatku, či méně příjemný doplatek.
Díky tomu si většinou můžete upravit výši záloh a vyhnout se nákladu jednorázového vysokého nedoplatku. Průběžné samoodečty provádějte ideálně jednou za měsíc. Vyplatí se i při přepisu energií, ukončení smlouvy nebo při změně produktu.
Měřiče spotřeby odhalí největší „žrouty“ elektřiny
Záhadu, kolik elektřiny spotřebují spotřebiče a elektrická zařízení ve vaší domácnosti, vám pomůže rozklíčovat měřič spotřeby. Jedná se o jednoduchý, ale zároveň účinný nástroj pro monitorování spotřeby elektrické energie. Měřič spotřeby je vlastně adaptér do zásuvky, do kterého zapojíte svůj spotřebič. Některé modely jsou vybaveny displejem, jiné fungují bezdrátově.
Takové měřiče snadno spárujete s mobilní aplikací, ve které přehledně zjistíte okamžitou i průměrnou spotřebu elektřiny daného zařízení. Mnohé měřiče umožňují i záznam historie spotřeby. Data jsou zobrazována v kilowatthodinách (kWh). S měřiči spotřeby lépe identifikujete, které z vašich elektrozařízení je tím největším energetickým „žroutem“, a můžete optimalizovat jeho používání.
Zdroj foto: zinkevych / Adobestock.com
Zdroje:
https://www.cez.cz/cs/clanky/elektrina/zvladnete-samoodecet-elektriny-v-par-krocich-182418
https://www.cez.cz/cs/podpora/potrebuji-zadat-samoodecet
Tohle podle mě platí tak nějak všeobecně. Sleduji výdaje v kanceláři, sleduji výdaje na domácnost, zahradu, ale třeba taky na auto. Díky tomu vím, že se třeba blíží termín dekarbonizace motoru, respektive mě to nepřekvapí. Protože jakmile to přesáhne nějakou mez, je potřeba zakročit. Tak by se to podle mě mělo dělat.
Sledování výdajů za elektřinu je důležité pro udržení domácího rozpočtu pod kontrolou. Moderní technologie a chytrá zařízení umožňují snadno sledovat spotřebu elektřiny průběžně, což pomáhá předejít vysokým nedoplatkům. Pokud hledáte další užitečné informace o evropských firmách a zajímavé články, navštivte online magazín All The Best, který poskytuje přehled o Európskom registru firiem a mnoho dalšího.