Na co pamatovat při výběru pračky

Na co pamatovat při výběru pračky

Pořízení nové pračky může být poměrně záludným procesem. Zejména pokud jste váš poslední spotřebič kupovali před mnoha lety, a od té doby jste novinky na trhu nesledovali. Nabídka praček se totiž poměrně rychle vyvíjí a neustále přináší nové možnosti. Pokud jste se rozhodli, nebo jste byli okolnostmi donuceni, k výběru nového modelu, měli byste pamatovat na několik zásadních věcí, které není radno opomenout. S výběrem vám může pomoci také srovnání praček na portálu Vybero.cz.

1.      Prostor

Místo, na které pračku postavíte, může být jakékoliv. Většina z vás zvolí pravděpodobně koupelnu, jiní kuchyň, chodbu, nebo prádelnu. V každém případě vám ale pračka zabere poměrně dost místa. Předem si proto rozhodněte, zda vám více vyhovuje vrchem plněná či předem plněná varianta.

Vrchem plněné pračky jsou prostorově méně náročné, nepotřebují do stran žádné dodatečné místo na otvírání dvířek a také jsou pohodlnější z pohledu vyndávání prádla – nebudete se muset tolik ohýbat. Na druhou stranu ale nejde využít vrchní stranu jako odkládací plochu, nepostavíte na ni ani sušičku. Zároveň jsou v porovnání s předem plněnou variantou méně zastoupené, budete mít tedy menší výběr.

Předem plněné pračky jsou obecně prostorově náročnější (výjimkou jsou SLIM modely s hloubkou do 50 cm). Další prostor ale potřebujete k otevření jejich dvířek. Výhodou je ale možnost postavení sušičky na pračku, čí vrchní stranu využívat na odkládání věcí. Na trhu navíc budete mít podstatně lepší výběr a také narazíte na lépe vybavené modely.

2.    Spotřeba

Spotřeba energií je také velmi důležitá, odvíjí se od ní provozní náklady, které vás budou provázet celou dobu životnosti pračky. Dnes je již většina nových modelů v energetické třídě A+++, což je nejúspornější varianta. Informace o spotřebě energií najdete na energetických štítcích, které musí výrobci ze zákona zveřejňovat. Hodnoty na nich jsou vypočítány pro 220 pracích cyklů ročně a slouží zejména k tomu, abyste mohli jednotlivé modely mezi sebou porovnávat.

Spotřebu vám pomůže snížit několik prvků. Prvním z nich je množstevní automatika, která podle hmotnosti prádla volí množství vody a délku praní. Tím šetří také elektřinu. Další možností je využití nízkého tarifu, máte-li jej k dispozici. Pomocí odloženého startu tak můžete pračku naprogramovat tak, aby prala v období s nižší sazbou elektřiny.

3.    Hlučnost

Informace o hlučnosti najdete také v energetickém štítku. tyto hodnoty by vás měli zajímat zejména ve chvíli, kdy máte pračku v kuchyni spojené s obývákem, v malém bytě nebo zkrátka nechcete být pračkou vůbec rušeni. Naopak spotřebiče umístěné ve sklepě nebo prádelně tiché být nemusejí.

4.    Odstřeďování a otáčky

Třída účinnosti odstřeďování je dalším parametrem udávaným na štítku. nejčastější je třída B, nejlepší je třída A. Údaj vypovídá o tom, kolik vody po odstředění v prádle zůstane. S odstřeďováním přímo souvisí počet otáček. Ten ovlivňuje to, jak dobře bude prádlo vyždímané, ale zároveň také jak moc bude zmačkané. Zajímat by se o tuto hodnotu měli zejména majitelé sušiček. Aby bylo možné prádlo v sušičce efektivně sušit, musí být dobře vyždímané. Za mezní hodnotu se považuje 1200 otáček za minutu.

5.    Funkce a vybavení

Moderní pračky nabízejí celou paletu různých více či méně pokročilých funkcí. Od dětské pojistky, odloženého startu a displeje počínaje, po ovládání pomocí mobilní aplikace a automatické dávkování pracího prostředku konče. Je na každém z vás, čemu dává při praní přednost, co je pro něj důležité a bez čeho se dokáže obejít. Množství funkcí se samozřejmě podepisuje na pořizovací ceně jednotlivých modelů.

Každá značka přichází se svými vychytávkami a technologiemi, které postupně dosazuje do jednotlivých praček či modelových řad.

Velmi populární je dnes parní funkce, která přináší mnoho výhod. Zejména pak pro alergiky a rodiče malých dětí. Pára totiž prádlo dezinfikuje, zbavuje ho virů, bakterií ale i alergenů. Navíc oblečení osvěžuje a vyhlazuje, není tedy tolik zmačkané a snadněji se žehlí.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *