Optimalizaci daní se vyplatí dělat dlouhodobě

Optimalizaci daní se vyplatí dělat dlouhodobě

Optimalizace daní bývá pro většinu podnikatelů každoročním oříškem. Většina jej řeší nákupem nového vybavení a reklamních předmětů, předzásobením či přispěvky na charitativní projekty. Všechny takové výdaje ale musí vynaložit účelně, a především vše dobře zdůvodnit příslušným autoritám, jinak jim hrozí postih z finančního úřadu. Vhodnějším a dlouhodobějším řešením je proto offshore podnikání v zemích, kde jsou firmy osvobozeny od povinnosti platit daň ze zisku nebo příjmu.

Nárazová řešení

Jednorázových nástrojů pro optimalizaci daní bývá hned několik. Řada firem využívá možnost vylepšení pracovního prostředí či vybavení pro zaměstnance. Mezi takto řazené prostředky patří nové vybavení kanceláří, elektronika, nábytek nebo nové pracovní oděvy. Dalším oblíbeným řešením bývá nákup reklamních předmětů, které lze využít mimo jiné jako dárky pro obchodní partnery a klienty.

Mezi sofistikovanější způsoby optimalizace spadají možnosti uvedené v zákoně o dani z příjmu týkající se využití volných prostředků na doplacení pojištění nebo spoření, nebo také převedení části příjmů a výdajů na spolupracující osobu. I pro tyto výdaje však platí, že musí být jejich účel dobře naplánovaný a zdůvodnitelný,“ radí David Malcovský, ředitel společnosti Zenron. 

Offshore podnikáním k trvalé optimalizaci 

Možností jak se vyhnout každoroční nutnosti složité jednorázové optimalizace, je založení takzvaného offshore podnikání. „V Česku jsou firmy defacto nuceny k tomu, aby měly menší zisky a vyhnuly se tak vysokým daním z příjmu. V době ekonomické krize nebo nenadálých událostí ale z tohoto důvodu nemají dostatečnou finanční rezervu a jsou velmi zranitelné. Přesun firmy do země s jinými podmínkami zdanění i ochrany majetku tak může být pro některé podnikatele zdrojem potřebné jistoty,“ vysvětluje ředitel společnosti Zenron.

I přesto, že má někdy pojem negativní konotace, je přesun sídla firmy do jiného státu legálním nástrojem pro komplexní daňovou optimalizaci. Záleží na správném výběru země, spolupráci s odborníky a respektování mezinárodních pravidel. Pokud je tedy firma ochotna podstoupit složitý proces založení i určité nevýhody, které se se změnami pojí, může z rozhodnutí z dlouhodobého hlediska výrazně profitovat. Pokud se interakci s dalšími zahraničními státy nebráníte, můžete si taktéž založit mezinárodní svěřenský fond. Pokud zvolíte zemi s vhodnými podmínkami, získáte kromě ochrany majetku také příslušné daňové výhody.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *