Nanoimpregnace betonu a kamene

Nanoimpregnace betonu a kamene

Technologie 21. století nachází zalíbení v mikroskopických částečkách, které lze doslova naprogramovat tak, aby byly prospěšné v mnoha odvětvích. Ošetření povrchu sprejem s nanočásticemi je horká novinka posledních let. Pojďme se podívat na to, jak může prospět i vašemu domu či zahradě.

Nanotechnologie už nám pomáhá v každodenním životě

Věda jde dopředu mílovými kroky a mnohé věci, které jste doposud mohli sledovat pouze na obrazovkách ve sci-fi snímcích, již skvěle fungují. Patří mezi ně mimo jiné nanotechnologie, z níž můžete těžit i vy. Nejčastěji se využívá v domácnostech pro ošetření nejrůznějších povrchů: fasádní barvy se samočistícím efektem, tekuté stěrače, a především impregnace zvyšující životnost materiálu. Majitele rodinných domků, chat a chalup jistě zaujme nanoimpregnace betonu a kamene. Jedná se o skvělou alternativu k lakům a nátěrům, která povrch dokonale konzervuje. Využijete ji pro dlažby a chodníky, do koupelen a kuchyní, na spáry, v nichž se rády drží plísně. Ochráníte jí krby před usazováním sazí, ošetříte i střechy, sochy, květináče či moderní průmyslové podlahy z betonu.

Dokonalá čistota lotosového květu byla inspirací

Všimli jste si už někdy, že lotosové květy na sobě nemívají ani kapku bahna, ačkoliv z něj vyrůstají? Nejde o náhodu. Příroda stvořila povrch jeho listů tak, aby miniaturní hrbolky po celé jeho ploše dokonale odpuzovaly vodu a nečistoty. Vědci tento efekt pomocí nanotechnologie replikovali a podařilo se jim vytvořit látky na bázi nanočástic, které se požadovaným způsobem spojí s materiálem, na nějž jsou naneseny. Uspořádají se podle určitého vzorce, aby spodní částice dokonale přilnuly k nastříkané ploše a ty s odpuzujícím efektem směřovaly ven. Takto vytvořená vrstva pak odpuzuje vodu stejným způsobem jako lotosový květ, čímž chrání povrch betonu či kamene před jejím zhoubným působením.

Ošetření zvyšuje životnost povrchu, ale dokáže mnohem víc

Jaké zlepšení můžete očekávat po použití hydrofobní nanoimpregnace betonu a kamene? Tenká sklovitá vrstva zaručuje extrémní životnost. Nástřik minimalizuje přilnavost mezi povrchem materiálu a kapalinou, která z něj jednoduše okamžitě steče, aniž by pronikala dovnitř, což oceníte především u savého materiálu, jako je beton nebo imitace kamene. U přírodního kamene je zase velké plus, že nástřik současně zabraňuje usazování mechů, lišejníků a špíny. Hydrofobní nátěr dále pomáhá proti škodlivému působení kyselin, zásad i solí, ale i rozlitého benzínu, oleje, nafty… Zvyšuje odolnost vůči UV záření a izolační vlastnosti materiálu. Ošetříte-li tímto nástřikem dlaždice, usnadníte si nejen jejich údržbu, ale také zajistíte větší bezpečnost při chůzi. Na jejich povrchu se nebude držet voda, což platí i v zimě, takže se konečně zbavíte náledí před domem. Nanoimpregnace nemění barvu povrchu a je prakticky neviditelná, materiál pod ní dýchá a krom toho, že bude čistší, nezaznamenáte sebemenší optický rozdíl.

NanoConcept: průkopník nanotechnologie v každodenním životě

Malý tip na závěr: dávejte si pozor, kde přípravky s nanočásticemi kupujete. Mnoho prodejců se snaží z popularity nanotechnologie těžit a nabízí pod tímto termínem silikonové přípravky s krátkodobým hydrofobním efektem. Jděte raději na jistotu a porozhlédněte se na stránkách pionýrů v tomto odvětví, německé společnosti NanoConcept.

Rate this post

2 komentářů k Nanoimpregnace betonu a kamene

  1. Tyhle moderní impregnace jsou super a hodí se třeba pod podlahy do koupelny, kde je potřeba super hydroizolace a prostě taková ta jistota toho, že třeba nevytopíte sousedy. Nebo že vám to prostě nezačne dříve či později plesnivět. I když jak nad tím přemýšlím, tak ve finále záleží taky hodně na tom, kdo to pokládá.

  2. Pokud si nevíte rady, tak bych fakt doporučil firmu, která se tím nějakým způsobem zajímá. Co vím, tak velmi fajn recenze mají třeba tady a myslím si, že bych ji klidně mohl s klidným svědomím doporučit. Za ty peníze, které pak dáte za nápravu vašich škod, to fakt nestojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *