Bazén je místo na zahradě, kde je příjemné trávit horké letní dny a obzvláště děti ho u domu plně využijí. Na výběr máte mezi nadzemními a zapuštěnými. Zapuštěné mají především vysokou pořizovací cenu, nepostavíte je za jedno odpoledne, a také už je snadno nepřemístíte. Tyto nevýhody však nadzemní bazén nemá. Avšak má jiné nevýhody.
Nadzemní jsou obecně mnohem levnější než zapuštěné, avšak i některé nadzemní typy se dají částečně zapustit. Nejoblíbenější jsou nafukovací bazénky, vyrábí se ale i s kovovou stěnou (mnohé se dají i zapustit do země) a míšenec mezi těmito dvě typy je nafukovací bazén s nosným rámem. Pro aktuální nabídku doporučujeme sledovat například bazény akce na Marimexu.
Příprava podkladu
Pro montáž nadzemních bazénů stačí na zahradě najít dostatečně rovnou plochu, dorovnat ji jemným pískem (nesmí obsahovat hrubá zrna a kamínky, které by mohli způsobit protržení plachty) a navrch položit textilní podložku pod bazény. Podložky se dělají na míru ke konkrétním kusům, takže je dobré, zeptat se prodejce. Podložky zamezují prorůstání trávy a samozřejmě zabraňuji propíchnutí bazénu nějakým větším kamínkem. Poté už se můžete pustit do stavby.
Stavba samonosného nafukovacího bazénu
Jestliže hledáte co nejlevnější řešení, tak je nafukovací bazén za správná volba. Postavit ho zvládne opravdu každý. Stačí jej umístit na připravený podklad, nafouknout nosný límec a začít ho napouštět vodou. Voda bazén postaví sama. Určitou nevýhodou u nich je to, že jsou v horní části užší než ve spodní. Nejideálnější jsou tyto bazény pro menší děti, jelikož jsou celé gumové, tak si nemohou způsobit žádné zranění naražením do kovových částí.
Stavba nafukovacího bazénu s nosným rámem
Stavění tohoto typu není o mnoho těžší než u předchozího. Akorát je třeba postavit nosný rám. Díky rámu mají šířku ve všech částech stejnou. Stavbu těchto dvou typů zvládne bez problémů jeden člověk.
Stavba bazénu s kovovou stěnou
Za bezvětří zvládne stavbu jedna osoba, pokud fouká vítr, tak je lepší pro montáž více osob. Na připravené ploše je třeba vytvořit kruh zasouváním ocelových profilů. Do drážky profilů se poté zasouvá ocelový plášť a poté se vkládá folie. Dalším krokem je napustit do bazénu cca 10 cm vody a poté vyrovnat hrby ve folii. Poté je třeba fólii zajistit na plášti pomocí svěrné gumy. Tu přichytíme pomocí dalších ocelových profilů. Pak už zbývá jen dopustit vodou.
Přezimování
Gumové bazény se musí na zimu bezpodmínečně poklidit, jinak hrozí jejich poškození. Bazény s kovovou stěnou lze nechat přes zimu venku, ale je třeba odpojit filtraci, vodu chemicky ošetřit a vložit do ní prázdné PET lahve, aby se voda, která bude zamrzat, měla kam rozpínat a neroztrhla plášť. Avšak samozřejmě je lepší i je na zimu poklidit.
🙂
Bohužel nemáme vysoký rozpočet, který by nám dovolil bazén si na zahradě vykopat a ještě si na něj nechat udělat i ochranou stříšku, naštěstí jsme narazili na bazén s konstrukcí za velmi příjemnou cenu Myslím, že službu to udělá podobnou a za několika násobně nižší cenu.
Já bych každému doporučil spíše pořádné zahradní jezírko. Bazény jsou dle mého názoru nudné. Zahradní jezírka jsou mnohem zábavnější, osobnější a můžete se na nich vyhrát. Já mám zahradní jezírko z webu https://www.zahradnijezirka.net/ a od té doby nejsem moc velký oblíbenec bazénů. Zahradní jezírka mohu tedy vřele doporučit. Přeji pěkný den 🙂
No.. my máme doma jen takový ten dětsky bazének. Nechápejte to tak, že máme doma děti, to vůbec, na to jsme podle mě ještě moc mladí a nevyzrálí, ale když si do toho tak jakoby lehnete, vezmete si k tomu drink, tak to může být podle mě lepší než klasik bazén. Přeci jenom, tam si jen tak nelehnete.
My jsme s manželem pořídili na zahradu pro děti nadzemní bazén s konstrukcí, jelikož bychom nechtěli nikde kopat, a tak manžel postavil z prken terasu pod bazén vedle pergoly u domu. Je to velice dobře vybrané místo, protože děti se mohou koupat a my si sedíme pod pergolou ve stínu a popíjíme naší oblíbenou kávu.
Já jsem se rozhodla pro částečně zapuštěný bazén do terénu na mojí zahradě. Ještě jsem si nedávno objednala firmu, která se věnuje zastřešení bazénů. Teď se cítím jako v luxusním wellness centru přímo ve svém vlastním domě. Zastřešení mi umožňuje plavat v klidu a pohodlí bez ohledu na počasí. Každý den si užívám relaxaci a bazén je teď mojí nejoblíbenějším místě na zahradě.
Za mě je asi nejlepší dělat bazén spolu s výkopy základů, tedy za předpokladu, že s ním počítáte už u novostavby. Což ale dneska podle mě většina lidí, kteří si staví dům, stejně počítá. Respektive ví, jestli ho tam bude chtít nebo ne. Protože jakmile máte hotový dům a zahradu, těžko budete mít chuť kopat do zahrady.